April 9, 2020

Akıllı telefonlar, pedometreler veya cep telefonu uygulamaları üzerinden günde kaç adım attığını ölçen ve 10 bin adım hedefine ulaşınca kendisini iyi hisseden çok sayıda insan var.

Bu adım sayıcıların her zaman doğruyu göstermediğine dair tartışmalar da az değil.

Ama yin...

April 8, 2020

Facebook’un eski “hızlı hareket et ve bir şeyleri kır” sloganı dijital dünyada geçerliliğini koruyor ve devlere ilham oluyor. Dünyanın en büyük şirketleri arasında bulunan Google’ın büyük bir sağlık sistemiyle çalışması ve son olarak Fitbit'i satın alarak milyonlarca h...

April 8, 2020

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre kadınların üçte biri bel ağrısından şikayetçi. Topuklu ayakkabılardan dar kot pantolonlara kadar pek çok kıyafet ve aksesuar ise bel ağrılarına sebep olan olağan şüpheliler arasında.

Ancak tüm kadınlar kıyafetleri yüzünden bazen...

April 8, 2020

Koronavirüs tespit edilen birçok hasta hafif belirtilerle hastalığı atlatırken, bazıları daha ağır şekilde yaşıyor. Bu kişilerin çoğu, 50 yaş üst erkekler.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da bunlardan biri. Johnson, hastalığının 10. gününde belirtileri ağırlaştığında...

March 4, 2020

Beyin tümörünün her türü kanser değildir. Beyin tümörleri iyi huylu (benign) ya da kötü huylu (malign) olmak üzere iki gruptadır:

1. İyi huylu (Benign) beyin tümörlerinde kanserli hücre bulunmaz:

  • Genellikle ameliyatla alınır ve çok nadiren tekrarlarlar.

  • Benign b...

March 4, 2020

Omurga kanalı darlığı tedavisinde mikro cerrahi

Daha çok ileri yaşlarda kendini gösteren omurga kanalı darlığı, bel ve bacak ağrıları ile fonksiyon bozukluğunun sık görülen nedenleri arasında yer alır; kapısını çaldığı kişinin yaşam kalitesini belirgin ölçüde düşürür.

Om...

March 3, 2020

Boyun fıtığı yani tıp dilinde servikal disk hernisi boynunuzdaki sinirleri sıkıştırarak ağrıya ve diğer semptomlara neden olur. Özellikle genetik olarak kasların zayıf olması, uzun saatler boyunca masa başında çalışma ve egzersizsiz bir yaşam boyun fıtığına neden olabi...

March 3, 2020

Dar kanal hastalığının doğumsal ya da edinsel olarak iki tipi vardır. En sık karşılaştığımız tipi; omurga eklemininin dejeneratif artriti nedeni ile olur. Bu eklem artritinde, kıkırdak doku incelir ve eklem kapsülü gevşer. Hareket kabiliyeti artar ve osteofitler ortaya...

February 29, 2020

Genellikle bel fıtıgı ve belde olusan diger problemlerle karıstırılan dar ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Ozan Ganiüsmen, dar kanal hastalıgının hafife alınmaması gerektigini belirtti.

HEKİME BAŞVRULMALI
Dar kanal hastalıgının yapması Daha çok orta ve üst yas grubu ile dik...

February 28, 2020

Uyuşma ve ağrılar başladığında ise ağrı kesicilerin kullanımı, kas gevşeticilerin kullanımı, çeşitli fizik tedavi egzersizlerinin uygulanması, diyet ve yaşam şeklinin değiştirilmesi gibi çok kapsamlı bir tedavi sürecini gerektirir. Işte bu kapsamda fıtık ağrıları yaşan...

Please reload

February 29, 2020

Please reload

Son Zamanlardaki Yazılar
Öne Çıkanlar

Sağlıklı yaşam için günde 10 bin adım mı atmalı?

April 9, 2020

1/10
Please reload