top of page

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatı 10 hastadan 9'una uygulanmaz. Polikliğimize başvuran bir hastaya yapılan MR ve tomografi tetkikleri ile kolayca boyun fıtığı tanısı konur ve eğer acil bir durum söz konusu değilse, bir süre konservatif tedaviler uygulanır. Konservatif tedaviler; fizik tedavi, manuel terapi, proloterapi, antienflamatuar ve kas gevşetici ilaçlar, soğuk, sıcak uygulamalar, masaj, epidural steroid enjeksiyonları gibi tedavileri içermektedir.

 

Hastaya uygulanan bu tür tedavilerden sonuç alınmıyorsa boyun fıtığı ameliyatı rahatlıkla önerilebilir. Aşağıdaki aşamaya gelen bir hastanın boyun fıtığı ameliyatı olması gerekir.

 • Normal aktivitelerine ve hayat kalitesini sınırlayan omuz ve kol ağrısı

 • İlerleyeci kuvvet kaybı ve uyuşma, karıncalanma

 • Fizik tedavi ve ilaçlara karşı yanıt alınamama

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskli Midir

Her ameliyatta olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatlarında da belirli riskler vardır. Bu riskler şunlardır:

 • Kanama

 • Enfeksiyon

 • Ses kısıklığı

 • Sinir hasarı

 • Ameliyat sonrası devam eden ağrı, uyuşma

 • Yerleştirilen protezin çıkması

Boyun Fıtığı Ameliyatını Kim Yapar

Boyun fıtığı ameliyatı, genelde beyin cerrahisi uzmanları tarafından yapılır. Fakat; omurga cerrahisi eğitimi almış ortopedi uzmanları tarafından da yapılabilir. Riskli bir cerrahi olması nedeni ile tecrübeli bir cerrah tarafından yapılması gerekir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Boyun fıtığı ameliyatındaki ana amaç, sinirin üzerindeki baskıyı tamamen ortadan kaldırmaktır. Genelde boynun ön bölümünden sternokleidomastoid kası ile soluk borusu, yemek borusu arasındaki bölgeden boyun omurgasına ulaşılır. Genel anestezi ile hasta uyutularak ve mikroskop yardımı ile mikrocerrahi yöntemle yapılır. Bazı durumlarda boynun arkasından da yaklaşılabilir. Aşağıda bu tekniklerden kısaca bahsedilmiştir.

 • Anterior servikal diskektomi ve füzyon ameliyatı: Genel anestezi ile hasta uyutulur. Boyun ön bölgesinde, cerrahın tercihine göre sağ ya da sol taraftan 3-4 cm. lik bir kesi yapılarak omurgaya ulaşılır. Ardından, önde omurgayı ortaya çıkarmak için yumuşak dokular kenara çekilir. Cerrah, omurilik veya sinir köklerindeki basıncı gidermek için hasarlı diski ve varsa bir kemik spurları cerrahi aletlerle alır. Prosedürün bu kısmı, genellikle mikrocerrahi nöroşirürji teknikleri kullanılarak bir ameliyat mikroskobu ile gerçekleştirilir. Omurga kemikleri arasındaki disk tamamen çıkartılır. Daha sonra cerrah , omurganın dizilimini ve stabil olmasını sağlamak için spinal füzyon veya diskin yapay bir servikal disk ile değiştirildiği disk protezi kullanır. Omurga füzyonunu gerçekleştirmek için cerrah, diskektomi sonrası hastanın kendi vücudundan veya bir kemik bankasından alınan kemik greftini kafes adını verdiğimiz protezin içerisine yerleştirir. Kemikler kaynadıktan sonra omurga stabil hale gelir. Servikal disk protezi kullanılırsa, cerrah uygun boyutta yapay diski seçer ve disk boşluğuna yerleştirir. Özelliği hareketli olmalarıdır. Bu tür implantlar, özellikle genç hastalarda ve osteofit (kireçlenme) gözlenmeyen hastalarda tercih edilebilmektedir. Amacı komşu segmentte füzyon sonrası ortaya çıkması muhtemel olası bir fıtığın önüne geçmektir. Ve boyun hareketlerinde füzyona bağlı kısıtlanmayı önlemektir.Cerrah, operasyon sırasında C kollu röntgen cihazı ile protezi yerleştirirken anlık olarak kontrol eder. Kesi, cilt altı dikişlerle kapatılır ve küçük bir gazlı bezle pansuman yapılır. Aşağıdaki videoya tıklayarak, mikrocerrahi ile yapılan bir boyun fıtığı ameliyatının nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

 • Posterior servikal foraminotomi:  Sadece sinire bası yapan, yumuşak özellikteki fragmana yönelik operasyon yapılacak ise; posterior servikal foraminotomi ile boynun arka bölümünden girilerek omurganın laminalarının bir kısmı ve ligament alınır. Bası yapan disk parçası çıkartılır ve sinir rahatlatılır.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

Dr. Tamer Tekin

boyun_fitigi_fitik_ameliyati_ücret_fiyat_en_iyi_doktor
bottom of page