Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı tanısı konan hastaya bir süre konservatif tedaviler uygulanır. Bu tedaviler arasında fizik tedavi, manuel terapi, nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ve epidural steroid enjeksiyonları sayılabilir. Bu tedavilerden sonuç alınamıyorsa boyun fıtığı ameliyatı önerilebilir. Aşağıdaki bulguları olan bir hastada ameliyat endikasyonu vardır:

  • Normal aktivitelerine ve hayat kalitesini sınırlayan radiküler ağrı

  • İlerleyeci kuvvet kaybı ve uyuşma

  • Fizik tedavi ve ilaçlara karşı yanıt alınamama

 

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Ameliyat mikrocerrahi olarak yani mikroskop altında yapılır. Boyun fıtığı ameliyatındaki ana amaç, sinirin üzerindeki baskıyı tamamen ortadan kaldırmaktır.

  • Anterior servikal diskektomi ve füzyon ameliyatı: Genel anestezi ile hasta uyutulur. Boyun ön bölgesinde, cerrahın tercihine göre sağ ya da sol taraftan 3-4 cm. lik bir kesi yapılarak omurgaya ulaşılır. Omurga kemikleri arasındaki kıkırdak tamamen çıkartılır. Çıkartılan diskin yerine, omurgalar arasına füzyon sağlayan vücuda uyumlu PEEK cage (kafes) kullanılır. Kafesin içerisine sentetik kemik greft konur ve intervertebral disk aralığına yerleştirilir. Aşağıda boyun fıtığı ameliyatının bir videosunu izleyebilirsiniz.

  • Bu materyalin haricinde ise yeni jenerasyon ''servikal disk protezleri'' üretilmiştir. Özelliği hareketli olmalarıdır. Bu tür implantlar, özellikle genç hastalarda ve osteofit (kireçlenme) gözlenmeyen hastalarda tercih edilebilmektedir. Amacı komşu segmentte füzyon sonrası ortaya çıkması muhtemel olası bir fıtığın önüne geçmektir. Ve boyun hareketlerinde füzyona bağlı kısıtlanmayı önlemektir.

 

 

 

  • Posterior servikal foraminotomi:  Sadece sinire bası yapan, yumuşak özellikteki fragmana yönelik operasyon yapılacak ise; posterior servikal foraminotomi ile boynun arka bölümünden girilerek omurganın laminalarının bir kısmı ve ligament alınır. Bası yapan disk parçası çıkartılır ve sinir rahatlatılır.

Etiketler: Boyun Fıtığı

 

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.