top of page

Trigeminal Nevralji

 

Trigeminal Nevralji, yüz bölgesinde görülen bir ağrı çeşididir. Yüz felcindeki gibi bir güç kaybına neden olmaz ve yüzün bir tarafında meydana gelir. Trigeminal sinirin yüze uzanan dallarına uyan bölgelerde hasta şiddetli ağrı ve uyuşma hisseder. Yılda görülme oranı popülasyonda 100.000 kişide 10' dur. ​Trigeminal nevralji erkeklerden çok kadınları etkiler ve genellikle 50 ile 60 yaşları arasında başlar. 40 yaşından küçük erişkinlerde nadirdir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri

Trigeminal nevralji, ani, şiddetli yüz ağrısı oluşur. Genellikle keskin bir ağrıdır. Çene, diş, diş etlerinde elektrik çarpması gibi tanımlanır.

Genellikle birkaç saniyeden yaklaşık 2 dakikaya kadar sürebilen kısa, öngörülemeyen ataklarla gelir. Ataklar başladığı gibi aniden durur. 

Çoğu durumda, trigeminal nevralji yüzün sadece bir tarafını etkiler ve ağrı genellikle yüzün alt kısmında hissedilir. Çok nadiren ağrı, genellikle aynı anda olmasa da yüzün her iki tarafını da etkileyebilir.

Bu durumdaki hastalar, bir seferde günler, haftalar veya aylar boyunca düzenli olarak ağrı atakları yaşayabilirler. Ağır vakalarda ataklar günde yüzlerce kez olabilir.

Bu süreler zamanla kısalma eğiliminde olsa da, ağrı bazen birkaç ay veya yıl boyunca azalır ya da tamamen yok olabilir. Hastaların bir kısmında daha sonradan şiddetli atakların eşlik ettiği sürekli bir ağrı, zonklama veya yanma hissi gelişebilir.

Trigeminal nevralji ile yaşamak çok zor olabilir. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Kilo kaybı, depresyon, intihar düşüncesi gibi problemlere neden olabilir.

Trigeminal Nevraljinin Nedeni Nedir?

Trigeminal nevralji, genellikle trigeminal sinirin sıkışması nedeniyle olur. Trigeminal sinir; yüz, dişler ve ağız bölgesinden gelen ağrı ve dokunma hislerini beynimize ileten kafatasının içindeki bir sinirdir.

Trigeminal sinirin sıkışmasına, genellikle yakındaki bir kan damarının kafatasının içindeki sinirin bir kısmına baskı yapması neden olur.

Trigeminal nevralji; trigeminal sinir, multipl skleroz (MS) veya beyin tümörü gibi başka bir tıbbi durum nedeniyle hasar gördüğünde de ortaya çıkabilir.

Ağrı atakları; genellikle dişleri yıkamak, yemek yemek ve fırçalamak gibi yüze hafifçe dokunmayı içeren aktivitelerle ortaya çıkar, ancak rüzgarla (hatta hafif bir esinti veya klima) veya yüzün hareketleriyle de tetiklenebilir. 

Trigeminal Nevralji Tedavisi

Trigeminal nevralji genellikle uzun süreli şikayetlere neden olan bir hastalıktır ve iyileşme dönemleri genellikle zamanla kısalır. Bununla birlikte, mevcut tedaviler çoğu zaman bir dereceye kadar yardımcı olur.

Genellikle epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan karbamazepin adı verilen antikonvülsan bir ilaç , genellikle trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için önerilen ilk tedavidir. Karbamazepin, sinirlerdeki elektriksel uyarıları yavaşlatarak ve ağrı mesajlarını iletme yeteneklerini azaltarak sinir ağrısını hafifletebilir.

Ağrı, azalmadıkça veya kaybolmadıkça, ilaca genellikle devam edilir, bu da uzun yıllar alabilir.

Bu ilaç size yardımcı olmazsa, çok fazla yan etkiye neden olursa veya alamıyorsanız, alternatif ilaçlar veya yardımcı olabilecek cerrahi tedavileri tartışmak için bir beyin cerrahisi uzmanına gidebilirsiniz.

Trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için kullanılabilecek bir kaç tane ameliyat tekniği vardır. Bunlardan ilki sinirden kaynaklı beyine giden ağrı sinyallerini kesmektir. Radyofrekans ya da alkolle duyu siniri duyarsız hale getirilebilir ancak bu uygulamalar genellikle sadece birkaç yıl etkilidir.

Alternatif olarak, ameliyatla trigeminal siniri sıkıştıran beyin damarları ile olan temas önlenir. Araştırmalar, bu ameliyatın uzun süreli ağrının kesilmesinde en iyi sonuçları sunduğunu gösteriyor. Ancak bu sonuçta büyük bir ameliyat. İşitme kaybı , yüzde uyuşma veya çok nadiren felç gibi potansiyel olarak ciddi komplikasyon riski taşıyabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

baş ağrısı

Baş Ağrısı

menenjiyoma

Menenjiyoma

bottom of page