top of page

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı nedir? Boyun fıtığı, boyun omurgaları arasındaki yastık görevi gören yumuşak kıkırdak yapıdaki disklerin yırtılması ile içerisindeki nükleus pulpozus dediğimiz yapının dışarı doğru taşması ile ortaya çıkar. Ağır kaldırma ya da boyuna aşırı stres veren hareketlerle, omurilik kanalı ve sinir köklerine doğru taşan fıtığın baskısıyla ağrı ve diğer semptomlar meydana gelir.

C1'den C7'ye kadar numaralandırılmış 7 adet servikal omur vardır. Omurlar, omurların birbirine sürtünmesini önleyen amortisör görevi gören disklerle ayrılır. Diskin dış halkasına annulus fibrozus denir. Her omurun gövdeleri arasına bağlanan lifli bantlara sahiptir. Her disk seviyesinde, omurilikten bir çift omurilik siniri çıkar ve vücudunuza dallanır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir

 

Boyun fıtığı olan bir hastada şu belirtiler görülebilir :

  • Boyun ağrısı, boyun hareketlerinde kısıtlılık, boyun kaslarında gerginlik ve spazm

  • El, parmak ve kollara doğru yayılan ağrı (Radikülopati)

  • El, parmak ve omuzda uyuşma ve hissizlik karıncalanma

  • El ve kollarda kuvvetsizlik

  • Boyun hareketlerinde yoğun ağrı hissedilebilir.

Omuriliğe bası yapan boyun fıtıklarında ise daha ciddi durumlar meydana gelebilir. Ve boyun belirtileri ilerlemeye başlar. Bu durumda daha agresif tedavi planlaması yapılması gerekebilir.

Omurilik basısı belirtileri ise şunlardır:

  • Yürürken denge kaybı ve kolda motor beceri de güçlük

  • Aniden gövdeye ve bacaklara doğru uyuşma elektrik çarpması gibi his meydana gelebilir.

Boyun Fıtığı Tanısı

Boyu fıtığı tanısında, öksürme, hapşırma ve ıkınma ile şikayetlerin artması sinire ciddi bası olduğunun bir göstergesidir. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı göz önünde bulunduracak ve size fizik muayene yapacaktır, bu sırada doktor omurgada hareket kısıtlılığı, denge sorunları ve ağrı belirtilerinin yanı sıra herhangi bir refleks kaybı, kas güçsüzlüğü, omurilik tutulumunu düşündürebilecek anormal refleksler olup olmadığına bakacaktır. Daha sonra görüntüleme tetkiki olarak MR incelemesi yapılır. Kemik yapı ile ilgili detaylı bilgiye gereksinim duyulduğu durumlarda ise ( özellikle travmaya bağlı, tümorler v.b) tomografi  tetkiki de yapılabilir.

Boyun fıtığı tanısı için beyin cerrahisi ve fizik tedavi bölümlerine başvurulmalıdır.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı ne tür tedavilerle iyileşir? Nasıl geçer? Kısaca değinirsek; boyun fıtığının tedavisinde sıklıkla konservatif tedaviler oldukça etkilidir. Başlangıçta uygulanan ağrı kesiciler, soğuk ve sıcak terapiler, epidural steroid enjeksiyonları, fizyoterapi, yatak istirahati gibi tedavilerle % 95 gibi yüksek bir oranda şikayetler geçer. Boyun fıtığı için tüm planlanan tedaviler, ağrının giderilmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Boyunda fıtıklaşmış bir diske bağlı kol ağrısı ataklarının çoğu haftalar ila birkaç ay arasında düzelir ve genellikle diskten kaynaklanan ağrı ilaçla kontrol edilebilir. Güç kaybı ve uyuşma/karıncalanmanın iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Boyun fıtığı için girişimsel tedaviler şunları içerebilir:

  • Sinir kökü üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olacak egzersizler için fizik tedavi ve/veya egzersizler

  • Şişliği ve ağrıyı azaltmak için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve ağrıyı hafifletmek için analjezikler gibi ilaçlar

  • Ödemi azaltmaya ve akut ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olmak için epidural steroid enjeksiyonları ve sinir kökü enjeksiyonları

6 haftalık tedaviye rağmen, ağrı ısrarcı bir şekilde devam ediyor ya da ilerleyici felç gelişiyorsa; hasta boyun fıtığı ameliyatına adaydır.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

Boyu Fıtığı Tedavisi
boyun_fıtığı_belirtileri_tanısı_tedavisi
bottom of page