top of page

Omurilik Tümör Çeşitleri Nelerdir?


omurilik_tumorleri
omurilik tümörleri

Omuriliğiniz, beyninizin tabanından omurganızın dibine kadar uzanan tüp şeklinde bir boşluktur. Beyniniz ve vücudunuz arasında mesaj gönderen sinirleri barındırır.


Tümörler, akciğerler veya karaciğer gibi vücudunuzun diğer bölümlerinde olduğu gibi omurilik boyunca büyüyebilir.


Hücreler çok hızlı büyüdüğünde omurilikte bir tümör oluşur. Size zarar verebilirler çünkü omuriliği sıkıştırabilir ve zarar verebilirler.


Vücudun her iki tarafında güçsüzlük, uyuşukluk ve hatta felç gibi semptomlara neden olabilirler.


Tümörün Temelleri

Doktorunuzun tümörlerin "dereceleri" hakkında konuştuğunu duyabilirsiniz. Derecesi ne kadar düşükse, o kadar yavaş büyür. Derece 1 ve 2 tümörler, derece 3 ve 4'ten daha yavaş büyür.


Doktorunuzun veya hemşirenizin "kötü huylu" bir tümör hakkında konuştuğunu duyarsanız, bu kanser olduğu anlamına gelir. “İyi huylu” bir tümör değildir. Alacağınız tedavi türü, diğer birçok şeyle birlikte bu önemli farka bağlıdır.


İşte bazı tümör türleri ve her biri hakkında kısa bilgiler:


Astrositomlar

Bunlar beyinde ve omurilikte astrosit adı verilen yıldız şeklindeki hücrelerde büyürler. Glioma adı verilen bir tümör grubuna aittirler. Tüm gliomalar, sinir liflerinizi destekleyen ve koruyan “glial hücrelerden” büyür.


Bazı astrositomlar çok yavaş büyür. Diğerleri daha hızlı büyür.


Tümör omurganın sinirlerine baskı yaptığında, kollarda veya bacaklarda güçsüzlük, yürüme güçlüğü veya tuvalete gittiğinizde kontrol sorunları gibi semptomlara neden olabilir.


Hangi semptomlara sahip olduğunuz, tümörün nerede olduğuna ve ne kadar büyüdüğüne bağlıdır.


Ependimomlar

Bunlar, içlerinde sıvı dolu büyümeler olabilen tümörlerdir. Onlar da bir tür glioma. Omuriliğin ortasında büyürler.


Ependimomların kendileri birkaç farklı tipte gelir. Bazıları beyinde büyür. Diğerleri omurilikte. Miksopapiller ependimom, omuriliğin alt kısmında büyüyen nadir bir tiptir.


Sahip olduğunuz semptomlar tümörün boyutuna ve bulunduğu yere bağlıdır. Belirtiler arasında mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, uyuşukluk ve tuvalete gittiğinizde kontrol güçlüğü sayılabilir.


Bu tip tümör genellikle yavaş büyür. Nadiren diğer organlara yayılır. Doktorlar onları ameliyatla ve ardından radyasyonla tedavi eder.


Hemanjiyoblastomlar

Bu nadir tümör türü, beyninizdeki ve omuriliğinizdeki kan damarlarının dış çeperinde başlar. Genellikle kanserli değildir, ancak büyüyüp omuriliğinize baskı yaparsa bacaklarınızda güçsüzlük ve denge sorunları gibi belirtilere neden olabilir.


Hemanjiyoblastomlar “von Hippel-Lindau sendromu” olan kişilerde daha sık görülür. VHL, vücudun birçok farklı yerinde tümör ve kistlerin oluşmasına neden olan kalıtsal bir hastalıktır.


Meningiomlar

Omurilik tümörlerinin yaklaşık %25'i bu tiptir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülürler ve genellikle orta yaşta veya daha sonra başlarlar.


Beyninizi ve omuriliğinizi örten ve koruyan üç zar olan meninkslerde büyürler. Genellikle kanserli değildirler, ancak yayılabilenler.


Bu tümörler genellikle sırtınızın ortasındaki omurgada oluşur. Sinirlere baskı yaptıklarında kollarda veya bacaklarda ağrı, güçsüzlük veya uyuşma gibi semptomlara neden olabilirler. Mesanenizi veya bağırsaklarınızı kontrol etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Tümör büyüdükçe bu semptomlar daha da kötüleşebilir.


Nörofibromlar

Bu, omurganın sinirlerinde büyüyen bir tümör türüdür. Nörofibromatoz tip 1 veya NF1 adı verilen bir durumu olan kişilerde daha yaygındır.


NF1, tümör kümelerinin vücudun etrafında, genellikle derinin üzerinde veya hemen altında büyümesine neden olur. Bu tümörler kanserli değildir.


Nörofibromlar yavaş büyür. Onları omurgasında olan çoğu insanda herhangi bir semptom görülmez. Nadiren, bu tür bir tümörle birlikte bir kol veya bacakta sırt ağrısı, güçsüzlük veya uyuşma olabilir.


Schwannomlar

Schwann hücrelerinden büyürler. Bu hücreler, sinir hücrelerinizi koruyan miyelin kılıfı oluşturur. Aile üyelerinizden herhangi birinde omurga kanseri varsa veya başka bir nörofibromatoz türü olan NF2'niz varsa, bu tür bir tümöre yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir.


Schwannomalar neredeyse hiçbir zaman kanserli değildir. Yine de büyüyebilir ve omuriliğe baskı yapabilirler. Bu basınç sinirlere zarar verebilir ve bacaklarınızda ağrı, uyuşukluk ve zayıflığa neden olabilir.

Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page