top of page

Osteoporoz(Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesine neden olur. O kadar kırılgandır ki, düşme veya eğilme veya öksürme gibi hafif streslerle bile kırılmaya neden olabilir. Osteoporoza bağlı kırıklar en sık kalça, el bileği veya omurgada görülür.

Kemik, sürekli olarak parçalanan ve yenilenen canlı bir dokudur. Osteoporoz, yeni kemik oluşumu eski kemiğin kaybına ayak uyduramadığında ortaya çıkar.

Osteoporoz tüm ırklardan erkekleri ve kadınları etkiler. Ancak beyaz ve Asyalı kadınlar, özellikle menopoza girmiş yaşlı kadınlar yüksek risk altındadır. İlaçlar, sağlıklı beslenme ve egzersiz, kemik kaybını önlemeye veya zaten zayıf olan kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Belirtileri

Kemik kaybının erken evrelerinde tipik olarak hiçbir belirti yoktur. Ancak kemikleriniz osteoporoz nedeniyle zayıfladığında, aşağıdakileri içeren belirti ve semptomlarınız olabilir:

 • Kırık veya çökmüş bir omurun neden olduğu sırt ağrısı

 • Zamanla boyun kısalması

 • Eğik bir duruş

 • Beklenenden çok daha kolay kırılan bir kemik

Nedenleri

Osteoporoz kemiği zayıflatır

Kemikleriniz sürekli bir yenilenme halindedir - yeni kemik yapılır ve eski kemik parçalanır. Gençken, vücudunuz eski kemiği parçaladığından daha hızlı yeni kemik yapar ve kemik kütleniz artar. 20'li yaşların başlarından sonra bu süreç yavaşlar ve çoğu insan 30 yaşına kadar en yüksek kemik kütlesine ulaşır. 

Osteoporoz gelişme olasılığınız, kısmen gençliğinizde ne kadar kemik kütlesine ulaştığınıza bağlıdır. Kemik kütlesi kısmen kalıtsaldır ve etnik gruba göre de değişir. Zirve kemik kütleniz ne kadar yüksek olursa, "bankada" o kadar fazla kemik bulunur ve yaşlandıkça osteoporoz gelişme olasılığınız o kadar düşük olur.

Risk faktörleri

Yaşınız, ırkınız, yaşam tarzı seçimleriniz ve tıbbi durumlarınız ve tedavileriniz dahil olmak üzere bir dizi faktör osteoporoz gelişme olasılığınızı artırabilir.

Değiştirilemez riskler

Osteoporoz için bazı risk faktörleri kontrolünüz dışındadır, örneğin:

 • Cinsiyetiniz. Kadınların osteoporoz gelişme olasılığı erkeklere göre çok daha fazladır.

 • Yaş. Yaşlandıkça, osteoporoz riskiniz artar.

 • Irk. Beyaz veya Asya kökenliyseniz, en büyük osteoporoz riski altındasınız.

 • Aile öyküsü. Osteoporozlu bir ebeveyn veya kardeşe sahip olmak, özellikle anneniz veya babanız kalça kırdıysa sizi daha büyük risk altına sokar.

 • Gövde çerçevesi boyutu. Küçük vücut yapısına sahip erkekler ve kadınlar, yaşlandıkça daha az kemik kütlesi çekebilecekleri için daha yüksek risk taşırlar.

Hormon seviyeleri

Osteoporoz, vücutlarında normalden fazla veya az hormon bulunan kişilerde daha yaygındır. Örnekler şunları içerir:

 • Seks hormonları. Düşük seks hormonu seviyeleri kemiği zayıflatma eğilimindedir. Menopozdaki kadınlarda östrojen seviyelerindeki düşüş, osteoporoz gelişimi için en güçlü risk faktörlerinden biridir. Erkeklerde testosteron düzeylerini azaltan prostat kanseri tedavileri ve kadınlarda östrojen düzeylerini azaltan meme kanseri tedavilerinin kemik kaybını hızlandırması muhtemeldir.

 • Tiroid problemleri. Çok fazla tiroid hormonu kemik kaybına neden olabilir. Bu, tiroidiniz aşırı aktifse veya düşük seviyeleri olan bir tiroidi tedavi etmek için çok fazla tiroid hormonu ilacı alırsanız ortaya çıkabilir.

 • Diğer bezler. Osteoporoz ayrıca aşırı aktif paratiroid ve adrenal bezlerle ilişkilendirilmiştir.

Diyet faktörleri

Osteoporozun aşağıdakilere sahip kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir:

 • Düşük kalsiyum alımı. Yaşam boyu kalsiyum eksikliği osteoporoz gelişiminde rol oynar. Düşük kalsiyum alımı, kemik yoğunluğunun azalmasına, erken kemik kaybına ve kırık riskinin artmasına katkıda bulunur.

 • Yeme bozuklukları. Gıda alımını ciddi şekilde kısıtlamak ve zayıf olmak hem erkeklerde hem de kadınlarda kemiği zayıflatır.

 • Gastrointestinal cerrahi. Midenizin boyutunu küçültmek veya bağırsağın bir kısmını çıkarmak için yapılan cerrahi, kalsiyum dahil olmak üzere besin maddelerini emmek için mevcut yüzey alanı miktarını sınırlar. Bu ameliyatlar, kilo vermenize yardımcı olurken, diğer gastrointestinal rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Steroidler ve diğer ilaçlar

Prednizon ve kortizon gibi oral veya enjekte edilen kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı, kemiğin yeniden yapılanma sürecine müdahale eder. Osteoporoz, aşağıdakilerle mücadele etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlarla da ilişkilendirilmiştir:

 • nöbetler

 • mide reflüsü

 • Kanser

 • nakil reddi

Tıbbi durumlar

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli tıbbi sorunları olan kişilerde osteoporoz riski daha yüksektir:

 • Çölyak hastalığı

 • Enflamatuar barsak hastalığı

 • Böbrek veya karaciğer hastalığı

 • Kanser

 • Multipil myeloma

 • Romatizmal eklem iltihabı

Yaşam tarzı seçimleri

Bazı kötü alışkanlıklar osteoporoz riskinizi artırabilir. Örnekler şunları içerir:

 • Sedanter yaşam tarzı. Oturarak çok zaman harcayan insanlar, daha aktif olanlara göre daha yüksek osteoporoz riskine sahiptir. Dengeyi ve iyi duruşu destekleyen herhangi bir ağırlık taşıyan egzersiz ve aktivite kemikleriniz için faydalıdır, ancak yürümek, koşmak, zıplamak, dans etmek ve halter özellikle yararlı görünmektedir.

 • Aşırı alkol tüketimi. Günde iki kadehten fazla alkollü içeceğin düzenli olarak tüketilmesi osteoporoz riskini artırır.

 • Tütün kullanımı. Tütünün osteoporozda oynadığı kesin rol net değildir, ancak tütün kullanımının zayıf kemiklere katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

Komplikasyonlar

Kompresyon kırıkları

Özellikle omurga veya kalçadaki kemik kırıkları, osteoporozun en ciddi komplikasyonlarıdır. Kalça kırıklarına genellikle düşme neden olur ve yaralanmadan sonraki ilk yıl içinde sakatlığa ve hatta ölüm riskinde artışa neden olabilir.

Bazı durumlarda, düşmemiş olsanız bile omurga kırıkları oluşabilir. Omurganızı oluşturan kemikler (omurlar) çökme noktasına kadar zayıflayabilir, bu da sırt ağrısına, boy kaybına ve kambur bir duruşa neden olabilir.

Önleme

İyi beslenme ve düzenli egzersiz, yaşamınız boyunca kemiklerinizi sağlıklı tutmak için gereklidir.

Kalsiyum

18 ila 50 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin günde 1.000 miligram kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu günlük miktar, kadınlar 50, erkekler 70 yaşına geldiğinde 1.200 miligrama çıkar.

İyi kalsiyum kaynakları şunları içerir:

 • Az yağlı süt ürünleri

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler

 • Konserve somon veya kemikli sardalye

 • Tofu gibi soya ürünleri

 • Kalsiyum takviyeli tahıllar ve portakal suyu

Diyetinizden yeterli kalsiyumu almakta zorlanıyorsanız, kalsiyum takviyesi alınabilir. Bununla birlikte, kalsiyum böbrek taşlarına neden olabilir. Henüz net olmamakla birlikte, bazı uzmanlar, özellikle takviyelerde çok fazla kalsiyumun kalp hastalığı riskini artırabileceğini öne sürüyor.

50 yaşından büyük kişiler için takviyeler ve diyet kombinasyonundan alınan toplam kalsiyum alımının günde 2.000 miligramdan fazla olmamasını önermektedir.

D vitamini

D vitamini vücudun kalsiyumu emme yeteneğini geliştirir ve başka şekillerde kemik sağlığını iyileştirir. İnsanlar D vitamininin bir kısmını güneş ışığından alabilirler, ancak yüksek bir yerde yaşıyorsanız, eve bağlıysanız veya cilt kanseri riski nedeniyle düzenli olarak güneş kremi kullanıyorsanız veya güneşten kaçınıyorsanız bu iyi bir kaynak olmayabilir. .

D vitamininin diyet kaynakları arasında morina karaciğeri yağı, alabalık ve somon bulunur. Birçok süt ve tahıl türü D vitamini ile güçlendirilmiştir.

Çoğu insan günde en az 600 uluslararası birim (IU) D vitaminine ihtiyaç duyar. Bu öneri, 70 yaşından sonra günde 800 IU'ya çıkar .

Diğer D vitamini kaynakları olmayan ve özellikle güneşe sınırlı maruz kalan kişilerin ek bir tedaviye ihtiyacı olabilir. Çoğu multivitamin ürünü 600 ila 800 IU arasında D vitamini içerir. Günde 4.000 IU'ya kadar D vitamini çoğu insan için güvenlidir.

Egzersiz yapmak

Egzersiz, güçlü kemikler oluşturmanıza ve kemik kaybını yavaşlatmanıza yardımcı olabilir. Egzersize ne zaman başlarsanız başlayın, kemiklerinize fayda sağlar, ancak gençken düzenli olarak egzersiz yapmaya başlarsanız ve yaşamınız boyunca egzersiz yapmaya devam ederseniz çok fazla yarar elde edebilirsiniz.

Kuvvet antrenmanı egzersizlerini ağırlık taşıma ve denge egzersizleriyle birleştirin. Kuvvet antrenmanı, kollarınızdaki ve üst omurganızdaki kasları ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Yürüme, koşma, koşma, merdiven çıkma, ip atlama, kayak ve darbe üreten sporlar gibi ağırlık taşıyan egzersizler, temel olarak bacaklarınızdaki, kalçalarınızdaki ve alt omurganızdaki kemikleri etkiler. Tai chi gibi denge egzersizleri özellikle yaşlandıkça düşme riskinizi azaltabilir.

@drtamertekin

bottom of page