Beyin Kanaması 

İntraserebral Hematom

Beyin kanaması, beyin damarlarının yırtılması sonucu meydana gelir. Kanama olduğu zaman, kapalı bir alan olan kafatasının içinde bulunan beyin, içerisine ya da çevresine dolan kanın oluşturduğu basınç altında kalır. Belirti ve bulgularda buna bağlı olarak ortaya çıkar. Beyin kanamaları hayatı tehdit edici olabilir. Beyinde yarattığı hasar kanama hacmine ve kanamanın ne kadar hızlı kontrol edilebildiğine göre belirlenir. Beyin dokusunda normalde kan beyin bariyeri vardır. Bu yüzden damardan sızan kan beyin için toksik bir maddedir. Kan baskı nedeni ile dokulara hasar verirken, beynin kan dolaşımını da bozabilir, bu da beynin bir bölümünün oksijensiz kalması ve inmeye neden olabilir. Farklı beyin kanaması tipleri vardır. Bunlara aşağıda başlıklar altında kısaca değinilmiştir.

Beyin Kanaması Belirtileri

 • Uyuşma, karıncalanma

 • Felç gelişmesi

 • Görme kaybı, bulanık görme, çift görme

 • Denge kaybı 

 • Anlama güçlüğü, anlamsız konuşmalar, okuma veya yazma zorluğu

 • Uyku hali

 • Bilinç kaybı

 • Sara nöbeti (Epileptik atak)

Beyin Kanaması Tanısı

Yapılan nörolojik muayenenin sonucunda hastada beyin kanamasından şüphelenildiği zaman  CT veya MRI incelemesinde beyin kanaması tanısı konabilir. Anevrizmadan şüpheleniliyorsa ise ek olarak beyin damarlarının anjiyografisi yapılarak kolayca tanı saptanır.

 

İntraserebral Kanama - Hematom

Beyin içerisindeki küçük damarların kanamasıdır. Ortaya çıkan kan, kitle etkisi ile beyine baskı yapar. Bu da, belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. En sık nedeni hipertansiyondur. Hastaların büyük çoğunluğunda orta-ileri derecede bir arteryel hipertansiyon vardır. Aspirin, kumadin gibi kanın pıhtılaşmasını uzatan ilaç kullananlarda da kanama riski yüksektir. Diğer nedenleri arasında anevrizma, arteriovenöz malformasyon, venöz anjiom , beyin tümörleri sayılabilir.

Epidural Kanama - Hematom

Dura adı verilen beyin zarı ile kafatası arasında meydana gelen kanamalardır. Beyine ileri derecede bası yapan bu kanama, ölümcül olabilir. Genellikle; ciddi kafa travmaları sonrasında ortaya çıkabilir. Meningea media adı verilen arterin yırtılması ile oluşur. Arteriyel kanama olması nedeni ile, hızlı bir şekilde kitle etkisi oluşturan kanama, ileri derecede beyine basınç etkisi yapar. 

Kronik Subdural Hematom

Beyin zarı ile beyin parankimi arasındaki köprü şeklindeki damarlarda meydana gelen sızıntı tarzda kanamalarla meydana gelir. Genellikle yaşlılarda (60 yaş üstü) meydana gelir. Yaşlılarda, beyin kafatasına göre daha küçüktür. Bu nedenle damarlar travmalara karşı daha hassastırlar. Travma sonrası kolaylıkla kanama meydana gelebilir. 

Subaraknoid Kanama - Hemoraji

Beynin tabanındaki büyük atardamarlardan birinde yırtılma söz konusudur. Kan subaraknoid beyin zarının altında beynin çevresine yayılır. Ayrıca beyin-omurilik sıvısının içine de sızar. Subaraknoid kanamaların çoğunda neden beyin içinde var olan bir anevrizmanın yırtılmasıdır. Anevrizmaların duvarları incedir ve bu nedenle de yırtılmaya yatkındırlar.  Arteriovenöz malformasyon da bu tür kanamalara neden olan patolojiler arasındadır.

Beyin Kanaması Tedavisi

 • Hastanın hayatını kurtarmak, hava yolunun açılması, yaşam desteği sağlanması

 • Kanamanın nedenini ortadan kaldırmak

 • Kafa içi basıncının azaltılması

 • Beyin ödeminin azaltılması

 • Yatak istirahati

 • Baş ağrısını azaltmak

 • Ikınmayı azaltmak

Cerrahiye karar verildiğinde hekim uygulanacak tedavi şeklini belirler. Kraniotomi ya da kraniektomi uygulanabilir.  Yani kafatası kemiği çıkartılır. Amaç mevcut bası yapan kanı boşaltmak ve beyini rahatlatmaktır.  Anevrizma ya da arteriovenöz malformasyon varsa klipsleme yapılır.

Etiketler: Beyin kanaması

 
 
 

Epidural Kanama

Kronik Subdural Hematom

Subaraknoid Kanama

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.