Chiari Malformasyonu

PAYLAŞ

 

Chiari malformasyonu, beyin ve omuriliğin birleştiği kafa bölgesinde oluşan doğumsal bir anomalidir. Arnold-Chiari malformasyonu olarak da adlandırılır. 4 tipi vardır. En sık tip 1 görülürken, ardından ise tip 2  chiari malformasyonu gelmektedir. Populasyonda görülme sıklığı, binde 1’in altındadır. Olguların birçoğunda şikayet yada bulgu yoktur. Chiari malformasyonu genellikle o bölgenin MR ' ının çekilmesiyle rastlantısal olarak tanı konur.

 • Tip I Chiari– Chiari malformasyonlarının en sık görülen şeklidir. Genellikle sessiz seyreder. Kafa tabanı ve üst omurga bölgesinde anatomi bozulmuştur. Beyincik, kafa tabanından aşağıya doğru sarkar. Bu aşağı kayma omurilik ile kafa içi arasındaki BOS dolaşımını tıkar. Bu sayede syringomyeli yada hidromyeli denilen omurilik içindeki sıvı birikmesine neden olabilir. Chiari tip 1 olgularının % 30 ila 50 kadarında kafa tabanı gelişim anomalisi eşlik edebilmektedir. (Klippel-Feil deformitesi, spina-bifida okkulta, skolyoz- hidromyeli)

 • Tip II Chiari– Chiari malformasyonu Hidrosefali ile birliktelik gösterebilir. Hidrosefali, beyin içindeki odacıkları dolduran beyin – omurilik sıvısının (BOS) fazla üretilmesinden veya emilim bozukluğundan kaynaklanan bir durumdur. Artmış sıvı kafa içindeki basıncı arttırır ve kafa kemiklerine doğru genişleyerek normalden daha geniş bir görünüme neden olur.

Siringomyeli-Hidromyeli

Beyin omurilik sıvısı (BOS), omurilik içerisinde kavite oluşturursa buna syringomyeli yada hidromyeli denilir. Kavitesi genişlemeye başlayınca sinir liflerini gererek hasar vermeye başlar. Belirli bir süre sonra şikayet ve bulgular meydana gelir. Beyinciğin, BOS geçişini tıkaması sonrasında meydana geldiği düşünülmektedir.

Hidromyeli ise omurilik içindeki santral kanalın anormal genişlemesi olarak tarif edilebilir.

 

Chiari Malformasyonunun  Belirtileri

 • Baş ağrısı.

 • Boyun ağrısı

 • Beslenme ve yutma güçlüğü.

 • Kollarda güç kaybı.

 • Kollarda ve bacaklarda duyu kaybı.

 • Denge kaybı

 • Anormal göz hareketleri.

 • Gelişme geriliği.

 • Zayıf ağlama.

 • Solunum sorunları

 • Uyku apnesi

 

 

Chiari Malformasyonunda Tanı

Bilgisayarlı Tomografi (BT): X ışınları kullanılarak elde edilen verilerin bilgisayarda şekillendirilmesi ile elde edilen görüntülerden oluşmaktadır. Kafatasının içini ve kemik yapıları iyi gösterir.
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI): En iyi tanı koyduran görüntüleme yöntemidir. Beyin,beyincik, beyin sapı,omurilik görüntülenerek  hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu yapılarda BT yerine MRI tercih edilir.
Somatosensorial uyarılmış yanıtlar (SSEP): Elektrikli bir testtir uyarı vererek uyarının beyin omurilik ve sinirlerden geçişi kontrol edilip fonksiyonu hakkında bilgi verir.

 

 

Chiari Malformasyonun Tedavisi

Hasta belirtiler ve bulgularla birlikte değerlendirilir. Belirti vermeyen hastalar rutin olarak belli aralıklarla takip edilir. Belirtiler başladıysa chiari malformasyonun tedavisi cerrahidir. Temel yapılan ameliyatlardan birisi, beyincik tabanının beyin sapı ve spinal korda bası yaptığı bölgenin rahatlatılmasıdır. Boyun kaslarının derinlerinde yer alan kafa tabanı kemiğinin küçük bir kısmının çoğunlukla beraberinde omurga parçası ile çıkartılması sayesinde bu rahatlama sağlanır. (Posterior fossa dekompresyon ameliyatı)

 

Etiketler: Chiari malformasyonu

Chiari Malformasyonu MR görüntüsü

 

Self-assessing back pain by app is just as effective as traditional methods

December 4, 2019

People with osteoporosis should avoid spinal poses in yoga

December 4, 2019

‘Fusion’ with 3D printing technology is redefining the future of spinal surgeries

December 4, 2019

Obezite cerrahisinin sonu mu geliyor? Pilsiz bir implantla iştah kesme başarıldı.

December 20, 2018

1/1
Please reload

MENÜ

SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul
+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.