top of page

Hipofiz Adenomu

Hipofiz adenomlarının çoğu yavaş büyüyen ve iyi huyludur, bu da vücudun diğer bölgelerine yayılmadıkları anlamına gelir. Bununla birlikte, büyüdükçe, gözleri beyne bağlayan sinirler gibi yakındaki yapılara baskı uygulayabilir ve semptomlara neden olabilirler.

 

Hipofiz nedir?

Hipofiz, bezelye büyüklüğünde, beynin tabanına bağlanan bir bezdir. Burun ve sfenoid sinüsün (yüzün arkasındaki hava boşluğu) arkasında, hipotalamus adı verilen diğer önemli ve ilgili yapının hemen altında bulunur.

Bu bez, hormonlar gibi diğer organlar ve dokular üzerinde etki ederek, özel maddeler yapan ve salan bir organdır. Hipofiz "ana bez" olarak adlandırılır çünkü hormonları vücuttaki diğer bezlerin çoğu tarafından üretilen hormonların dengesini düzenler. Bu şekilde hipofiz, büyüme, gelişme ve üreme gibi birçok süreci kontrol eder. Ayrıca böbrekler, göğüsler ve rahim gibi belirli organların işlevini de kontrol eder.

Hipofizin, her biri vücutta kendi görevi olan üç bölümü veya lobu vardır. Ön lob, yani ön hipofiz, bezin yaklaşık %80'ini oluşturur ve başın ön kısmına en yakın yerde bulunur. Görevi, birçok "sinyal" hormonu yapmak ve kan dolaşımına salmaktır. Bu hormonlar kan yoluyla diğer bezlere ve organlara hareket eder ve burada organ ve bezlerin çalışmaya başlaması veya durması için sinyal verirler.

Ara lob sadece bir hormon salgılar. Bu hormon cilt pigmentasyonunu etkiler.

Bezin arka kısmı olan arka hipofiz kendi başına hormon yapmaz. Bunun yerine, hipotalamustan gelen beyin hücrelerinin sinir uçlarını içerir. Bu beyin hücreleri, daha sonra kullanılmak üzere arka hipofizde depolanan hormonları üretir.

Hipotalamus ve hipofiz el ele çalışır. Hipotalamus, hormonlarını salgılaması için hipofizin sinyalini veren hormonlar üretir.

Hipofiz adenomu nedir?

Bir hipofiz adenomu, hipofizde bir büyüme veya tümördür. Hipofiz adenomlarının çoğu yavaş büyüyen ve iyi huyludur, bu da kanser olmadıkları ve vücudun diğer bölgelerine yayılmadıkları anlamına gelir. Bununla birlikte, büyüdükçe, gözleri beyne bağlayan sinirler gibi yakındaki yapılara baskı uygulayabilir ve semptomlara neden olabilirler. Bu, “kitle etkisi” olarak bilinir.

Büyük bir adenom ayrıca normal hipofiz hücrelerini ezebilir ve bunların düzgün çalışmasını engelleyerek hipopituitarizm adı verilen bir duruma yol açabilir. Bu durum düşük tansiyona, yorgunluğa ve cinsel dürtü ve işlevinizde değişikliklere neden olabilir. Ayrıca stresi yönetme konusunda kendinizi daha az beceriksiz hissetmenize neden olabilir.

Hipofiz adenomları boyutlarına göre etiketlenir. 1 cm'den küçük tümörlere mikroadenom denir. 1 cm'den büyük tümörlere makroadenom denir. Birçok adenom, kan dolaşımına fazladan hormon salgılayarak semptomlara neden olur, ancak tüm adenomlar hormon üretmez.

Çalışmayan veya boş hücreli adenomlar olarak adlandırılan bazıları hormon üretmez. Tüm hipofiz tümörlerinin yaklaşık üçte biri işlevsiz adenomlardır. Genellikle büyürler ve kitle etkisinden dolayı semptomlara neden oldukları için bulunurlar.

Hipofiz adenomları ne kadar yaygındır?

Hipofiz adenomları, kafatası içinde gelişen tüm tümörlerin %10 ila %15'ini oluşturur. Her ne kadar hayatlarının bir noktasında insanların %20 kadarında meydana geldiğine inanılsa da, 100.000 kişiden yaklaşık 77'sinde bulunurlar. Ancak birçok hipofiz adenomu özellikle mikroadenomlar ciddi semptomlara neden olmaz ve asla bulunmaz. Makroadenomlar, mikroadenomlardan yaklaşık iki kat daha yaygındır. Hipofiz adenomları her yaşta ortaya çıkabilir, ancak 30'lu veya 40'lı yaşlardaki kişilerde daha sık görülür. 20 yaşın altındakilerde nadiren bulunurlar. Kadınlarda erkeklerden daha sık adenom olur.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Hipofiz adenomlarına ne sebep olur?

Hipofiz adenomlarının kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bazıları, bir hücrenin içindeki genlerimizi oluşturan DNA'daki tesadüfi değişikliklerle bağlantılıdır. (Genler, bir hücrenin işlevini kontrol eden proteinlerin yapım yönergeleridir.) Bu değişiklikler, hipofizdeki hücrelerin anormal olmasına ve kontrolden çıkarak bir tümör oluşturmasına neden olur. Değişiklikler ebeveynlerden çocuklarına aktarılabilir (kalıtım), ancak genellikle bir kişinin yaşamı boyunca kendi başlarına olur.

Hipofiz adenomunun belirtileri nelerdir?

Hipofiz adenomlarının semptomları, tümörün salgıladığı hormonun tipine veya yakın yapılardaki kitle etkisine bağlı olarak değişir. Çok fazla hormona sahip olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli bozukluklara veya sendromlara yol açabilir:

 • Çok fazla büyüme hormonu (GH) nedeniyle çocuklarda devlik ve yetişkinlerde akromegali

 • Çok fazla adrenokortikotropik hormondan (ACTH) kaynaklanan Cushing hastalığı, adrenal bezlerin steroid hormonları üretmesini tetikler.

 • Çok fazla tiroid uyarıcı hormondan (TSH) kaynaklanan hipertiroidizm

Hipofiz adenomlarının bazı genel semptomları şunları içerir:

 • baş ağrısı

 • Görme sorunları (çift görme, görme kaybı)

 • Mide bulantısı ya da kusma

 • Saldırganlık, depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere davranış değişiklikleri

 • Koku duyusunda değişiklikler

 • Burun drenajı

 • Cinsel işlev bozukluğu

 • Kısırlık

 • Yorgunluk (aşırı yorgunluk)

 • Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı

 • Ağrılı eklemler veya kas zayıflığı

 • Erken menopoz

 • Aylık periyodunuzdaki değişiklikler (kadınlar)

TEŞHIS VE UYGULANAN TESTLER

Hipofiz adenomları nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz hipofiz adenomunuz olabileceğini düşünürse, belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi tam olarak gözden geçirecek ve fizik muayene yapacaktır. Kanınızdaki hormon seviyelerini kontrol etmek için laboratuvar testleri yapılabilir. MRI veya CT taraması* gibi bir görüntüleme testi, hipofizdeki büyümeyi gösterebilir. Bu testler hipofiz adenomu tanısını doğrulayabilir. Görme ile ilgili sorunlarınız varsa, doktor ayrıca göz fonksiyonunuzu kontrol etmek için bir görme alanı testi yaptırmanızı isteyebilir. Bazen, başka bir durum için bir MRI veya BT yapılırken, hipofiz adenomları tesadüfen bulunur.

MRI, vücudun net görüntülerini oluşturmak için büyük bir mıknatıs, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. BT, birçok X-ışını görüntüsünü vücudun iç kısmının enine kesit görünümlerinde birleştirmek için bilgisayarları kullanır.

YÖNETİM VE TEDAVİ

Hipofiz adenomları nasıl tedavi edilir?

Hipofiz adenomları genellikle cerrahi, ilaç, radyasyon veya bu tedavilerin bir kombinasyonu ile tedavi edilir.

Ameliyat : Doktorlar genellikle endoskopik cerrahi ile tümörü çıkarabilir, çok küçük aletler ve burun ve sinüslerden yapılan küçük bir açıklığa yerleştirilen bir kamera kullanarak hipofiz bezine ulaşabilirler. Bu yaklaşıma transsfenoidal teknik denir. Bu yaklaşımın kullanılamadığı durumlarda, doktor hipofiz ve adenoma ulaşmak için kafatasını açmalıdır.

Tıbbi tedavi : Bazı tip hipofiz adenomlarında tümör, tümörü küçülten ve semptomları hafifleten ilaçlarla tedavi edilebilir.

Radyasyon : Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için yüksek enerjili X ışınları kullanır. Stereotaktik radyocerrahi adı verilen özel bir radyasyon tedavisi şekli, tümörün büyümesini önlemek için adenomu tam olarak birden fazla yönden hedefleyen yüksek dozda radyasyon kullanır.

Bazı durumlarda doktor, hastayı herhangi bir semptom için izlerken adenomun büyümediğini kontrol etmek için yıllık testler kullanmayı seçebilir. Bu, ciddi semptomlara neden olmayan küçük tümörlerde ve diğer önemli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde olabilir.

ÖNLEME

Hipofiz adenomları önlenebilir mi?

Hipofiz adenomları önlenemez.

PROGNOZ

Hipofiz adenomu olan insanlar için prognoz nedir?

Görünüm, sahip olduğunuz adenomun boyutuna ve türüne bağlıdır. Tedavi tümörü yok ettiğinde, iyi huylu adenomu olan çoğu hasta tam ve normal hayatlarına dönebilir. Adenomlar tekrarlayabilir, bu da tekrar tedaviye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Hormon salan adenomların en yaygın türü olan prolaktinomaları olan hastaların yaklaşık %18'i ve çalışmayan adenomu olan hastaların yaklaşık %18'i bir noktada daha fazla tedaviye ihtiyaç duyacaktır. Bazı durumlarda, adenom tedavisi düşük hormon seviyelerine neden olur ve kaybettiklerinizi yerine koymak için hormon ilaçları almanız gerekir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

hipofiz adenomu_edited.jpg
bottom of page