top of page

Boyunda Kanal Daralması 

Boyun omurgasında kanal daralması nedir?

Boyunda omurga kanal daralması (Servikal spinal stenoz), boyundaki spinal kanalın daralmasıdır. Spinal kanal, etrafında omurga kemiklerinin çevrelediği boş bir alandır. Omurilik, alt arka beynin tabanından başlayıp, spinal kanal içinden geçen sinirler topluluğudur. Bu sinirler; hissetmemize, hareket etmemize ve bağırsak, mesane ve diğer vücut fonksiyonlarını kontrol etmemize izin verir. Boyun omurgasındaki kanal darlığı, spinal kanalı daraltır ve omurgadan çıkan sinir köklerini ve omuriliği sıkıştırarak, omuriliğe ve boyun sinirlerine zarar verebilir. Baş ile göğüs arasındaki yedi omur, servikal omurgayı oluşturur. Servikal bölgedeki sinirleri ve omuriliği sıkıştırmak; omuriliğin işleyişini değiştirebilir. Bu durum; boyun, kollar ve bacaklarda ağrı, boyun kaslarında sertleşme, uyuşukluk veya güçsüzlüğe neden olabilir. Ayrıca bağırsaklarınızın ve mesanenizin kontrolünü de etkileyebilir.

Boyun omurgasında kanal daralması nasıl olur?

Boyunda kanal daralması, genellikle omurilik kanalının şeklindeki ve boyutundaki yaşa bağlı değişikliklerden kaynaklanır ve bu nedenle en çok 50 yaşından büyük kişilerde görülür. Yaşlanma süreci, "disklerin şişkinleşmesine" neden olabilir - arasındaki süngerimsi diskler. Omurga kemiklerinin normalden daha fazla dışarı çıkması veya kemikleri birbirine bağlayan dokuların kalınlaşması ( bağlar ). Yaşlanma ayrıca kemikleri kaplayan dokuların ( kıkırdak ) tahribatına ve eklemlerdeki kemiklerin aşırı büyümesine neden olabilir. Bu koşullar spinal kanalı daraltabilir (spinal stenoz).

Nadir durumlarda, kemiklerin oluşma şekli nedeniyle omurilik kanalı doğumdan daralır.

Boyun omurgasında kanal daralması belirtileri neler?

50 yaşından büyük pekçok insanda, omurilik kanalında bir miktar daralma vardır, ancak belirtiler gözlenmez. Boyunda kanal daralması, omurilik veya sinirler ileri derecede sıkışmadıkça belirtilere neden olmaz. Boyunda kanal daralması belirtileri, genellikle uzun bir süre içinde yavaş yavaş gelişir ve şunları içerebilir:

  • Boyunda, omuzlarda, kollarda, ellerde veya bacaklarda sertleşme, ağrı, uyuşma veya güçsüzlük.

  • Yürürken ayakların birbirine dolaşması veya sendeleme gibi denge ve koordinasyon sorunları görülebilir. Omurilik hasar görürse, ciddi kalıcı felce neden olabilir.

  • Bağırsak veya mesane kontrolünün kaybı (idrar ve büyük abdest kaçırma).

Boyun omurgasında kanal daralması nasıl teşhis edilir?

Boyunda kanal daralmasında tanı; genellikle belirtiler, öykü ve fizik muayeneye dayanır. Doktorunuz size boyun hareketlerinin ağrıya, uyuşmaya veya zayıflığa neden olup olmadığını sorar. Boyun omurgasında kanal daralmasından şüpheleniliyorsa, doktorunuz tanıyı doğrulamak ve spinal kanalın daralmasına neyin neden olduğunu görmek için boynunuzun ve sırtınızın görüntüleme testlerini önerecektir. Kullanılabilecek görüntüleme testleri arasında röntgen , manyetik rezonans görüntüleme ( MR ) ve bilgisayarlı tomografi ( CT ) taramaları yer alır. Doktorunuz, belirtilerin nedeni olarak multipl skleroz ( MS ) ve B12 vitamini eksikliği gibi diğer hastalıkları ortadan kaldırmak için görüntüleme ve kan testleri de dahil olmak üzere testlerin sonuçlarını isteyebilir .

Boyun omurgasında kanal daralması nasıl tedavi edilir?

Hafif kanal daralması vakalarında; genellikle ağrıyı gidermek için ilaç, kas gücünü sağlamak için egzersiz ve fizik tedavi ile önerilir. Belirtiler şiddetliyse, kaslarınızda ilerleyici zayıflığınız varsa veya omurganıza yapılan görüntüleme tetkiklerinde, omuriliğinizin veya sinirlerinizin ciddi boyutta sıkıştığını gösteriyorsa; doktorunuz sinir ve omurilik üzerindeki baskıyı kaldırmak için dekompresif cerrahiyi önerebilir. Bu ameliyat boynun önünden veya arkasından yapılabilir. Sinir köklerine baskı yapan bazı disk, kemik ve/veya dokuların çıkarılmasını içeren bir ameliyat tekniğidir. Omurlar, omurgaya stabiliteyi sağlamak için genellikle cerrahi olarak ( kaynaştırılarak ) birleştirilir .

Boyun omurgasındaki kanal daralması, bağırsak veya mesane kontrolü (idrar kaçırma) ile ilgili sorunlar ve kollarda, ellerde, bacaklarda ve göğüste kalıcı güç ve his kaybı da dahil olmak üzere sinir sistemi ile potansiyel olarak ciddi sorunlara neden olabilir. 

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

Boyun omurgasında kanal daralması tedavisi
boyun_omurgasinda_kanal_daralmasi_edited
bottom of page