top of page

Anasayfa  >  Hastalıklar  >  Lomber Disk Dejenerasyonu

Lomber Disk Dejenerasyonu Nedir

Dejenerasyon; kısaca doku bozulması olarak tanımlanabilir. Disk dejenerasyonu da omurga kemiklerimiz arasında bulunan intervertebral diskin bozulması olarak kabul edilebilir. Genetik geçiş ve yaşlanma önemli risk faktörleridir. Disk dejenerasyonu ile birlikte, zamanla omurga eklemlerinde ve bağlarında da dejenerasyon görülür. Dejeneratif disk hastalığı olarak da adlandırılır.

Lomber diskte dejeneratif değişikliğin nedeni, tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat; aşağıdaki faktörler gelişmesinde rol oynamaktadır :

  • Diskin beslenmesinde azalma

  • Dejenerasyona neden olan enzimler ve inflamatuar mediatörler

  • Apoptozis (Hücre ölümü)

  • Omurgaya aşırı derecede yük binmesi

  • Yaşlanma süreci

Diskin dejeneratif süreci, genellikle 20 yaşından önce başlar. Dejeneratif diskin, sıvı içeriğinde azalmayla birlikte intervertebral diskin yüksekliği de azalır. Su ve proteoglikan içeriğinde azalma, disk içerisindeki hücrelerde üretilen proteinlerin azalması; jel yapının yıpranmasına yol açar. Nukleusun direngenliği azalır ve daha fazla komprese olur. İntradiskal basınç azalır. Dışarıya doğru, radial olarak bombeleşme (bulging) meydana gelir. Sağlıklı diskte gördüğümüz hidrostatik basınç, dejenere diskte düzgün bir dağılım göstermez. Genelde, bir yöne doğru yönelir. Periferal bölgelere doğru yüklenmenin artışı, dejenerasyonu daha da arttırır. Yaralanma olasılığı artar.  Zamanla dejeneratif disk hastalığı gerilimi daha da arttırarak , komşu disklerde de annuler  yırtıklara neden olur.

Lomber Disk Dejenerasyonunda Belirtiler

Disk dejenerasyonunun belirtileri, bel fıtığının neden olduğu belirtilere benzerdir. Çoğu hastada uzun bir süre şikayete neden olmaz. Belirtileri şunlardır:

  • Bel ağrısı, bacak ağrısı, kuvvet kaybı

  • Pozisyon değiştirme ve bel hareketleriyle artan bel ağrısı

  • Öne eğilme şikayetleri arttırırken, geriye doğru eğilme ise hastayı rahatlatır.

Lomber Disk Dejenerasyonunda Tanı

Dejeneratif disk hastalığının tanısında MR kullanılır. MR bulguları disk mesafesinde daralma, endplatelerde skleroz, vakum fenomeni ve sklerozis, nükleus pulpozusta sinyal kaybı endplate değişiklikleri, disklerde dejenerasyona bağlı sekonder T2 sinyal kaybı(dejeneratif sinyal kaybı) görülür.

Lomber Disk Dejenerasyonunda Tedavi

Yukarıda belirtilen tedavilerin sonuç vermemesi halinde spinal füzyon cerrahisi yapılabilir. Yani titanyum vida ve çubuk implantlarla omurgayı sabitlemek hastanın ağrı yakınmalarını azaltmada etkin bir tedavi yöntemdir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

disk dejenerasyonu
bottom of page