Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı (lomber diskektomi), sinire veya omuriliğe baskı yapan fıtığın çıkartılması için yapılan bir ameliyat yöntemidir. Bu işlem endoskop ile yapıldığında tam kapalı bel fıtığı ameliyatı olarak adlandırılır. Minimal invaziv bir prosedür olarak kabul edilir. Çünkü, hastanın vücudunda sadece küçük bir kesi yapmak yeterlidir. Endoskop (ucunda kamera ve ışık bulunan küçük bir metal tüp), büyütülmüş video görüntüleri aracılığıyla doğrudan görüntü sağlar; ayrıca cerrahi aletler bu tüpün içerisinden geçer, böylece hastanın kaslarının sıyrılmasına ve zarar görmesine gerek kalmaz. Kemik ve kas dokusuna verilen minimum hasarın bir sonucu olarak, tam kapalı bel fıtığı ameliyatı olan hastalar, daha az cerrahi travma yaşar ve daha hızlı iyileşirler.

İntervertebral diskler, omurganın kemikleri arasında uzanan kıkırdak ve amortisör görevi gören yastıklardır. Yaşlanma, aşınma ve yıpranma veya yaralanma sonucu, bel omurgasındaki diskler fıtıklaşabilir ve komşu sinirlere baskı uygulayarak belde, bacaklarda veya kalçalarda ağrı, uyuşukluk veya güç kaybına neden olabilir. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanınız, sırt veya bacak ağrısının kesin nedenini belirlerken ve tedavisini planlamadan önce  refleksleri, kas gücünü ve hareketlerini kontrol için fizik muayene yapar. Sinir sıkışmasından şüpheleniliyorsa, ek tanı testleri ile CT taraması, MR taraması istenebilir. Sinir hasarının kaynağını bulmak için yardımcı test olarak elektromiyelografi yani sinir iletim çalışmaları ek olarak yapılabilir.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Önerilir

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı tipik olarak, egzersiz, germe, kortikosteroidler, ağrı kesici ilaçlar veya fizik tedavi gibi konservatif tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen ağrı, güçsüzlük, felç veya uyuşmaya neden olan bel fıtığı hastalarına önerilir. Bu ameliyat tekniği, siyataljisi (bacaktan aşağı inen ağrı) olan kişilerde ağrıyı en aza indirmek için bir seçenek olabilir. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, genellikle bacaklarında giderek kötüleşen uyuşma veya güç kaybı olan; bu yüzden ciddi hareket kısıtlılığı yaşayan hastaları tedavi etmek için kullanılabilir.

Tam Kapalı Endoskopik Bel Fıtığının Avantajları

Tam kapalı bel fıtığının, geleneksel mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatına göre birçok avantajı vardır. Bu minimal invaziv prosedürün faydaları şunları içerir:

  • Hastaya genel anestezi vermeden lokal ve sedasyonla bu ameliyat yapılabilir.

  • Kısa zamanda iyileşme süresi (hasta aynı gün taburcu edilebilir.)

  • Küçük kesi ve estetik açıdan küçük bir yara izi bırakması

  • Minimum kan kaybı

  • Dokuların korunması sayesinde omurga hareketliliğinde kayıp yaşanmaz

Tam kapalı endoskopik bel fıtığı, geleneksel omurga cerrahisinden daha az risk taşır ve sonuç olarak hastalar daha çabuk iyileşir ve günlük aktivitelerine daha hızlı dönerler.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hastalar işlem öncesi genel veya lokal anestezi ile uygulanır. Endoskop ve diğer aletlerin geçmesi için belin yanında küçük bir kesi(1 cm.) yapılır. Bir video monitörü, kameradan aktarılan canlı, endoskopun kamera ucundan gelen büyütülmüş görüntüleri gösterir. Aletler, fıtığın olduğu bölgeye girdikten sonra, cerrah sinirlere baskı yapan ve belirtilere neden olan bel fıtığını ve hasarlı kısmını çıkartır. İşlem tamamlandığında endoskop çıkarıltılır ve kesi dikilerek kapatılır. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının ortalama süresi 30 dk. dır.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, güvenli ve minimal invaziv bir prosedür olarak kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, aşağıdaki riskler mevcuttur:

  • Aşırı kanama

  • Anestezik maddelere bağlı yan etki

  • Enfeksiyon

  • Sinir hasarı

  • Omurilik sıvısı sızıntısı

Ameliyattan sonra bel fıtığının % 5 oranında tekrarlama riski de vardır. 

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme

Hastalar genellikle ameliyat günü evlerine dönebilirler. Ameliyattan kaynaklanan ilk ağrı, ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir. Hastalara işlemden sonraki birkaç hafta boyunca eğilmekten, kaldırmaktan veya bükmekten kaçınmaları tavsiye edilir. Sinirlerin iyileşmesi biraz zaman alabilir ve hastalar bacaklarda geçici bir uyuşma ve karıncalanma yaşayabilir. Çoğu hasta işlemden yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra işe dönebilir, ancak fiziksel olarak zorlu işleri olanlar işe dönmek için daha uzun süre beklemek zorunda kalabilir. İyileşme aşamasından sonra, çoğu hastada tam kapalı bel fıtığı ameliyatı geçirdikten sonra sırt ve bacak ağrısında önemli bir azalma yaşanır. Aşağıdaki videoda ameliyatın yapılış şeklini izleyebilirsiniz.

Dr. Tamer Tekin

tam_kapali_bel_fitigi_ameliyati_edited.j
tam_kapali_bel_fitigi_ameliyati_endoskop

ONLİNE RANDEVU

Randevu için aşağıdaki linki tıklayın.