top of page

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatının endoskopik olarak yapılması ''tam kapalı bel fıtığı ameliyatı'' olarak da adlandırılıyor. Minimal invaziv bir cerrahi. Çünkü, hastanın vücudunda sadece küçük bir kesi yapmak yeterli. Endoskop (ucunda kamera ve ışık bulunan küçük bir metal tüp), büyütülmüş video görüntüleri aracılığıyla doğrudan görüntü sağlar; ayrıca cerrahi aletler bu tüpün içerisinden geçer, böylece hastanın kaslarının sıyrılmasına ve zarar görmesine gerek kalmaz. Kemik ve kas dokusuna verilen minimum hasarın bir sonucu olarak, tam kapalı bel fıtığı ameliyatı olan hastalar, daha az cerrahi travma yaşar ve daha hızlı iyileşirler.

İntervertebral diskler, omurganın kemikleri arasında uzanan kıkırdak ve amortisör görevi gören yastıklardır. Yaşlanma, aşınma ve yıpranma veya yaralanma sonucu, bel omurgasındaki diskler fıtıklaşabilir ve komşu sinirlere baskı uygulayarak belde, bacaklarda veya kalçalarda ağrı, uyuşukluk veya güç kaybına neden olabilir. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanınız, sırt veya bacak ağrısının kesin nedenini belirlerken ve tedavisini planlamadan önce  refleksleri, kas gücünü ve hareketlerini kontrol için fizik muayene yapar. Sinir sıkışmasından şüpheleniliyorsa, ek tanı testleri ile CT taraması, MR taraması istenebilir. Sinir hasarının kaynağını bulmak için yardımcı test olarak elektromiyelografi yani sinir iletim çalışmaları ek olarak yapılabilir.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Önerilir

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı tipik olarak, egzersiz, germe, kortikosteroidler, ağrı kesici ilaçlar veya fizik tedavi gibi konservatif tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen ağrı, güçsüzlük, felç veya uyuşmaya neden olan bel fıtığı hastalarına önerilir. Bu ameliyat tekniği, siyataljisi (bacaktan aşağı inen ağrı) olan kişilerde ağrıyı en aza indirmek için bir seçenek olabilir. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, genellikle bacaklarında giderek kötüleşen uyuşma veya güç kaybı olan; bu yüzden ciddi hareket kısıtlılığı yaşayan hastaları tedavi etmek için kullanılabilir.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatının Avantajları

Endoskopik bel fıtığı ameliyatının, geleneksel mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatına göre birçok avantajı vardır. Bu minimal invaziv prosedürün faydaları şunları içerir:

  • Hastaya genel anestezi vermeden lokal ve sedasyonla bu ameliyat yapılabilir.

  • Kısa zamanda iyileşme süresi (hasta aynı gün taburcu edilebilir.)

  • Küçük kesi ve estetik açıdan küçük bir yara izi bırakması

  • Minimum kan kaybı

  • Dokuların korunması sayesinde omurga hareketliliğinde kayıp yaşanmaz

Tam kapalı endoskopik bel fıtığı, geleneksel omurga cerrahisinden daha az risk taşır ve sonuç olarak hastalar daha çabuk iyileşir ve günlük aktivitelerine daha hızlı dönerler.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hastalar işlem öncesi genel veya lokal anestezi ile uygulanır. Endoskop ve diğer aletlerin geçmesi için belin yanında küçük bir kesi(1 cm.) yapılır. Bir video monitörü, kameradan aktarılan canlı, endoskopun kamera ucundan gelen büyütülmüş görüntüleri gösterir. Aletler, fıtığın olduğu bölgeye girdikten sonra, cerrah sinirlere baskı yapan ve belirtilere neden olan bel fıtığını ve hasarlı kısmını çıkartır. İşlem tamamlandığında endoskop çıkarıltılır ve kesi dikilerek kapatılır. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının ortalama süresi 30 dk. dır.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı, güvenli ve minimal invaziv bir prosedür olarak kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, aşağıdaki riskler mevcuttur:

  • Aşırı kanama

  • Anestezik maddelere bağlı yan etki

  • Enfeksiyon

  • Sinir hasarı

  • Omurilik sıvısı sızıntısı

Ameliyattan sonra bel fıtığının % 5 oranında tekrarlama riski de vardır. 

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme

Hastalar genellikle ameliyat günü evlerine dönebilirler. Ameliyattan kaynaklanan ilk ağrı, ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir. Hastalara işlemden sonraki birkaç hafta boyunca eğilmekten, kaldırmaktan veya bükmekten kaçınmaları tavsiye edilir. Sinirlerin iyileşmesi biraz zaman alabilir ve hastalar bacaklarda geçici bir uyuşma ve karıncalanma yaşayabilir. Çoğu hasta işlemden yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra işe dönebilir, ancak fiziksel olarak zorlu işleri olanlar işe dönmek için daha uzun süre beklemek zorunda kalabilir. İyileşme aşamasından sonra, çoğu hastada tam kapalı bel fıtığı ameliyatı geçirdikten sonra sırt ve bacak ağrısında önemli bir azalma yaşanır. Aşağıdaki videoda ameliyatın yapılış şeklini izleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

tam_kapali_bel_fitigi_ameliyati_edited.j
tam_kapali_bel_fitigi_ameliyati_endoskop
Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı - Endoskopik | DRTAMERTEKİN
01:01

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı - Endoskopik | DRTAMERTEKİN

Dr. Tamer Tekin Tam Kapalı Bel Fıtığı ameliyatı (Transforaminal Endoskopik Diskektomi). Endoskopik cihazlar kullanılarak yapılan bel fıtığı ameliyatına endoskopik bel fıtığı ameliyatı adı verilmektedir. Minimal invaziv bel cerrahisidir. Kimi cerrahlar tarafından tam kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatı olarak da adlandırılsa da bence yanlış bir tariftir. İngilizcede ''Full Endoscopic Spine Surgery'' olarak geçmektedir. ​ Cerrahi işlemi gerçekleştirmek, özel ekipmanlar ve cerrahi deneyim gerektirir. Kullanılan el aletleri, mikrocerrahide kullanılan aletlerden daha küçük ve daha uzundur. Mikrocerrahi teknikten farkı kaslar ve kemik dokulara zarar verilmeden bel fıtığı kolayca alınabilir. Genel ya da lokal anestezi ile rahatlıkla uygulanabilir. 0,5 - 1 cm. lik küçük bir kesi yeterlidir. Belin ortasından ya da belin yan tarafından omurgaya ulaşma imkanımız vardır. Ameliyat sonrasında hasta günlük hayatına çok kısa zamanda dönebilir. Endoskopik bel fıtığı ameliyatının, mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatına göre farkı: ​ Küçük aletlerle çalışılması ​ Küçük kesi yapılması ​ Operasyon bölgesindeki dokularda çok az hasar bırakması ​ Hastanın eski hayatına çabuk dönebilmesi ​ Hastanın aynı gün taburcu edilebilmesi ​ Enfeksiyon riskini azaltır ​ Kemiklere zarar verilmemesi implant kullanılma zorunluluğunu ortadan kaldırır. ​ Aynı delikten çok sayıda fıtığa müdahale edilebilir. İletişim: +90 541 5395979 E-mail: info@drtamertekin.com https://www.drtamertekin.com
Transforaminal Endoscopic Lumbar Discectomy | DRTAMERTEKIN
09:42

Transforaminal Endoscopic Lumbar Discectomy | DRTAMERTEKIN

Transforaminal Endoscopic Lumbar Discectomy performed by Dr.T.Tekin Low back and sciatic pain have been one of the most common and disabling spinal disorders recorded in medical history. Lumbar disc herniation is a major cause of back pain and sciatica. The surgical management of lumbar disc prolapse has evolved from exploratory laminectomy to percutaneous endoscopic discectomy. Mixter and Bar first published results of laminectomy and discectomy for lumbar disc prolapse. Yasargil and Caspar started the use of microscopes for posterior discectomy which limited the skin incision and lead to less muscle and epidural scarring. Patients had less postoperative pain, early rehabilitation, and early return to work. Due to these advantages, microdiscectomy became the gold standard in disc surgery. Hijikata (1975) independently experimented with mechanical nucleotomy via a 2.6-mm-od cannula that was inserted into the center of the intervertebral disc via a posterolateral access. He reported a satisfactory postoperative outcome in 64% of patients. Kambin and Schaffer (1988) used arthroscope for visualization and excision of the disc. Yeung developed rigid working channel endoscope for percutaneous endoscopic lumbar discectomy (PELD). The advantage of a percutaneous endoscopic discectomy is that the disc is approached posterolaterally through the triangle of Kambin without the need for bone or facet resection thus preserving spinal stability. There is less damage to muscular and ligamentous structures allowing for faster rehabilitation, shorter hospital stay, and earlier return to function. Although many studies have shown the efficacy of PELD with good clinical outcome, the percutaneous approach poses challenges to surgeons and the PELD, the learning curve is usually perceived to be steep. Major complications such as nerve root injury, dural tear, haematoma, visceral injury, vascular injury, and infection may occur, possibly resulting from lack of skilled surgical techniques during the learning period. The purpose of this study was to report the results of PELD by a single surgeon who had not been previously exposed to this procedure. www.drtamertekin.com
bel fıtığı.png

Bel Fıtığı

omurga kanal daralması

Omurga Kanal Daralması

bottom of page