top of page

Kamburluk 

Omurgamız arkadan bakıldığında normalde düz gözükür. Yandan ise iki tane eğrilik vardır. Sırt bölgesindeki eğriliğe tıbbi olarak  ''Kifoz'' ,  bel bölgesindekine  ise ''Lordoz'' denir. Sırt bölgesindeki kifoz normalde 45 dereceyi aşmaz.  Bunu aşarsa "hiperkifoz" dan bahsedilir. Halk dilinde ise kamburluk olarak adlandırılır.

 

Scheurmann kifozu, ergenlik döneminde vertebraların kamalaşması sonucu oluşur. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde daha sık görülür.

 

Kamburluk Tedavisi

Gözlem

6 ayda bir röntgen takibi ile kifoz açısı ölçülür. 60-80 derece kamburluğu (kifozu) olan hastalara egzersiz programıyla birlikte korse verilebilir.

 

Kamburluk Ameliyatı

80 derecenin üzerindeki kamburluk için cerrahi önerilir. Cerrahinin amacı, kifozu düzeltmek ve progresyonunu önlemektir. Cerrahi, nöromonitorizasyon eşliğinde  omurgaya yerleştirilen metal implantlarla gerçekleştirilir. Nöromonitorizasyon, bu işlemin güvenilirliği daha da arttırmıştır. Nöromonitorizasyon, operasyon sırasında sinir yaralanmaları konusunda cerrahı uyarmakta ve daha önce gerçekleştirilemeyen bir çok operasyon rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Hasta cerrahi sonrası 2-3 ay içerisinde normal aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

kamburluk_kifoz
Skolyoz hastası

Skolyoz

omurga kanal daralması

Omurga Kanal Daralması

bottom of page