Kamburluk 

PAYLAŞ

 

Omurgamız arkadan bakıldığında normalde düz gözükür. Yandan ise iki tane eğrilik vardır. Sırt bölgesindeki eğriliğe tıbbi olarak  ''Kifoz'' ,  bel bölgesindekine  ise ''Lordoz'' denir.
Sırt bölgesindeki kifoz normalde 45 dereceyi aşmaz.  Bunu aşarsa "hiperkifoz" dan bahsedilir. Halk dilinde ise kamburluk olarak adlandırılır. Scheurmann kifozu, ergenlik döneminde vertebraların kamalaşması sonucu oluşur. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde daha sık görülür.

 

Kamburluk Tedavisi

Gözlem

6 ayda bir röntgen takibi ile kifoz açısı ölçülür. 60-80 derece kamburluğu (kifozu) olan hastalara egzersiz programıyla birlikte korse verilebilir.

 

Kamburluk Ameliyatı

80 derecenin üzerindeki kamburluk için cerrahi önerilir. Cerrahinin amacı, kifozu düzeltmek ve progresyonunu önlemektir. Cerrahi, nöromonitorizasyon eşliğinde  omurgaya yerleştirilen metal implantlarla gerçekleştirilir. Nöromonitorizasyon, bu işlemin güvenilirliği daha da arttırmıştır. Nöromonitorizasyon, operasyon sırasında sinir yaralanmaları konusunda cerrahı uyarmakta ve daha önce gerçekleştirilemeyen bir çok operasyon rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Hasta cerrahi sonrası 2-3 ay içerisinde normal aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedir.

Etiketler: kamburluk

 

Self-assessing back pain by app is just as effective as traditional methods

December 4, 2019

People with osteoporosis should avoid spinal poses in yoga

December 4, 2019

‘Fusion’ with 3D printing technology is redefining the future of spinal surgeries

December 4, 2019

Obezite cerrahisinin sonu mu geliyor? Pilsiz bir implantla iştah kesme başarıldı.

December 20, 2018

1/4
Please reload

MENÜ

SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul
+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.