top of page

Anasayfa  >  Tedaviler  >  Epidural Steroid Enjeksiyonu

Epidural Steroid Enjeksiyonu 

Epidural steroid enjeksiyonu, spinal stenoz veya disk herniasyonu nedeniyle spinal sinirlerin neden olduğu boyun, kol, sırt ve bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir girişimdir. Bel fıtığında, belden iğne ile kolaylıkla uygulanabilir. İlaçlar, kemik ile omurilik sinirlerini saran dura dediğimiz kılıf arasında yağla dolu bir alan olan epidural boşluğa verilir. Ağrı kesici birkaç gün hatta yıllarca sürebilir. Amaç, normal aktivitelere ve fizik tedavi programına devam edebilmeniz için ağrıyı azaltmaktır. Epidural steroid enjeksiyonu, kortikosteroidin yanında anestezik uyuşturucu madde içeren ilaçların uygulanmasıdır. Kortikosteroid enjeksiyonları, ortaya çıkan inflamasyonu azaltabilir ve doğrudan ağrılı bölgeye verildiğinde etkili olabilir. Ancak, enjeksiyon fıtıklaşmış bir diski küçültmez; sadece ödeme neden olan proteinleri azaltarak omurilik sinirleri üzerinde ağrının azalmasına yardımcı olur. Etkinliği hastadan hastaya değişmekle beraber, epidural steroid enjeksiyonları yakınmaların başlamasından sonraki ilk altı ay içinde yapılan müdahalelerde, bel fıtığı hastalarının %80-90’ ında ağrı yakınmalarında düzelme sağlanır. Daha gecikmiş olgularda ise bu oran düşerek (% 50-70) hastada 2 ay ile 1.5 yıl ve üzerinde bir süre rahatlama sağlar. Epidural steroid enjeksiyonunda amaç; ağrıyı gidererek hastanın normal yaşamına dönmesini ve gerekiyorsa fizik tedavi programına ağrısız katılımının sağlanmasıdır.

Epidural Steroid Enjeksiyonu Hangi Durumlarda Uygulanır

  • Spinal stenoz : Omurilik kanalının ve sinir kökü kanalının daralması, özellikle yürürken sırt ve bacak ağrısına neden olabilir.

  • Spondilolistezis : Bir omurun üst ve alt yüzleri arasındaki zayıflık veya kırık. Omur öne doğru kayarsa, ağrıya neden olan sinir köklerini sıkıştırabilir.

  • Bel Fıtığı : Disk içindeki jel benzeri malzeme, çevreleyen duvardaki (halka) zayıf bir alanda şişebilir veya kırılabilir . Tahriş, ağrı ve şişme, bu materyal sıkıştığında ve bir omurilik siniri ile temas ettiğinde ortaya çıkar.

  • Dejeneratif disk : Disk boşluğunun çökmesine, halkada yırtılmalara ve kemik mahmuzlarının büyümesine neden olan intervertebral diskin bozulması veya yaşlanması.

  • Siyatik : Kalçalarda ve bacaklarda siyatik siniri boyunca ilerleyen ağrı. Genellikle 5. lomber veya 1. sakral spinal sinirin sıkışmasından kaynaklanır.

 2 ayrı teknik kullanılır.

  1. İnterlaminar teknik: İlaç laminalar arasına girilerek epidural bölgeye yani dura denilen sinir kılıfının dış alanına yapılır.

  2. Transforaminal teknik: Bu teknikte ise sinirin omurgadan çıkış deliğine yani foraminal alana ilaç enjekte edilir.​

Steroid enjeksiyonları, Tedavi alanını uyuşturmak için lokal anestetik madde kullanılır, bu nedenle işlem rahatsız edici değildir. Hasta, enjeksiyon sırasında uyanık kalır. Böylece, hasta doktor arasında iletişim kolayca sağlanır. Bu da, oluşacak bir komplikasyonun minimuma inmesini sağlar. İşlem, C kollu skopi X ray cihazı ile ameliyathanede yapılır. doktor iğneyi deriden ve kemikli omurlar arasından epidural boşluğa yönlendirir. Skopi cihazı, doktorun iğneyi röntgen monitöründe gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlayarak iğnenin istenen yere gitmesini sağlar. Lokal anestetik ilaç karışımı, yakınmalara neden olan sinir çevresine enjekte edilir. İşlem sonrası, hasta 4 saatlik bir gözlemden sonra evine taburcu edilir. İşlem, yılda 4 defaya kadar tekrarlanabilir. Komplikasyon oranı, son derece düşüktür. Bel fıtığının tedavisinde, etkili ve yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talepleriniz için iletişim sayfasını tıklayınız.

@drtamertekin

Dr. Tamer Tekin

EP%C4%B0DURAL_edited_edited.jpg
bottom of page