Epidural Steroid Enjeksiyonu 

PAYLAŞ

Anasayfa  >  Hastalıklar  >  Epidural Steroid Enjeksiyonu

 

Epidural steroid enjeksiyonunun etkinliği hastadan hastaya değişmekle beraber, yakınmaların başlamasından sonraki ilk altı ay içinde yapılan müdahalelerde, bel fıtığı hastalarının %80-90’ ında ağrı yakınmalarında düzelme sağlanır. Daha gecikmiş olgularda ise bu oran düşerek (% 50-70) hastada 2 ay ile 1.5 yıl ve üzerinde bir süre rahatlama sağlar. Epidural steroid enjeksiyonunda amaç; ağrıyı gidererek hastanın normal yaşamına dönmesini ve gerekiyorsa fizik tedavi programına ağrısız katılımının sağlanmasıdır.

 2 ayrı teknik kullanılır.

  1. İnterlaminar teknik: İlaç laminalar arasında girilerek epidural bölgeye yani dura denilen sinir kılıfının dış alanına yapılır.

  2. Transforaminal teknik: Bu teknikte ise sinirin omurgadan çıkış deliğine yani foraminal alana ilaç enjekte edilir.​

Steroid enjeksiyonları, C kollu skopi X ray cihazı ile ameliyathanede yapılır. Steroid ve lokal anestetik ilaç karışımı, yakınmalara neden olan sinir çevresine enjekte edilir. İşlem sonrası, hasta 4 saatlik bir gözlemden sonra evine taburcu edilir. İşlem, yılda 4 defaya kadar tekrarlanabilir. Komplikasyon oranı, son derece düşüktür. Bel fıtığının tedavisinde, etkili ve yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Etiketler: Epidural steroid enjeksiyonu

Obezite cerrahisinin sonu mu geliyor? Pilsiz bir implantla iştah kesme başarıldı.

December 20, 2018

Bebeklerin genini değiştiren Çinli Frankeştayn

December 16, 2018

Beyninde parazit tespit edildi!

July 26, 2018

Bakanlıktan 'Meksika biber hapı' uyarısı

July 26, 2018

1/4
Please reload

MENÜ

SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul
+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.