Anasayfa  >  Hastalıklar  >  Epidural Steroid Enjeksiyonu

Epidural Steroid Enjeksiyonu 

Belden yapılan epidural steroid enjeksiyonunun etkinliği hastadan hastaya değişmekle beraber, yakınmaların başlamasından sonraki ilk altı ay içinde yapılan müdahalelerde, bel fıtığı hastalarının %80-90’ ında ağrı yakınmalarında düzelme sağlanır. Daha gecikmiş olgularda ise bu oran düşerek (% 50-70) hastada 2 ay ile 1.5 yıl ve üzerinde bir süre rahatlama sağlar. Epidural steroid enjeksiyonunda amaç; ağrıyı gidererek hastanın normal yaşamına dönmesini ve gerekiyorsa fizik tedavi programına ağrısız katılımının sağlanmasıdır.

 2 ayrı teknik kullanılır.

  1. İnterlaminar teknik: İlaç laminalar arasına girilerek epidural bölgeye yani dura denilen sinir kılıfının dış alanına yapılır.

  2. Transforaminal teknik: Bu teknikte ise sinirin omurgadan çıkış deliğine yani foraminal alana ilaç enjekte edilir.​

Steroid enjeksiyonları, C kollu skopi X ray cihazı ile ameliyathanede yapılır. Steroid ve lokal anestetik ilaç karışımı, yakınmalara neden olan sinir çevresine enjekte edilir. İşlem sonrası, hasta 4 saatlik bir gözlemden sonra evine taburcu edilir. İşlem, yılda 4 defaya kadar tekrarlanabilir. Komplikasyon oranı, son derece düşüktür. Bel fıtığının tedavisinde, etkili ve yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Etiketler: Epidural steroid enjeksiyonu

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.