Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı, basitçe açıklamak gerekirse, bel ve bacak ağrısına neden olan bel fıtığının (nükleus pulposus adını verdiğimiz disk materyalinin) sinir üzerindeki basısından kurtarmak amacıyla yapılan bir müdahaledir.

Cerrahın tercihine göre farklı ameliyat teknikleri kullanılabilir. Bunlar

1. Mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatı (Mikrodisdektomi) 

2. Endoskopik bel fıtığı ameliyatıdır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Bel fıtığına bağlı bacak ağrısı şiddetli ise konservatif tedavilerle ağrı geçmiyorsa; örneğin hasta ağrıdan uyuyamıyorsa, işine gitmekte güçlük çekiyorsa ya da günlük aktivitesini yapmakta zorlanıyorsa hastaya cerrahi önerilebilir. Bacaklarda ve ayakta felç geliştiyse, idrar kaçırma başladıysa durumun daha da ciddi ve acil olduğunun bir göstergesidir ve hemen bir beyin cerrahisi uzmanına başvurulması gerekir.

Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı (Mikrodiskektomi)

Mikrocerrahi ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarının temel özelliği mikroskop kullanılarak yapılmasıdır. Neden mikroskop kullanırız? Ameliyatlarda dokuları 40 kat daha büyük görebilirsiniz. Bu da cerrahın dokuları daha iyi ayırt etmesine ve sinir üzerindeki oluşabilecek bir hasarın olma olasılığını çok aza indirir.

Bu işleme aynı zamanda mikrodiskektomi adı da verilir. 

Ameliyat genel anestezi ile uyutulur. Hastanın ameliyat masasına yatış şekli yüzükoyun pozisyonundadır. Bel hafifçe bükülür. Ameliyatta hedeflenen bölgeye uyan yere 1,5-3 cm. arasında bir cilt kesisi yapılır. Bel kasları omurga kemiklerinden sıyrılır.  Laminektomi yapılarak bir miktar omurga kemiği alınır ve  cerrahın çalışabileceği bir alan açılır. Cerrahi alana mikroskop getirilir. Sarı renkli flavum dediğimiz bağ dokusu alındıktan sonra, sinir kökü ekartörle orta hatta doğru kenara çekilir. Sinire baskı yapan parça bulunarak, cerrahi aletlerle çıkartılır. Sinirin üzerindeki baskının azaltılması yeterlidir.

Aşağıdaki videoda, mikrocerrahi teknikle yapılan bel fıtığı ameliyatını izleyebilirsiniz.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı

Endoskopik cihazlar kullanılarak yapılan bel fıtığı ameliyatına endoskopik bel fıtığı ameliyatı adı verilir. Minimal invaziv omurga cerrahisidir. Kimi cerrahlar tarafından tam kapalı bel fıtığı ameliyatı olarak da adlandırılsa da bence yanlış bir tariftir. İngilizcede ''Full Endoscopic Spine Surgery'' olarak geçmektedir. Yeni bir ameliyat tekniği olup, dünyada da az sayıda cerrahın uyguladığı bir tekniktir.

Cerrahi işlemi gerçekleştirmek, özel ekipmanlar ve cerrahi deneyim gerektirir. Kullanılan el aletleri, mikrocerrahide kullanılan aletlerden daha küçüktür.  Mikrocerrahi teknikten farkı ve avantajı kaslar ve kemik dokulara zarar vermeden aynı işlem kolayca gerçekleştirilebilir.

 

Cerrahın tercihine göre; genel ya da lokal anestezi ile rahatlıkla uygulanabilir. Cerrah uyumlu bir hastada tercihan hastayı uyutmadan da bu ameliyatı yapabilir. Bel fıtığının bulunduğu bölgeye ulaşmak için 0,5 - 1 cm. lik küçük bir kesi yapmak yeterlidir. Belin ortasından (interlaminar) ya da belin yan tarafından (transforaminal) omurgaya ulaşma imkanımız vardır. Bu yöntemi şu şekilde hayal edebilirsiniz. Kalem çapındaki bir alet belinizden içeriye gönderiliyor. Bu kadar küçük çapta olan bir çalışma alanında küçük cerrahi aletlerle bu işlem yapılıyor. Böylece dokulara hiç zarar vermeden işlem gerçekleştiriliyor. Ameliyat sonrasında hasta 3-4 saat sonra evine gönderilebiliyor.

 

Endoskopik bel fıtığı ameliyatının, mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatına göre avantajları:

 • Lokal anestezi ve hafif sedasyon ile gerçekleştirilebilir. Yani hasta uyutulmaz. Bu da genel anestezinin hastaya getirebileceği riskleri ortadan kaldırır. ​

 • 1 cm.lik küçük kesi yapılması hastada kozmetik açıdan çok az bir iz kalması anlamına geliyor.

 • Operasyon bölgesindeki dokularda çok az hasar bırakması. Sinir üzerinde oluşabilecek skar dokusunu azaltır. Bel fıtığının tekrarlaması durumunda bile ameliyatın kolaylıkla yapılabilmesi ve olası komplikasyonların en aza inmesini sağlar.

 • Hastanın normal aktivitelerine hızlıca dönebilir. 

 • Hasta aynı gün taburcu olabilir.

 • Enfeksiyon riskini oldukça azaltır. Kanama çok az olur.​

 • Aynı delikten çok sayıda fıtığa müdahale edilebilir.

Alttaki videoda interlaminar teknikle, tam endoskopik olarak yapılan bir vakanın ameliyatını izleyebilirsiniz. 

 

 

Bel Ameliyatından Sonra Uyulması Gerekli Kurallar

 • Bel fıtığı ameliyatından sonra yara bölgesinde ağrı hissedilebilir Ama genel olan şiddetli bacak ağrısı ve bel ağrısı ameliyat öncesine göre iyice azalır.

 • Uzun süre oturmak ilk zamanlar sakıncalıdır. Ağırlık kaldırılmamalı, ameliyat sonrası ilk 1 ay aşırı öne eğilmek ve omurgayı gerecek hareketlerden kaçınılmalıdır  

 • Beldeki yara bölgeniz temiz ve kuru tutulmalıdır. Yara bölgesinde kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve akıntı varsa mutlaka doktorunuzu arayınız.

 • 3 gün dolduktan sonra Tegaderm gibi su geçirmez pansuman malzemeleriyle ılık bir duş alabilirsiniz.

 • Doktorunuzun vermiş olduğu reçeteye uygun ağrı kesicilerinizi kullanınız.

 • İlk zamanlar ev içi kısa yürüyüşler yapılabilir. 

 • Merdiven inip, çıkmanızda sakınca yoktur.

 • Tuvalet için alafranga tuvalet kullanınız.

 • Bel ameliyatı sonrası cinsel aktiviteye, ameliyattan 2 hafta sonra başlamanız uygun olur. Yine de dikkatli olunmasında fayda vardır. Bel hareketleri ağrınızı arttırabilir. Pasif olarak ilişkiye girmek yerinde olur.

 • Bel ameliyatından 2 ay sonra, araba kullanılmasına izin verilir. Özellikle, araba sürerken ve yolculuk yaparken belinizin arkasına bir destek yerleştiriniz.

 • Birkaç hafta sonra bisiklet ya da yüzmeye izin verilebilir. 

 • Genellikle masa başında çalışanlar 2 hafta sonra hafif işlerine başlayabilirler. Daha ağır işlerde çalışan ve işe başlayınca ağır fiziksel yük gerektiren meslekleri olanlar ise 4-6 hafta sonra işe başlayabilirler.

 • Eğer vücut kitle indeksine göre kiloluysanız, mutlaka diyet yaparak kilo vermeye çalışınız.

Etiketler: Bel Fıtığı Ameliyatı

 
 
 

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.