Bel Fıtığı Ameliyatı

PAYLAŞ

Bel fıtığı ameliyatı, ağrıya neden olan disk materyalinin yani fıtığın sinir üzerindeki basıncını rahatlatmak amacıyla yapılan bir müdahaledir.

İki ayrı teknik kullanılır. Birisi mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatı diğeri ise endoskopik bel fıtığı ameliyatıdır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Bacak ağrısı şiddetli ise konservatif tedavilerle ağrı geçmiyorsa;  örneğin haftalarca hasta ağrıdan uyuyamıyorsa, işine gitmekte güçlük çekiyorsa ya da  günlük aktivitesini yapmakta zorlanıyorsa hastaya cerrahi önerilebilir. Bacaklarda güç kaybı felç geliştiyse, idrar kaçırma başladıysa durumun daha da ciddi olduğunu ve hemen bir hekime başvurulması gerektiğinin bir göstergesidir.

Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı

Mikrocerrahi ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarının temel özelliği mikroskop kullanılarak yapılmasıdır.

Mikrocerrahi bel ameliyatlarında, sinir üzerindeki küçük bir kemik bölümü alınır ve sinirin altındaki fıtık çıkartılır Bu işlem mikrocerrahi ile yapılır mikrodiskektomi adı da verilir. Bel ağrısından çok bacak ağrısında genelde daha etkili bir metottur 

Mikrocerrahi bel ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Hasta yüzükoyun yatırılır. Bel hafifçe bükülür. Belin ortasına uygun disk mesafesi belirlenerek 3 cm. lik bir cilt kesisi yapılır. Bel kasları kemikten ayrılarak sıyrılır.  Bir miktar kemik alınarak  cerrahın çalışabileceği bir alan açılır. Cerrahi alana mikroskop getirilir. Mikroskop cerrahi alanı büyütmede bize yardımcı olur. Sarı renkli flavum dediğimiz bağ alındıktan sonra, sinir kökü orta hatta doğru kenara çekilir. Sinire baskı yapan parça bulunarak, cerrahi aletlerle çıkartılır. Sinirin üzerindeki baskının azaltılması yeterlidir. İyi bir cerrahi sonrası ağrı seviyesi büyük oranda azalır. Kuvvet kaybındaki düzelme süreci ise biraz zaman alabilir. Aşağıdaki videoda, mikrocerrahi teknikle yapılan bir bel fıtığı ameliyatını izleyebilirsiniz.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı

Endoskopik cihazlar kullanılarak yapılan bel fıtığı ameliyatına endoskopik bel fıtığı ameliyatı adı verilmektedir. Minimal invaziv bel cerrahisidir. Kimi cerrahlar tarafından tam kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatı olarak da adlandırılsa da bence yanlış bir tariftir. İngilizcede ''Full Endoscopic Spine Surgery'' olarak geçmektedir.

Cerrahi işlemi gerçekleştirmek, özel ekipmanlar ve cerrahi deneyim gerektirir. Kullanılan el aletleri, mikrocerrahide kullanılan aletlerden daha küçük ve daha uzundur.  Mikrocerrahi teknikten farkı kaslar ve kemik dokulara zarar verilmeden bel fıtığı kolayca alınabilir.

 

Genel ya da lokal anestezi ile rahatlıkla uygulanabilir. 0,5 - 1 cm. lik küçük bir kesi yeterlidir. Belin ortasından ya da belin yan tarafından omurgaya ulaşma imkanımız vardır. Ameliyat sonrasında hasta günlük hayatına çok kısa zamanda dönebilir.

 

Endoskopik bel fıtığı ameliyatının, mikrocerrahi bel fıtığı ameliyatına göre farkı:

 • Küçük aletlerle çalışılması

 • Küçük kesi yapılması

 • Operasyon bölgesindeki dokularda çok az hasar bırakması

 • Hastanın eski hayatına çabuk dönebilmesi 

 • Hastanın aynı gün taburcu edilebilmesi

 • Enfeksiyon riskini azaltır

 • Kemiklere zarar verilmemesi implant kullanılma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

 • Aynı delikten çok sayıda fıtığa müdahale edilebilir.

Alttaki videoda interlaminar teknikle, tam endoskopik olarak yapılan bir vakanın ameliyatını izleyebilirsiniz. 

 

 

Ameliyattan Sonra Kurallar

 • Ameliyattan sonra yara bölgesinde ağrı hissedilebilir Ama genel olan şiddetli bacak ağrısı ve bel ağrısı ameliyat öncesine göre iyice azalır.

 • Uzun süre oturmak ilk zamanlar sakıncalıdır. Ağırlık kaldırılmamalı, ameliyat sonrası ilk 1 ay aşırı öne eğilmek ve omurgayı gerecek hareketlerden kaçınılmalıdır  

 • Beldeki yara bölgeniz temiz ve kuru tutulmalıdır. Yara bölgesinde kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve akıntı varsa mutlaka doktorunuzu arayınız.

 • 3 gün dolduktan sonra Tegaderm gibi su geçirmez pansuman malzemeleriyle ılık bir duş alabilirsiniz.

 • Doktorunuzun vermiş olduğu reçeteye uygun ağrı kesicilerinizi kullanınız.

 • İlk zamanlar ev içi kısa yürüyüşler yapılabilir. 

 • Merdiven inip, çıkmanızda sakınca yoktur.

 • Tuvalet için alafranga tuvalet kullanınız.

 • Bel ameliyatı sonrası cinsel aktiviteye, ameliyattan 2 hafta sonra başlamanız uygun olur. Yine de dikkatli olunmasında fayda vardır. Bel hareketleri ağrınızı arttırabilir. Pasif olarak ilişkiye girmek yerinde olur.

 • Bel ameliyatından 2 ay sonra, araba kullanılmasına izin verilir. Özellikle, araba sürerken ve yolculuk yaparken belinizin arkasına bir destek yerleştiriniz.

 • Birkaç hafta sonra bisiklet ya da yüzmeye izin verilebilir. 

 • Genellikle masa başında çalışanlar 2 hafta sonra hafif işlerine başlayabilirler. Daha ağır işlerde çalışan ve işe başlayınca ağır fiziksel yük gerektiren meslekleri olanlar ise 4-6 hafta sonra işe başlayabilirler.

 • Eğer vücut kitle indeksine göre kiloluysanız, mutlaka diyet yaparak kilo vermeye çalışınız.

Etiketler: Bel Fıtığı Ameliyatı

Mikrocerrahi Bel Fıtığı Ameliyatı Video

 
 
 

Self-assessing back pain by app is just as effective as traditional methods

December 4, 2019

People with osteoporosis should avoid spinal poses in yoga

December 4, 2019

‘Fusion’ with 3D printing technology is redefining the future of spinal surgeries

December 4, 2019

Obezite cerrahisinin sonu mu geliyor? Pilsiz bir implantla iştah kesme başarıldı.

December 20, 2018

1/4
Please reload

MENÜ

SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul
+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.