top of page

40'lı, 50'li Yaşlarda Çok Fazla TV İzlemek Beyin Sağlığını Etkileyebilir


 • Araştırmacılar, orta yaşta daha fazla televizyon izleyen kişilerin ileriki yıllarda beyin sağlığını bozma riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

 • Çalışmaları, aşırı TV izlemenin bilişsel gerilemeye ve gri maddede azalmaya neden olabileceğini gösteriyor.

 • Uzmanlar, TV izlemenin yerine zevk aldığınız ve sadık kalacağınız bir aktivite seçmenizi tavsiye ediyor.


çok_fazla_TV_izleme_beyin_sagligi

40'lı, 50'li ve 60'lı yaşlarda ne kadar çok televizyon izlerseniz, sonraki yıllarda beyin sağlığı sorunları riskiniz o kadar artar. Bu , geçen hafta Amerikan Kalp Derneği'nin Epidemiyoloji, Önleme, Yaşam Tarzı ve Kardiyometabolik Sağlık Konferansı 2021'de üç yeni çalışma sunan araştırmacılara göre . Çalışmalar, TV izlemeyi hareketsiz davranışın bir ölçüsü olarak kullandı (yani oturarak geçirilen zaman). Beyin sağlığı daha sonra, izleme alışkanlıklarıyla ilgili soruları yanıtlayan, bilişsel testleri tamamlayan ve beyin MRI taramalarından geçen katılımcılar tarafından ölçüldü. TV izleme, boş zamanlarda ne kadar içerik tüketildiğiyle ölçülmüştür:

 • Düşük TV izleme (asla veya nadiren)

 • Orta (bazen)

 • Yüksek (sık sık/çok sık)

Birlikte, araştırmacıların bulguları, orta veya aşırı (yüksek) miktarda TV izlediğini bildiren kişilerin, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde beyinlerinde daha fazla bilişsel gerileme ve azalmış gri madde yaşadıklarını göstermektedir. Gri madde, karar verme, işitme ve görme ve kas kontrolünde yer alır. Araştırmacılar ayrıca, fiziksel aktivitenin olumlu etkisinin, TV izlemenin olumsuz etkisiyle mücadele etmek veya bunlara karşı koymak için mutlaka yeterli olmadığını buldular. Yine de bu, egzersiz yapmaktan vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmez. Verilerinden, bir kişinin günlük ortalama TV izleme süresindeki her 1 saatlik artışın, gri madde hacminde yüzde 0,5'lik bir azalmaya bağlı olduğunu hesapladılar.

Amerikan Kalp Derneği web sitesinde, bilimin hareketsiz olmak ve çok fazla oturmak ile daha yüksek kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kolon ve akciğer kanseri ve erken ölüm riski arasında bağlantı kurduğunu belirtiyor . Bu yeni araştırma bu bağlantıya katkıda bulunurken , Alzheimer Derneği'nin tıbbi ve bilimsel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı olan PhD , Heather Snyder , ilişkilendirme ve nedensellik arasındaki farkı aklımızda tutmamız gerektiğini öne sürüyor. Snyder Healthline'a verdiği demeçte, "Bu çalışma, televizyon izleme ile yaşamın ilerleyen dönemlerinde bilişsel gerileme arasında bir ilişki olduğunu öne süren benzer araştırmalara katkıda bulunuyor, ancak nedenselliği kanıtlamıyor" dedi. "Bu bağlantıyı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var" diye ekledi. “Örneğin, TV izlemekle ilgili bir şey mi var yoksa daha fazla TV izlemek daha az aktif olduğunuz anlamına mı geliyor?” Snyder, araştırmadan çıkarılacak en önemli şeyin televizyon izlemekten başka neler yapabileceğinizi düşünmek olduğunu söylüyor. Kalp, beyin ve vücut sağlığı için iyi olduğunu bildiğimiz aktiviteleri seçin, tavsiye ediyor. “Giderek artan bir araştırma grubu, daha sık egzersiz yapmayı (eğer mümkünse), dengeli beslenmeyi ve sosyal ve bilişsel olarak meşgul olmanın bilişsel gerileme riskini azaltabileceğini öne sürüyor” dedi. Başka bir deyişle, bugün bütünsel sağlığınızı destekleyen faaliyetler, sonraki yıllarda beyin sağlığınızı korumanın anahtarı olabilir.

Bugünden itibaren yapabilecekleriniz Yaşam tarzınızı değiştirmek söz konusu olduğunda, en iyi sonuçları elde etmek için nasıl ilerleyeceğiniz nihayetinde sizin seçiminizdir. Neye bağlı kalacağınızı ve ne yapmayacağınızı biliyorsunuz. Synder şu tavsiyede bulunuyor: "Uzaktan kumandayı almak yerine ilginç bir kitap alın ya da yürüyüşe çıkın." Bununla birlikte, kişisel bağlılık da önemlidir. Bu, bir kitap okuyucusu değilseniz, tüm TV saatlerinizi roman okumak için harcadığınız zamana çevirmeye karar vermemeniz demektir. Bu kötü bir fikir olduğundan değildir. Sadece kalıcı bir değişime yol açmaz. Bunun yerine, keyif alacağınız aktiviteleri seçin, böylece uzun vadede onları televizyonda seçmeye devam etme olasılığınız daha yüksek olur. Bunlar , AHA tarafından önerilen orta düzeyde aerobik aktiviteler olabilir :

 • tempolu yürüyüş (saatte en az 2,5 mil)

 • Su aerobiği

 • dans (balo salonu veya sosyal)

 • Bahçıvanlık

 • tenis (çiftler)

 • saatte 10 milden daha yavaş bisiklet sürmek

Ayrıca AHA tarafından önerilen daha güçlü ve yoğun aktiviteleri de içerebilirler , örneğin:

 • yokuş yukarı veya ağır bir sırt çantasıyla yürüyüş

 • koşmak

 • yüzme turları

 • aerobik dans

 • sürekli kazma veya çapalama gibi ağır bahçe/bahçe işleri

 • tenis (tekler)

 • saatte 10 mil veya daha hızlı bisiklet sürmek

 • ip atlama

Örgü örmek, bulmaca çözmek veya bir enstrüman çalmak gibi beyin fonksiyonlarını uyaran daha hareketsiz aktiviteler yapmayı da seçebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, bir dahaki sefere kumandaya uzandığınızda, bundan 20 yıl sonra beyin sağlığınızı düşünün ve kendinize sorun, bu benim için sağlıklı bir zaman harcama metodu mudur?

Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page