top of page

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ve dar kanal hastalığında tam kapalı bel fıtığı ameliyatı geleneksel prosedürlere alternatif olarak uygulanabilir.

Bel fıtığı ve dar kanal hastalığında konservatif tedaviler, ağrı ve felç durumlarında ameliyat gerektirebilir. Geleneksel ameliyatlardan iyi sonuçlar alınmasına rağmen, dokularda oluşan travma problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden, bu tür girişimlerin uzun dönemde etkilerini azaltmak maksadıyla daha uygun ve hayat kalitesini artıran bir hale getirmek gerekir. Şu anda yapılan çalışmalar, bize hangi tedavi metodunun en iyi olduğu hakkında bize bilgi vermektedir.

tam_kapali_bel_fitigi_ameliyati

Minimal invaziv teknikler doku yaralanmasını azaltmaktadır. Endoskopik operasyonlar devamlı su irrigasyonu altında pek çok cerrahi alanda artık standart bir yöntem haline gelmiştir. Tam kapalı endoskopik ameliyatları en sık bel omurgasında uygulanmaktadır. Posterolateral yaklaşımla transforaminal olarak intradiskal ya da foraminal çalışma alanında operasyon gerçekleştirilebiliyor. Yine de teknik açıdan bir takım zorlukları olabiliyor. Foramenin çapı, pedikül ve foramenden çıkan sinir çalışma alanını kısıtlayabilmektedir. Bunun dışında pelvis yani kalça kemiği, alt seviyelerde teknik açıdan engel teşkil edebilir. Bu yüzden transforaminal yaklaşımın uygun olmadığı vakalarda tam endoskopik interlaminar teknik uygulanabilir. Transforaminal yaklaşımda, interlaminar tekniğe göre daha fazla kısıtlama varken doku yaralanması daha az olmaktadır.


Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının avantajları nelerdir?

  • 25 derece endoskopla mükemmel bir ışıklandırma ve görüş sağlayarak cerrahi stresi azaltmaktadır.

  • Operasyon süresinin kısa olması, daha az doku travması, hastanın hızlıca günlük yaşamına dönmesini, maliyeti düşürmektedir.

  • Revizyon ameliyatları son derece kolaydır.

Dezavantajları:

  • Transforaminal yaklaşımda çalışma alanının kısıtlı olması teorik olarak sinir yaralanmasına neden olabilir.

  • Hekimin öğrenme süreci bir süre zaman alır.

Bu teknik, standart tedavilere göre alternatif ve güvenli bir metottur.

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page