top of page

Schwannoma

Schwannoma, sinir kılıfının bir tür sinir tümörüdür. Erişkinlerde en sık görülen iyi huylu periferik sinir tümörü türüdür. Vücudunuzun herhangi bir yerinde, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Bir schwannoma tipik olarak ana sinir içindeki tek bir demetten (fasikül) meydana gelir ve sinirin geri kalanının yerini alır. Bir schwannom büyüdüğünde, daha fazla fasikül etkilenir ve bu da çıkarılmasını zorlaştırır. Genel olarak, schwannoma yavaş büyür.


Bir kol veya bacakta bir schwannoma gelişirse, ağrısız bir yumru fark edebilirsiniz. Schwannomlar nadiren kötü huyludur. Ancak sinir hasarına ve felce yol açabilirler. Olağan dışı şişlikler veya uyuşukluk varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.


Vestibüler schwannoma olarak da bilinen akustik nöroma, iç kulağınızdan beyninize giden ana (vestibüler) sinir üzerinde gelişen, kötü huylu olmayan ve genellikle yavaş büyüyen bir tümördür. Bu sinirin dalları, dengenizi ve işitmenizi doğrudan etkiler ve akustik bir nöromadan gelen basınç, işitme kaybına, kulağınızda çınlamaya ve dengesizliğe neden olabilir.


Akustik nöroma genellikle bu siniri kaplayan Schwann hücrelerinden kaynaklanır ve yavaş büyür veya hiç büyümez. Nadiren, hızla büyüyebilir ve beyne baskı yapacak ve hayati fonksiyonlara müdahale edecek kadar büyüyebilir.


Teşhis

Bir schwannoma teşhisi için doktorunuz size belirti ve semptomlar hakkında sorular sorabilir, tıbbi geçmişinizi sorgular ve genel fiziksel hem de nörolojik muayene yapabilir. Belirtiler bir schwannoma veya başka bir sinir tümörüne sahip olabileceğinizi gösteriyorsa, doktorunuz aşağıdaki tanı testlerinden birini veya birkaçını önerebilir:

  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bu tarama, sinirlerinizin ve çevresindeki dokuların ayrıntılı, 3 boyutlu bir görünümünü üretmek için bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanır.

  • Bilgisayarlı tomografi (CT). Bir CT tarayıcı, bir dizi görüntüyü kaydetmek için vücudunuzun etrafında döner. Bir bilgisayar, doktorunuzun sizi nasıl etkileyebileceğini değerlendirebilmesi için büyümenizin ayrıntılı bir görünümünü elde etmek için görüntüleri kullanır.

  • Elektromiyogram (EMG). Bu test için doktorunuz kaslarınıza küçük iğneler yerleştirir, böylece siz onu hareket ettirmeye çalışırken bir elektromiyografi aleti kasınızdaki elektriksel aktiviteyi kaydedebilir.

  • Sinir iletim çalışması. EMG'nizle birlikte bu testi yaptırmanız muhtemeldir. Sinirlerinizin elektrik sinyallerini kaslarınıza ne kadar hızlı ilettiğini ölçer.

  • Tümör biyopsisi. Görüntüleme testleri bir sinir tümörü tespit ederse, doktorunuz tümörünüzden küçük bir hücre örneğini (biyopsi) alıp analiz edebilir. Tümörün boyutuna ve konumuna bağlı olarak biyopsi sırasında lokal veya genel anesteziye ihtiyacınız olabilir.

  • Sinir biyopsisi. Progresif periferik nöropati veya sinir tümörlerini taklit eden genişlemiş sinirler gibi bir durumunuz varsa, doktorunuz sinir biyopsisi yapabilir.

Tedavi

Schwannoma tedavisi, anormal büyümenin nerede olduğuna ve ağrıya neden olup olmadığına veya hızlı bir şekilde büyümesine bağlıdır. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • İzlem. Doktorunuz zaman içinde durumunuzu gözlemlemenizi önerebilir. Gözlem, tümörünüzün büyüyüp büyümediğini görmek için düzenli kontrolleri ve birkaç ayda bir CT veya MRI taramasını içerebilir.

  • Ameliyat. Deneyimli bir periferik sinir cerrahı, ağrıya neden oluyorsa veya hızla büyüyorsa tümörü çıkarabilir. Schwannoma ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Tümörün konumuna bağlı olarak bazı hastalar ameliyat günü evlerine gidebilirler. Diğerlerinin bir veya iki gün hastanede kalması gerekebilir. Ameliyat sırasında tümörün başarılı bir şekilde çıkarılmasından sonra bile bir tümör tekrarlayabilir.

  • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, tümör büyümesini kontrol etmeye ve semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Ameliyatla birlikte kullanılabilir.

  • Stereotaktik radyocerrahi. Tümör hayati sinirlere veya kan damarlarına yakınsa, sağlıklı dokuya verilen zararı sınırlamak için stereotaktik vücut radyasyon tedavisi adı verilen bir teknik kullanılabilir. Bu teknikle doktorlar radyasyonu bir kesi yapmadan tam olarak bir tümöre iletirler.


schwannomaComments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page