top of page

Roket bilim adamları ve beyin cerrahları genel popülasyondan daha zeki değiller

Yeni bir çalışma, beyin cerrahlarının ve havacılık mühendislerinin genel nüfustan daha zeki olmadığını gösteriyor.

BMJ'nin Noel sayısında yayınlanan araştırma, 329 havacılık mühendisi ve 72 beyin cerrahının zekasını, İngiltere, ABD ve Kanada'daki tümü internet üzerinden işe alınan 18.257 genel nüfus üyesiyle karşılaştırdı.


Katılımcılar, planlama ve akıl yürütme, çalışma belleği, dikkat ve duygu işleme yeteneklerini kapsayan altı farklı biliş alanını ölçmek için çevrimiçi bir testi tamamladılar.


Araştırmacılar, cinsiyet, el tercihi ve ilgili alanlardaki deneyim gibi potansiyel olarak etkili faktörleri hesaba kattıktan sonra, havacılık mühendisleri ve beyin cerrahlarının çoğu alanda eşit olarak eşleştiğini buldular.

Bununla birlikte, çalışma, iki açıdan farklı olduklarını kaydetti. Roket bilim adamları, nesneleri zihinde görselleştirme ve döndürme gibi daha iyi zihinsel manipülasyon yetenekleri gösterirken, beyin cerrahları nadir kelime tanımı gibi anlamsal problem çözme görevlerinde daha iyiydi.


Genel popülasyonla karşılaştırıldığında, havacılık mühendisleri hiçbir alanda önemli farklılıklar göstermedi ve beyin cerrahları sorunları genel popülasyondan daha hızlı çözerken, daha yavaş bir hafıza hatırlama hızı gösterdiler.


Sonuçlara dayanarak, araştırmacılar, yaygın klişelere rağmen, üç grubun da geniş bir bilişsel yetenek yelpazesi gösterdiğini söyledi.


Bununla birlikte, araştırmacılar, çalışmanın yalnızca gözlemsel olduğunu ve küresel havacılık mühendisleri ve beyin cerrahları yelpazesini temsil etmediğini de kaydetti.


Araştırmanın bir başka sınırlamasına atıfta bulunarak, katılımcıların coğrafi konumlar için dengeli olmadığını söylediler ve testin rastgele örneklemeden ziyade kendi kendini seçmeye dayalı olması nedeniyle verilerin genel popülasyonun gerçek bilişsel yeteneklerini temsil etmeyebileceğini eklediler.
Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page