top of page

Omurga Cerrahisi Sırasında Hastaları Uyanık Tutmak İyileşme Süresini Yarıya İndiriyor


David B.'nin Kasım ayında geçirdiği omurilik ameliyatı ilk değildi - ama ilk kez bir prosedür için uyanıktı.

David, beyin cerrahı Praveen Mummaneni , MD'nin 2018 baharında yapmaya başladığı , UC San Francisco'nun uyanık omurga cerrahisi teklifinden yararlanan yaklaşık 10 hastadan biri .

David, “İlk başta 'Bunun için gerçekten uyanık olmak istiyor muyum?' diye düşündüm” dedi. Ama gerçekte, daha çok hoş bir şekilde habersiz olmak gibiydi. "Olan biten hiçbir şeyin farkında değildim. Uyku vaktiydi.”

İşlemden sonra - transforaminal lomber interbody füzyonu veya genellikle sadece iki ila üç saat süren TLIF - David gün sonundan önce ağrısız bir şekilde ayağa kalktı ve tekrar yürümeye başladı.

UCSF Omurga Merkezi'nin eş direktörü olan Mummaneni, “Prosedür nispeten yeni” dedi . "Hastalarımı ameliyatlarından çok daha hızlı yapabilmek için pratiğimi değiştiriyorum."


Lokal Anestezik Uyumaya Göre Avantaj Sağlar


Omurga cerrahisine yönelik bu yeni yaklaşımın anahtarlarından biri, yakın zamanda ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan lipozomal bupivakain adı verilen uzun etkili, lokal anesteziktir. Kesi yapılmadan önce bel bölgesindeki kas içine anestezik enjekte edilir ve 72 saat boyunca ağrının giderilmesini sağlar.

UYANIK OMURGA CERRAHİSİNİN FAYDALARI ► Prosedürler, açık omurga ameliyatları için dört ila altı saate kıyasla bir ila üç saat sürer ► Hastalar genel anestezi altında standart omurga cerrahisi için üç ila dört gün yerine ameliyat günü yürürler ve genellikle 24 saat içinde eve giderler. ► Daha hızlı iyileşme oranları, hastaların günlük eğlence ve iş aktivitelerine hızla dönebileceği anlamına gelir ► Postoperatif IV narkotiklere gerek yoktur ► Genel anestezi gerekmediğinden, hastaların ventilatöre bağlı olmaları gerekmez, bu da daha düşük yan etki riski ve daha hızlı iyileşme süresi sağlar

Mummaneni, "Bu, artık ameliyat sonrası IV narkotik vermediğimiz anlamına geliyor" dedi. "Ve hastanede kalış süresini üçte iki oranında azaltmamıza izin veriyor."

Genel anestezi ile geleneksel bir spinal füzyon ameliyatı yaklaşık dört saat sürer ve IV ağrı kesicilerin yanı sıra üç ila dört gün hastanede kalmayı gerektirir. Uyanık omurga ameliyatı, zamanın yarıya düşürür ve tipik olarak hastalar 24 saat içinde hastaneden taburcu edilir.

Hastalar, uzun etkili anestezinin etkisi geçtikten sonra bir veya iki hafta boyunca ağızdan ağrı kesici ilaçlara devam edebilirler, ancak genel olarak ağrı yönetimi çok daha az yoğundur.

Uyanık omurga cerrahisinin faydaları, hızlı iyileşme sürelerinin ve daha kısa hastanede kalış sürelerinin ötesine geçer. Hastalar, anestezi ve ameliyat sonrası narkotiklerin neden olduğu oryantasyon bozukluğunu ve “dışarıda” durumunu atlatır ve çok daha kısa sürede hayatlarına dönerler. Ve genel anestezi olmaması, hastaların ameliyat sırasında solunum cihazına veya solunum tüpüne ihtiyacı olmadığı anlamına gelir, bu da ameliyat sonrası mide bulantısı ve deliryum gibi yan etki riskini azaltır.


Bel Ağrısı Fiziksel, Ekonomik Zarara Neden Olur


ABD'de bel ameliyatına ihtiyaç duyulan insan sıkıntısı yok. Omurga hastalıkları, Amerikalıları diğer tıbbi durumlardan daha fazla etkiliyor. Yaklaşık beş Amerikalıdan dördü, hayatlarının bir noktasında bel ağrısı ile mücadele ediyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, bunların yaklaşık dörtte biri veya Amerikalıların yüzde 20'si, kalıcı semptomlarla kronik bel ağrısı yaşıyor.

Yaklaşık beş Amerikalıdan dördü, hayatlarının bir noktasında bel ağrısı ile mücadele ediyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, bel ağrısı insidansı 1990'lardan beri istikrarlı bir şekilde artmakta olup, şu anda kaçırılan iş günlerinin önde gelen nedeni ve işle ilgili engelliliğin en yaygın nedenidir .

Bel ağrısı, bireyin egzersiz yapma ve aktif olma becerisine müdahale ettiğinden, genellikle bir kişinin genel sağlık durumunu bozar. Aslında, bel ağrısı; kalp hastalığı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığından (KOAH) sonra Amerikalılar arasında sağlığın bozulmasının bir nedeni olarak artık üçüncü sırada yer alıyor.

Diğer bir deyişle, omurga rahatsızlığı olan kişileri daha hızlı ve daha az komplikasyonla işe döndürmenin sağlık açısından avantajlarının yanı sıra ekonomik ve sosyal faydaları da vardır.


Ameliyatı Daha Fazla Kişi İçin Erişilebilir Hale Getirmek


Mummaneni'nin yeni yaklaşımı, genel anesteziden kaçınan hastalara, daha geniş bir insan popülasyonu için bel cerrahisini daha kolay kılıyor. Bu grup, geleneksel spinal füzyon veya dekompresyon cerrahisinden fayda görebilecek çoğu hasta ile yaşlı hastalar gibi genel anesteziyi tolere etmekte güçlük çeken birçok hastayı içermekte.

Ayrıca uyanık ameliyat, bir hafta ve daha uzun süren iyileşme süresi nedeniyle geleneksel ameliyattan caydırılanlara da hitap etmektedir.

Mummaneni, bir hastanın uyanık cerrahi için iyi bir aday olup olmadığını belirlemek için MRG'yi ve klinik notları gözden geçirilir. Uyanık cerrahi, spinal stenoz ve spondilolistezis tedavisi için dekompresyon ve/veya füzyon için bir veya iki seviyeli lomber prosedürler için şu anda mevcuttur. UCSF, ABD'de uyanık omurga cerrahisi sunan ilk büyük tıp merkezlerinden biridir.

David, geçen yaz Mummaneni ile temasa geçtiğinde bel sorunlardan çok çekmişti. "Çok fazla ameliyat geçirdim" dedi. “Bu konuda pek acemi değilim.”

Daha önce başka hastanelerde yapılan omurga prosedürlerine rağmen, David kalıcı bel ağrısı yaşadı ve başka bir cerrah tarafından Mummaneni'ye sevk edildi. UCSF doktoru ona genel anestezi olmadan omurga ameliyatı fırsatı sunduğunda, David bunu tercih etti.

“Artık sıfır ağrım var” dedi. “Hastanede daha az zaman geçirdim, vücudunum üzerindeki etkisi daha azdı, iyileşme hızlıydı ve ağrı kesici kullanmaya daha az ihtiyacım oldu.”


Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page