top of page

Kraniofarenjioma

Kraniofarenjioma, beynin birçok vücut fonksiyonunu kontrol eden hormonları salgılayan hipofiz bezinin yakınında başlar. Kraniofarenjioma yavaş büyüdükçe, hipofiz bezinin ve beyindeki diğer yakın yapıların işlevini etkileyebilir.


Kraniofarenjioma her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık çocuklarda ve yaşlı erişkinlerde görülür. Semptomlar görme, yorgunluk, aşırı idrara çıkma ve baş ağrılarında kademeli değişiklikleri içerir. Kraniofarenjioma olan çocuklar yavaş büyüyebilir ve beklenenden daha küçük olabilir.

Teşhis

Kraniofarenjiomu teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

  • Fizik muayene. Kraniyofarenjiyomu teşhis etmek genellikle tıbbi öykü incelemesi ve doktorunuz tarafından yapılan nörolojik muayene ile başlar. Bu işlem sırasında görme, işitme, denge, koordinasyon, refleksler, büyüme ve gelişme test edilir.

  • Kan testleri. Kan testleri, bir tümörün hipofiz bezinizi etkilediğini gösteren hormon seviyelerindeki değişiklikleri ortaya çıkarabilir.

  • Görüntüleme testleri. Beyninizin görüntülerini oluşturmaya yönelik testler, X ışınları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografi (CT) içerebilir.

Tedavi

Kraniofarenjioma tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • Ameliyat. Tümörün tamamını veya çoğunu çıkarmak için yapılan cerrahi, genellikle Kraniofarenjioma olan kişiler için önerilir. Ne tür bir operasyon gerçekleştirileceği, tümörünüzün konumuna ve boyutuna bağlıdır. Açık Kraniofarenjioma ameliyatı (kraniyotomi), tümöre erişmek için kafatasının açılmasını içerir. Minimal invaziv Kraniofarenjioma cerrahisi (transsfenoidal prosedür) sırasında burnunuzdan özel cerrahi aletler sokulur. Aletler, beyni etkilemeden doğal bir koridordan tümöre geçer. Mümkün olduğunda, cerrahlar tüm tümörü çıkarır. Ancak genellikle yakınlarda çok sayıda hassas ve önemli yapı bulunduğundan, doktorlar bazen ameliyattan sonra iyi bir yaşam kalitesi sağlamak için tümörün tamamını çıkarmazlar. Bu durumlarda ameliyattan sonra başka tedaviler kullanılabilir.

  • Radyasyon tedavisi. Kraniofarenjioma tedavi etmek için ameliyattan sonra harici ışın radyasyon tedavisi kullanılabilir. Bu tedavi, tümör hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi güçlü enerji ışınları kullanır. Harici ışın radyasyon tedavisi sırasında, bir makine enerjiyi tam olarak tümör hücrelerine hedeflerken bir masanın üzerine uzanırsınız. Proton ışın tedavisi ve yoğunluk ayarlı radyasyon tedavisi (IMRT) gibi özel dış ışın radyasyon teknolojisi, doktorların radyasyon ışınını dikkatlice şekillendirmesine ve hedeflemesine olanak tanır, böylece tümör hücrelerine tedavi sağlar ve yakındaki sağlıklı dokuyu korur. Tümörün, gözünüzden beyninize (optik sinir) görsel bilgi ileten sinir lifleri demetine dokunmadığı nadir durumlarda, stereotaktik radyocerrahi adı verilen bir tür radyasyon tedavisi önerilebilir. Teknik olarak bir radyasyon türü ve bir operasyon değil, stereotaktik radyocerrahi, tümör hücrelerini öldürmek için çok sayıda radyasyon ışınını kesin noktalara odaklar. Brakiterapi adı verilen başka bir radyasyon tedavisi türü, radyoaktif materyalin doğrudan tümörü içeriden yayabileceği tümörün içine yerleştirilmesini içerir.

  • Kemoterapi. Kemoterapi, tümör hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi, tedavinin hedef hücrelere ulaşması ve yakındaki sağlıklı dokuya zarar vermemesi için doğrudan tümöre enjekte edilebilir.

  • Papiller kraniofarenjioma tedavisi. Papiller kraniofarenjioma adı verilen yaygın olmayan bir kraniofarenjioma türü, hedefe yönelik tedaviye yanıt verebilir. Hedefe yönelik tedavi, tümör hücrelerinin hayatta kalmasını sağlayan belirli anormalliklere odaklanan bir ilaç tedavisidir. Neredeyse tüm papiller kraniofarenjioma hücreleri, BRAF geni adı verilen bir gende bir mutasyon içerir. Bu mutasyona yönelik hedefe yönelik tedavi bir tedavi seçeneği olabilir. Özel laboratuvar testleri, kraniofarenjiomunuzun papiller hücreler içerip içermediğini ve bu hücrelerin BRAF gen mutasyonuna sahip olup olmadığını ortaya çıkarabilir.


kraniofarenjiyoma

Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page