top of page

Kordomalar

Kordoma, en sık omurga veya kafatası kemiklerinde meydana gelen nadir bir kemik kanseri türüdür. Çoğunlukla kafatasının omurganın üstünde (kafatası tabanı) veya omurganın altında (sakrum) oturduğu yerde oluşur.

Kordoma, bir zamanlar omurganın diskleri haline gelen gelişmekte olan embriyodaki bir hücre koleksiyonunu oluşturan hücrelerde başlar. Bu hücrelerin çoğu, siz doğduğunuzda veya kısa bir süre sonra kaybolur. Ancak bazen bu hücrelerden birkaçı kalır ve nadiren kanserli hale gelebilirler.


Kordoma, her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, en sık 40 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür.

Kordoma genellikle yavaş büyür. Tedavisi zor olabilir çünkü genellikle omuriliğe ve atardamarlar, sinirler veya beyin gibi diğer önemli yapılara çok yakındır.

Teşhis

Kordomayı teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

  • Laboratuvar testi (biyopsi) için bir hücre örneğinin çıkarılması. Biyopsi, laboratuvar testi için şüpheli hücre örneğini çıkarma prosedürüdür. Laboratuvarda, patolog denilen özel eğitimli doktorlar, kanser hücrelerinin olup olmadığını belirlemek için hücreleri mikroskop altında inceler. Biyopsinin nasıl yapılması gerektiğinin belirlenmesi, tıbbi ekip tarafından dikkatli bir planlama gerektirir. Doktorların biyopsiyi, kanseri çıkarmak için gelecekteki ameliyatları engellemeyecek şekilde yapmaları gerekir. Bu nedenle, doktorunuzdan kordoma tedavisinde geniş deneyime sahip uzmanlardan oluşan bir ekibe sevk etmesini isteyin.

  • Daha detaylı görüntüleme elde etmek. Doktorunuz, kordomanızı görselleştirmeye ve omurganın veya kafa tabanının ötesine yayılıp yayılmadığını belirlemeye yardımcı olmak için görüntüleme testleri önerebilir. Testler bir MRI veya CT taraması içerebilir.

Kordoma teşhisi konduktan sonra doktorunuz kulak, burun ve boğaz tıbbı (kulak burun boğaz), kanser (onkoloji) ve radyasyon tedavisi (radyasyon onkolojisi) veya cerrahi uzmanlarına danışarak ihtiyaçlarınıza uygun bir tedavi planı geliştirecektir. Bakım ekibiniz gerektiğinde endokrinoloji, oftalmoloji ve rehabilitasyon uzmanlarını da içerebilir.

Tedavi

Kordoma tedavisi, kanserin boyutuna ve konumuna ve ayrıca sinirleri veya diğer dokuları istila edip etmemesine bağlıdır. Seçenekler arasında cerrahi, radyasyon tedavisi, radyocerrahi ve hedefe yönelik tedaviler yer alabilir.

Sakral omurgada kordoma tedavisi

Kordoma, omurganın (sakrum) alt kısmını etkiliyorsa, tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

  • Ameliyat. Sakral omurga kanseri ameliyatının amacı, kanserin tamamını ve onu çevreleyen sağlıklı dokuların bir kısmını çıkarmaktır. Kanser sinirler ve kan damarları gibi kritik yapılara yakın olduğu için ameliyatın yapılması zor olabilir. Kanser tamamen çıkarılamadığında, cerrahlar mümkün olduğunca çıkarmaya çalışabilirler.

  • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi sırasında, bir makine etrafınızda hareket ederek radyasyon ışınlarını vücudunuzdaki belirli noktalara yönlendirirken bir masanın üzerine uzanırsınız. Radyasyon tedavisi, bir kanseri küçültmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için ameliyattan önce kullanılabilir. Ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için de kullanılabilir. Ameliyat bir seçenek değilse, bunun yerine radyasyon tedavisi önerilebilir. Proton tedavisi gibi daha yeni radyasyon tedavisi türleri ile tedavi, doktorların sağlıklı dokuyu korurken daha yüksek dozlarda radyasyon kullanmasına olanak tanır, bu da kordoma tedavisinde daha etkili olabilir.

  • Radyocerrahi. Stereotaktik radyocerrahi, kanser hücrelerini çok küçük bir alanda öldürmek için çok sayıda radyasyon ışını kullanır. Her radyasyon ışını çok güçlü değildir, ancak tüm ışınların buluştuğu nokta - kordomada - kanser hücrelerini öldürmek için yüksek dozda radyasyon alır. Radyocerrahi kordoma için ameliyattan önce veya sonra kullanılabilir. Ameliyat bir seçenek değilse, bunun yerine radyocerrahi önerilebilir.

  • Hedefe yönelik tedavi. Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinde bulunan belirli anormalliklere odaklanan ilaçları kullanır. Bu anormalliklere saldırarak, hedefe yönelik ilaç tedavileri kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir. Hedefe yönelik tedavi bazen vücudun diğer bölgelerine yayılan kordomayı tedavi etmek için kullanılır.

Kafa tabanında kordoma tedavisi

Endoskopik kafa tabanı ameliyatıAçılır iletişim kutusunu aç

Kordoma, omurganın kafatası ile birleştiği alanı (kafatası tabanı) etkiliyorsa, tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

  • Ameliyat. Tedavi genellikle, yakındaki sağlıklı dokuya zarar vermeden veya beyin veya omurilik yaralanması gibi yeni sorunlara yol açmadan kanserin mümkün olduğunca çoğunu çıkarmak için yapılan bir operasyonla başlar. Kanser, karotis arter gibi önemli yapıların yakınındaysa, tamamen çıkarılması mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda cerrahlar kansere erişmek için endoskopik cerrahi gibi özel teknikler kullanabilir. Endoskopik kafa tabanı ameliyatı, kansere erişmek için burundan sokulan uzun, ince bir tüp (endoskop) kullanmayı içeren minimal invaziv bir tekniktir. Kanseri çıkarmak için tüpten özel aletler geçirilebilir. Nadiren, cerrahlar kanseri olabildiğince fazla çıkarmak veya kanserin bir zamanlar olduğu bölgeyi stabilize etmek için ek bir operasyon önerebilir.

  • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi genellikle ameliyattan sonra, kalabilecek herhangi bir kanser hücresini öldürmek için kafa tabanı kordoma için önerilir. Ameliyat bir seçenek değilse, bunun yerine radyasyon tedavisi önerilebilir. Tedaviyi daha kesin olarak hedefleyen radyasyon tedavisi teknikleri, doktorların kordoma için daha etkili olabilecek daha yüksek radyasyon dozları kullanmasına izin verir. Bunlara proton tedavisi ve stereotaktik radyocerrahi dahildir.


kordonaEn Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page