Çocuklarda Kafa Yaralanması

Travma nedeni ile hastaneye başvuran çocukların %75 'i kafa yaralanmalarıdır. %55'i , 5 yaşın altında çocuklardır. %25'i de 2 yaş altı çocuklardır. Çoğunlukla çocuklardaki kafa yaralanmaları orta ve hafif düzeylerde olmasına rağmen, santral sinir sistemi yaralanmaları çocuklarda travmatik ölümlerin en sık nedenidir. Hastanede tedavi gerektiren tüm çocuk kafa yaralanmalarının % 10-13 'ü ölümle sonuçlanır. Bu tür travmalar; araç kazası, düşme, çocuk istismarı,eğlence aktiviteleri sonucunda meydana gelebilir.

Klinik tabloda; şuur kaybı, kusma, konfüzyon, baş ağrısı gözlenebilir. Tanıda, durumun ciddiyeti göz önünde bulundurularak, kafa grafisi, kranial USG (1 yaş altı ön fontaneli açık çocuklarda kullanılabilir)ya da kranial BT tercihen kullanılır.

Kafa yaralanma tipleri:

  • Skalp yaralanmaları: Cilt üzerindeki kesi ve sıyrıklardır.

  • Kafatası kırıkları: Bir ya da daha fazla kafatası kemiğinde olabilir. Çoğu zaman cerrahi gerektirmez.

  • Beyin kanamaları

  • Travmatik beyin yaralanmaları

Hastanın ciddiyetine göre tedavi uygulanır. Gözlem, hastanın hospitalize edilmesi ya da operasyon kararını beyin cerrahisi uzmanı verir.

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.