top of page

Astrositom

Astrositom, beyinde veya omurilikte oluşabilen bir kanser türüdür. Astrositom, sinir hücrelerini destekleyen astrosit adı verilen hücrelerde başlar.

Astrositom belirtileri ve semptomları, tümörünüzün konumuna bağlıdır. Beyinde oluşan astrositomlar nöbetlere, baş ağrılarına ve mide bulantısına neden olabilir. Omurilikte oluşan astrositomlar, büyüyen tümörün etkilediği bölgede güçsüzlük ve sakatlığa neden olabilir.


Astrositom yavaş büyüyen bir tümör olabilir veya hızla büyüyen agresif bir kanser olabilir. Astrositomunuzun agresifliği (derecesi), prognozunuzu ve tedavi seçeneklerinizi belirler.


Teşhis

Astrositomu teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

  • Nörolojik muayene. Nörolojik muayene sırasında doktorunuz size belirti ve semptomlarınızı soracaktır. Görüş, işitme, denge, koordinasyon, güç ve reflekslerinizi kontrol edebilir. Bu alanlardan bir veya daha fazlasındaki problemler, beyninizin beyin tümöründen etkilenebilecek kısmı hakkında ipuçları sağlayabilir.

  • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri, doktorunuzun beyin tümörünüzün yerini ve boyutunu belirlemesine yardımcı olabilir. MRG genellikle beyin tümörlerini teşhis etmek için kullanılır ve fonksiyonel MRG, perfüzyon MRG ve manyetik rezonans spektroskopisi gibi özel MRG görüntüleme ile birlikte kullanılabilir. Diğer görüntüleme testleri, BT ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir.

  • Test için bir doku örneğinin çıkarılması (biyopsi). Özel durumunuza ve tümörünüzün konumuna bağlı olarak, ameliyattan önce veya ameliyat sırasında astrositomunuzu çıkarmak için bir iğne ile biyopsi yapılabilir. Şüpheli doku örneği, hücre tiplerini ve saldırganlık düzeylerini belirlemek için bir laboratuvarda analiz edilir. Tümör hücrelerinin özel testleri, doktorunuza hücrelerin edindiği mutasyon türlerini söyleyebilir. Bu, doktorunuza prognozunuz hakkında ipuçları verir ve tedavi seçeneklerinize rehberlik edebilir.

Tedavi

Astrositom tedavileri şunları içerir:

  • Astrositomu çıkarmak için ameliyat. Beyin cerrahınız, astrositomun mümkün olduğu kadar fazlasını çıkarmak için çalışacaktır. Amaç tüm kanseri ortadan kaldırmaktır, ancak bazen astrositom hassas beyin dokusunun yakınında bulunur ve bu da bunu çok riskli hale getirir. Kanserin bir kısmını çıkarmak bile belirti ve semptomlarınızı azaltabilir. Bazı insanlar için gerekli olan tek tedavi ameliyat olabilir. Diğerleri için, kalan kanser hücrelerini öldürmek ve kanserin geri dönme riskini azaltmak için ek tedaviler önerilebilir.

  • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi sırasında, bir makine etrafınızda hareket ederek ışınları beyninizdeki kesin noktalara yönlendirirken bir masanın üzerine uzanırsınız. Radyasyon tedavisi, kanseriniz tamamen çıkarılmamışsa veya kanserinizin geri dönme riskinin artması durumunda ameliyattan sonra önerilebilir. Radyasyon genellikle agresif kanserler için kemoterapi ile birleştirilir. Ameliyat olamayan kişiler için radyasyon tedavisi ve kemoterapi birincil tedavi olarak kullanılabilir.

  • Kemoterapi. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi ilaçları hap şeklinde veya kolunuzdaki bir damar yoluyla alınabilir. Bazı durumlarda, ameliyattan sonra beyninize ilacı yavaşça çözüp saldığı dairesel bir kemoterapi ilacı tabakası yerleştirilebilir. Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Agresif kanserler için radyasyon tedavisi ile birleştirilebilir.

  • Destekleyici (palyatif) bakım. Palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı ve diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi, kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi diğer agresif tedaviler sırasında kullanılabilir.


astrositom_beyin_tumoru

Commentaires


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page