top of page

50 yıl önce, ilk tomografi cihazı, Beatles'ın plak şirketindeki bir mühendis sayesinde bulundu

Gizli odalarda saklanan değerli nesnelerin olasılığı, hayal gücünü gerçekten ateşleyebilir. 1960'ların ortalarında, İngiliz mühendis Godfrey Hounsfield , görünmeyen boşluklardan geçen kozmik ışınları yakalayarak Mısır piramitlerindeki gizli alanları tespit edip edemeyeceğini düşündü.


"Bir kutuyu açmadan içine bakmak" şeklinde yorumlanabilecek bu fikre yıllar boyunca savundu. Sonunda, çıplak gözle görülmeyen şeyleri ortaya çıkarmak için yüksek enerjili ışınların nasıl kullanılacağını anladı. Kafatasının içini görmenin ve içindeki yumuşak beynin görüntüsünü çekmenin bir yolunu icat etti.


Godfrey Hounsfield'ın çocukluğu, onun pek bir şey başaracağını göstermiyordu. Özellikle iyi bir öğrenci değildi. Genç bir çocukken öğretmenleri onu "kalın kafalı" olarak tanımladı. İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne katıldı, ancak pek de iyi bir asker sayılmazdı. Bununla birlikte, elektrikli makineler üzerinde bir sihirbazdı - özellikle de pilotların karanlık, bulutlu gecelerde eve dönüş yollarını daha iyi bulmalarına yardımcı olmak için jüriye kuracağı yeni icat edilmiş bir radar sundu. Savaştan sonra, Hounsfield komutanının tavsiyesine uydu ve mühendislik diploması aldı. Ticaretini EMI'de yaptı - şirket Beatles'ı satmasıyla daha iyi tanınacaktı.


Albümler, elektronik ve elektrik mühendisliğine odaklanılarak Elektrik ve Müzik Endüstrileri olarak başladı.


Hounsfield'ın doğal yetenekleri, onu İngiltere'de mevcut olan en gelişmiş ana bilgisayar bilgisayarını inşa eden ekibe liderlik etmeye itti. Ancak 60'larda EMI, rekabetçi bilgisayar pazarından çıkmak istiyordu ve bu parlak, eksantrik mühendisle ne yapacağından emin değildi.


Hounsfield, geleceğini ve şirket için neler yapabileceğini düşünmek için zorunlu bir tatildeyken , beyin röntgenlerinin kalitesizliğinden şikayet eden bir doktorla tanıştı . Düz röntgenler kemiklerin harika ayrıntılarını gösterir, ancak beyin şekilsiz bir doku bloğudur - bir röntgende her şey sis gibi görünür. Bu, Hounsfield'ın kutuyu açmadan gizli yapıları bulma konusundaki eski fikrini düşünmesini sağladı.


Hounsfield, kafatasının içinde ne olduğunu görüntüleme sorununa yaklaşmanın yeni bir yolunu formüle etti.


İlk olarak, beyni kavramsal olarak - bir somun ekmek gibi - ardışık dilimlere bölerdi. Ardından, her katmandan bir dizi X-ışını ışınlamayı planladı ve bunu yarım dairenin her derecesi için tekrarladı. Her bir ışının gücü, beynin karşı tarafında yakalanacaktı - daha güçlü ışınlar, daha az yoğun malzemeden geçtiklerini gösteriyordu.


Son olarak, muhtemelen en dahiyane buluşuyla Hounsfield, beynin tüm bu katmanlara dayalı bir görüntüsünü yeniden oluşturmak için bir algoritma yarattı. Geriye doğru çalışarak ve çağın en hızlı yeni bilgisayarlarından birini kullanarak, her bir beyin katmanının her küçük karesinin değerini hesaplayabildi.


Ancak bir sorun vardı: EMI medikal pazara dahil değildi ve dahil olmak istemiyordu. Şirket, Hounsfield'ın ürünü üzerinde çalışmasına izin verdi, ancak yetersiz fonla. Araştırma tesislerinin hurda kutularını karıştırmaya zorlandı ve bir yemek masasının üzerinde duracak kadar küçük olan ilkel bir tarama makinesini bir araya getirdi.


Cansız nesnelerin ve daha sonra inek beyinlerinin başarılı taramalarında bile, EMI'deki güçler, yetersiz kaldı. Hounsfield'ın bir insan tarayıcıyla devam etmek istiyorsa dış finansman bulması gerekiyordu.


Hounsfield parlak, sezgisel bir mucitti ama etkili bir iletişimci değildi. Neyse ki, Hounsfield'ın teklifindeki değeri gören ve projeyi ayakta tutmak için EMI ile mücadele eden sempatik bir patronu Bill Ingram vardı.


Hızlı bir şekilde alabilecekleri hiçbir maddi destek olmadığını biliyordu, ancak İngiltere Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hastaneler için ekipman satın alabileceğini düşündü. Mucizevi bir şekilde Ingram, daha inşa edilmeden önce onlara dört tarayıcı sattı. Böylece, Hounsfield bir ekip kurdu ve güvenli ve etkili bir insan tarayıcısı oluşturmak için yarıştılar.


Bu arada, Hounsfield'ın makinesini denemek için hastalara ihtiyacı vardı. Yardım etmeyi kabul eden biraz isteksiz bir nörolog buldu. Ekip, Londra'daki Atkinson Morley Hastanesine tam boyutlu bir tarayıcı kurdu ve 1 Ekim 1971'de ilk hastalarını taradılar: beyin tümörü belirtileri gösteren orta yaşlı bir kadındı.


Hızlı bir süreç değildi - tarama için 30 dakika, manyetik bantlarla şehir genelinde bir sürüş, verileri bir EMI ana bilgisayar bilgisayarında işlemek ve hastaneye geri dönmeden önce bir Polaroid kamera ile görüntüyü yakalamak 2,5 saati alıyordu.


Ve orada hastanın sol ön lobunda erik büyüklüğünde kistik bir kitle tespit edildi. Artık, beyni görüntülemede diğer tüm yöntemlerin modası geçmişti.


Her yıl milyonlarca BT taraması

Medikal pazarda deneyimi olmayan EMI, aniden yüksek talep gören bir makine için tekel haline geldi. Üretime girdi ve başlangıçta tarayıcıları satmakta çok başarılı oldu. Ancak beş yıl içinde, GE ve Siemens gibi daha fazla araştırma kapasitesine sahip daha büyük, daha deneyimli şirketler daha iyi tarayıcılar üretiyor ve satışları artırıyordu. EMI sonunda tıp pazarından çıktı - ve tek başına gitmeye çalışmak yerine büyük adamlardan biriyle ortak olmanın daha iyi olabileceğine kanaat getirdiler.


Hounsfield'ın yeniliği tıbbı dönüştürdü. 1979'da Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü aldı ve 1981'de Kraliçe tarafından şövalye ilan edildi. 2004'te 84 yaşında öldüğü son günlerine kadar icatlarla uğraşmaya devam etti.


1973'te Amerikalı Robert Ledley, diğer organları, kan damarlarını ve tabii ki kemikleri görüntüleyebilen bir tüm vücut tarayıcısı geliştirdi. Modern tarayıcılar daha hızlıdır, daha iyi çözünürlük sağlar ve en önemlisi bunu daha az radyasyona maruz bırakarak yapar. Şu anda mobil tarayıcılar bile var.


2020 itibariyle, teknisyenler ABD'de yılda 80 milyondan fazla tarama gerçekleştiriyordu. Bazı doktorlar sayının aşırı olduğunu ve belki üçte birinin gereksiz olduğunu iddia ediyor. Bu doğru olsa da, BT taraması dünya çapında birçok hastanın sağlığına fayda sağlayarak tümörleri tanımlamaya ve ameliyat gerekip gerekmediğini belirlemeye yardımcı oldu. Acil servisteki kazalardan sonra iç kanamaların hızlı bir şekilde tanı konması için özellikle çok yararlanılıyor.


Hounsfield'ın piramitler hakkındaki fikrini hatırlıyor musunuz? 1970 yılında bilim adamları, Kefren Piramidi'nin en alt odasına kozmik ışın dedektörleri yerleştirdiler. Piramidin içinde gizli bir oda olmadığı sonucuna vardılar. 2017'de başka bir ekip, Büyük Giza Piramidi'ne kozmik ışın dedektörleri yerleştirdi ve gizli, bir oda olmadığı sonucuna vardılar. 2017'de başka bir ekip, Büyük Giza Piramidi'ne kozmik ışın dedektörleri yerleştirdi ve gizli ancak erişilemez bir oda buldu. Yakın zamanda da keşfedilmesi pek olası değil.

Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page