KOMA

Komanın oluşum şekli, % 50'den daha fazla bir oranda kafa travması ve beyinin kanlamasında oluşan bozulmalardan dolayıdır.

Komanın tedavisi neden olan hastalığa yöneliktir. Komadaki bir hastanın yoğun bakım ünitesinde takibi uygundur. Ve durumu düzelene dek yaşam desteği verilmelidir.

Koma, uzun süreli şuursuz kalma halidir. Koma halindeki hasta, çevresinle iletişim kuramaz ve cevap veremez. Ağrılı uyaranla uyandırılamaz.

Koma beyindeki bir yaralanma sonucu ortaya çıkar. Beyinimizdeki bu yaralanma, kafa içi basınç artışı, oksijen kaybı, beyin kanaması ya da toksik nedenlerle meydana gelebilir. Yaralanma geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilir. Komanın oluşum şekli, % 50'den daha fazla bir oranda kafa travması ve beyinin kanlamasında oluşan bozulmalardan dolayıdır. Komanın tedavisi neden olan hastalığa yöneliktir. Komadaki bir hastanın yoğun bakım ünitesinde takibi uygundur. Ve durumu düzelene dek yaşam desteği verilmelidir.

Etiketler:

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.