top of page

3 Boyutlu Omurga İmplant Basım Makinaları


3_boyutlu_omurga_implant_printer

1984 yılında keşfedilen ve günümüze kadar geliştirilerek gelen 3 Boyutlu basım yapan makineler, sağlık alanında da kullanılmaya başlandı.

Makinenin çalışma şekli metal tozunu ince katmanlar halinde tekrarlıyor. Bir tabakayı diğerinin üzerine yerleştirmeden önce lazer tabakaları eritmede kullanılıyor. MR ya da tomografide elde edilen görüntüler bilgisayar yardımıyla elde edilen bilgiler hastaya özgü implant yapmada kullanılabiliyor. Bu ileride, hızlı bir şekilde hastanın ihtiyacına göre implant hazırlanmasını sağlayacak. Şu anda maliyeti yüksek olsa da gelecek yıllarda bu maliyet düşürülerek herkesin satın alabileceği bir makine haline gelebilir.

Omurga ameliyatlarında da bu tip implantlar gelecekte kullanılabilir. İlk üretilen 3 boyutlu implant (cage) Amerika'da 4WEB'dir. Yüzeyleri porotiktir ve kemik gelişimini tetikleyerek füzyonu kolaylaştırır. Şu ana kadar 3000 kadar cage klinik olarak kullanılmıştır. Ayrıca Almanya ve İngiltere'de de bu tür implantlar üretilmeye başlanmıştır.

3 boyutlu implantların kullanıldığı ilginç vakalardan birisi torakal omurgada osseoz fibromu olan 21 yaşındaki bir hastaya tümör çıkartıldıktan sonra 3 boyutlu basım yapılarak üretilen implant yerleştirilmiştir. Ayrıca; boyun omurgasında C2 seviyesinde sarkomu olan 12 yaşındaki bir hastaya da yine omurganın yerine üretilen bu tür implant kullanılmıştır. Bunların dışında önemli olarak, füzyona neden olmayan 3 boyutlu omurga implantlarının yapılabilecek olmasıdır. Şu anda klinik kullanıma girmese de gelecek vadetmektedir. Nukleus pulposus yerine kullanılabilecek kondrosit proliferasyonu sağlayan iskeletler üretilmesi, disk hernisinin (Bel Fıtığı) tamirinde bizi umutlandırmaktadır. Polikaprolakta, poliüretilen, çitosan jelatin içerikleri bu amaçla kullanılabilecek maddeler arasındadır.

İlginizi çekebilecek diğer konular:

Bel Fıtığı

Boyun Fıtığı

Bel Kayması

Beyin Tümörü


3D titanium füzyon implantı

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page