Kayak Yaparken Omurga Kazalarına Dikkat!


Kayak sırasında, en sık diz ve vücumuzun üst bölümüyle ilgili yaralanmalar meydana gelir. Bel omurgamıza aşırı derecede yük biner. Bu da bel hastalıklarının ortaya çıkmasına ya da var olan hastalığın artmasına neden olur.

Peki, Kayak Yaparken Omurga Yaralanmaları Nasıl Olabilir?

Kayak yaparken tüm vücut uyum içerisinde olmalıdır Ağır kayak takımları, botlar ve diğer kayak ekipmanlarını taşımak, belin gerilmesine ve denge kaybına yol açabilir. Kayak yaparken düşme, burkulma ve sarsıntılar omurgaya aşırı derecede yük bindirir.

Engebeli bölgelerde kayarken, sarsıntı omurgaya ve çevresindeki yumuşak dokulara yük bindirir.

Kayak Yaparken Omurga ve Spor Yaralanmalarını Önleme

Düşerken, kendinizi düzeltmekten sakınarak omurga yaralanmalarından korunabilirsiniz. Kayaktan önce, en az 6 hafta egzersiz yaparak kayağa hazırlanılmalı. Kayağa başlamadan; daha güç etaplardan önce, kolay tepelerde aşağıya doğru kayarak ısınma egzersizleri yapmalı Bel problemi olanlar ,daha tecrübeli kayak hocalarından ders alarak söylenilenleri mutlaka dikkate alınmalı Kayak sonrası, soğuk nedeni ile ortaya çıkan ağrı bölgelerine sıcak uygulama yapılması kasları gevşetir

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.