top of page

Omurgamız nasıl daha sağlıklı olur?


omurga_sagligi

​Yaklaşık %80'inimiz hayatımız boyunca öyle ya da böyle omurga problemleri yaşayacağız. Çoğumuzda, bu sorun gelip geçici olmakla birlikte, küçük bir kısmımızda ise sorun devam edecek ve belki de cerrahi operasyon geçireceğiz. Omurga problemlerinin başlangıcı, 30 yaş civarındadır. Genelde, ne çok erken ne de çok geç başlangıçlı olur.

İnsanlar, omurgamızın santral sinir sistemimizin bir parçası olduğunu unutuyorlar. Beynimizin, milyonlarca sinire gönderdiği mesajlarla, vücudumuzun kontrolünü sağlıyoruz. Sağlıksız bir omurga; kol,bacağımızda uyuşma, karıncalanma,kuvvetsizlik ve ağrı gibi semptomlara yol açarak, hayatımızı ciddi biçimde etkiliyor.

Aşağıda omurgamızın nasıl daha sağlıklı olabiliceği ile ilgili ufak uyarılar vardır.

İyi bir duruş

Annenizin size ''lütfen öne eğilme, dik dur!'' dediğini hatırlarsınız. Omurga sağlığımız için kritik öneme sahip ve basitçe düzeltilebilecek olan duruma çoğumuz belki de önem vermiyoruz.

İyi bir duruş nasıl olur? Kulaklarınızla, omuzlarınız aynı hizada ise iyi bir duruşa sahipsiniz demektir.

Ne yemeniz gerekli?

Dietin, omurganızı etkilediğini düşünmüyorsunuz değil mi? Proteinden zengin, sağlıklı yağlar, bol meyva suyu ve sebzeler omurgaya destek olan kaslarımızı güçlendirir ve bize daha dik bir duruş sağlar.

Her gün bir miktar güneşlenmek

İster inanın ister inanmayın güneşin, omurgamız dahil vücudumuzda mucizevi bir etkisi vardır. Günlük 10-20 dk arasında güneşlenme kemiklerimiz ve omurgamız için gerekli D vitaminini sağlar.

Ne kadar uyumalıyız?

Çalışmalar, uykusuzluğun boyun ve bel problemlerini arttırdığı gösteriyor. 6-8 saat arasında uyku omurgamızın rahatlaması için yeterli bir süre.

Günlük egzersiz yapmak


İlginizi çekebilecek diğer konular:

Bel Fıtığı

Boyun Fıtığı

Bel Kayması

Beyin Tümörü

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page