top of page

Beyin Cerrahları Yapay Zeka ile Tarihe Karışabilir
Birden gelen bir beyin cerrahı, yapay zekayla yapılan beyin ameliyatının iki yıl içinde mümkün olduğunu ve bunun daha güvenli ve etkili olabileceğini söylüyor.

Stajyer cerrahlar, anahtar deliği kadar bir aralıktan beyin cerrahisini hassas noktaları öğrenmek için yeni yapay zeka teknolojisiyle çalışıyor.

University College London'da ayrıntılarıyla bu yöntemle, küçük tümörleri ve merkezi merkeziki kan damarları gibi eleştiri yapıları vurgulanıyor.

Hükümet, bunun için Birleşik Krallık'ta sağlık hizmetleri için "gerçek bir oyun değiştirici" olabileceğini söylüyor.


Eleştiri yapıları

Beyin kesisi hassas ve zahmetlidir; bir milimetrelik yanlış yola sapmak hastayı anında öldürebilir.

Beynin merkezi yer alan üzüm büyüklüğündeki hipofiz bezine zarar vermekten çok önemlidir. Vücudun tüm hormonlarını kontrol eder ve onunla ilgili herhangi bir sorun körlüğe neden olabilir.

Ulusal Nöroloji ve Sinir Cerrahisi Hastanesi beyin cerrahı Hani Marcus, "Yaklaşımınızı çok küçük tutarsanız, tümörün yeterince alınamaması riskiyle karşı karşıya kalırsınız" diyor. "Eğer çok büyürseniz, bu eleştiri gerçekten yapılara zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız."

Yapay zeka sistemi, bu kapı hipofiz ameliyatına ilişkin 200'den fazla video analiz ederek bir cerrahın 10 yılda kazanabileceği bir deneyime 10 ayda ulaştı.

Maket bir "hasta"; Üzerinde yapay zeka eğitmenini kullanan bir cerrah Bay Marcus, "Benim gibi cerrahlar, çok yetenekli olsanız bile, yapay zekanın genelinde bu sınırı bulma konusunda, onsuz da daha iyi bir iş kavgaları"; diyor.

"Birkaç yıl içinde herhangi bir insanın ölümüne kadar görebileceği veya görebileceğinden daha fazla operasyon gerçekleştiren bir yapay zeka sistemine sahip olabilirsiniz."

Stajyer Dr. Nicola Newell de bunu "çok faydalı" buluyor. "Bu, maket ameliyat sırasında yönlendirmeme yardımcı oluyor ve bundan sonra hangi adımların ve hangi asamaların gençlik belirlememe yardımcı oluyor"; diyor.


'Marvel süper kahramanı'

Yapay Zeka Hükümet Bakanı Vikont Camrose şöyle diyor: “Yapılan her ne olursa olsun yapay zeka topları çok daha üretken kılıyor.

"Bu sizi neredeyse kendinizin Marvel süper kahraman versiyonu haline getiriyor."

Bu tür bir teknolojik sağlık alanında kurallar değiştirilebilir, herkes için sonuçlar iyileştirilebilir ve "çok umut verici" bir gelecek güneşin olabileceğini söyledi.

University College London (UCL), Birleşik Krallık'ta sağlık hizmetlerinde devrim yaratmaya yardımcı olmak için yakın zamanda hükümetten verilen 22 üniversiteden biridir.

Hoşgeldiniz / sorun dislik ve Uluslararası Bilimler Araştırma Konseyi (EPSRC) Girişimsel ve Cerrahi Bilimler Merkezi'nde mühendisler, klinisyenler ve bilim insanları proje üzerinde birlikte çalışıyor.

Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page