top of page

Ameliyat Sırasında Tümörleri Tespit Etmek İçin Mantis Karidesinden Esinlenen Kamera


Ameliyat Sırasında Tümörleri Tespit Etmek İçin Mantis Karidesinden Esinlenen Kamera

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, cerrahi olarak çıkarılması sırasında tümör görüntülemesine yardımcı olabilecek heksakromatik bir kamera geliştirdiler. Cihaz, insan gözüyle algılanabilen üç renge kıyasla on iki rengi algılayabilen mantis karidesinden ilham almış. Yeni kamera, hastalara kanser hücrelerini etiketlemek için yakın kızılötesi proplar uygulandığında, ameliyat sırasında vücuttaki tümörleri görselleştirebiliyor. Tümörün tamamını görerek ve kenarların etrafından doğru bir şekilde çıkararak, cerrahi revizyonları en aza indirmek ve kanserin nüksetme olasılığını azaltmak mümkün olmalıdır.

Kanserli doku, etrafını saran sağlıklı dokuya çok benzeyebilir ve bu da hangi materyalin çıkarılacağını bilmeyi zorlaştırır. Çok fazla sağlıklı dokuyu çıkarmak, özellikle beyin tümörlerini çıkarırken hastalar için sonuçlara neden olabilir, ancak kanserli dokuyu geride bırakmak, tümörün nüksetmesine yol açarak cerrahlar için bir muammaya neden olur. Steven Drake, Beckman Enstitüsü tarafından grafik. Çalışmaya katılan bir araştırmacı olan Viktor Gruev, "Mühendisler, cep telefonlarındaki görüntü sensörlerini geliştirmek için inanılmaz miktarda zaman ve para harcıyor," dedi. "Şehirde olduğumuzda, bu cihazlar sosyal medya için mükemmel fotoğraflar çekebiliyor, ancak doktorlar hastaları muayene ederken çekimin ne kadar güzel göründüğünü umursamıyorlar - resmin gerçeği ne kadar iyi yakaladığını önemsiyorlar. Kamera pazarındaki itici güç, tıbbi teşhis için gerekli teknolojiyle tamamen uyumsuz. " Mantis karidesinin bileşik gözü, bu son teknoloji için ilham kaynağı oldu. Çalışmaya katılan başka bir araştırmacı Steven Blair, "Mantis karidesinin bu inanılmaz gözleri var" dedi. "İnsanlar, retinamızı çevreleyen tek bir ışığa duyarlı koni hücreleri tabakası nedeniyle üç rengi - kırmızı, yeşil ve mavi - algılar, ancak mantis karidesi uçtaki ışığa duyarlı hücre yığınları sayesinde 12 rengin yukarısını algılar. gözünden. Mantis karidesi böylelikle insanların hayal edemeyeceği şeyleri görebilir ve bunu uzayın bir bölümünde yapar. " Heksakromatik kamera, normalde bir klinisyen tarafından görülemeyecek olan üç renge yakın kızılötesi ışığı yakalamak için optik filtreler ve yarı iletkenler kullanır. Hastalara uygulanabilen ve tercihen kanser hücrelerinde biriken yakın kızılötesi problarla birleştirildiğinde kamera, cerrahın hangi doku alanlarının kanserli olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir.


Teknolojiyi test eden cerrah Goran Kondov, "Bu biyo-esinli kamera ve ortaya çıkan tümör hedefli ilaçların kombinasyonu, cerrahların hastanın vücudunda kanser hücresi bırakmamasını sağlayacak" dedi. “Bu ek göz grubu, hastalığın nüksetmesini önlemeye yardımcı olacak ve hastalara daha hızlı ve daha kolay iyileşme yolu sağlayacaktır. Cihaz çok basit olduğu için potansiyel olarak düşük maliyetle üretilebiliyor ve bu da onu dünyanın her yerindeki hastaneler için erişilebilir kılıyor.
Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page