top of page

Glioblastoma

Glioblastoma, beyin veya omurilikte oluşabilen agresif bir kanser türüdür. Glioblastoma, sinir hücrelerini destekleyen astrosit adı verilen hücrelerden oluşur.

Glioblastoma her yaşta ortaya çıkabilir, ancak daha yaşlı erişkinlerde daha sık ortaya çıkma eğilimindedir. Kötüleşen baş ağrılarına, mide bulantısına, kusmaya ve nöbetlere neden olabilir.


Glioblastoma multiforme olarak da bilinen glioblastomanın tedavisi çok zor olabilir ve tedavisi çoğu zaman mümkün değildir. Tedaviler kanserin ilerlemesini yavaşlatabilir ve belirti ve semptomları azaltabilir.


Teşhis

Glioblastoma teşhisi için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

  • Nörolojik muayene. Nörolojik muayene sırasında doktorunuz size belirti ve semptomlarınızı soracaktır. Görüş, işitme, denge, koordinasyon, güç ve reflekslerinizi kontrol edebilir. Bu alanlardan bir veya daha fazlasındaki problemler, beyninizin beyin tümöründen etkilenebilecek kısmı hakkında ipuçları sağlayabilir.

  • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri, doktorunuzun beyin tümörünüzün yerini ve boyutunu belirlemesine yardımcı olabilir. MRG genellikle beyin tümörlerini teşhis etmek için kullanılır ve fonksiyonel MRG ve manyetik rezonans spektroskopisi gibi özel MRG görüntüleme ile birlikte kullanılabilir. Diğer görüntüleme testleri, BT ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir.

  • Test için bir doku örneğinin çıkarılması (biyopsi). Özel durumunuza ve tümörünüzün konumuna bağlı olarak, ameliyattan önce veya ameliyat sırasında glioblastomunuzu çıkarmak için bir iğne ile biyopsi yapılabilir. Şüpheli doku örneği, hücre tiplerini ve saldırganlık düzeylerini belirlemek için bir laboratuvarda analiz edilir. Tümör hücrelerinin özel testleri, doktorunuza hücrelerin edindiği mutasyon türlerini söyleyebilir. Bu, doktorunuza prognozunuz hakkında ipuçları verir ve tedavi seçeneklerinize rehberlik edebilir.

Tedavi

Glioblastoma tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • Glioblastomu çıkarmak için ameliyat. Beyin cerrahınız (beyin cerrahı) glioblastomayı çıkarmak için çalışacaktır. Amaç, tümörün mümkün olduğunca çoğunu çıkarmaktır. Ancak glioblastom normal beyin dokusuna doğru büyüdüğü için tam olarak çıkarılması mümkün değildir. Bu nedenle çoğu insan ameliyattan sonra kalan hücreleri hedeflemek için ek tedaviler alır.

  • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi sırasında, bir makine etrafınızda hareket ederek ışınları beyninizdeki kesin noktalara yönlendirirken bir masanın üzerine uzanırsınız. Radyasyon tedavisi genellikle ameliyattan sonra önerilir ve kemoterapi ile kombine edilebilir. Ameliyat olamayan kişiler için radyasyon tedavisi ve kemoterapi birincil tedavi olarak kullanılabilir.

  • Kemoterapi. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Bazı durumlarda, ameliyat sırasında beyninize kemoterapi ilacı içeren ince, dairesel gofretler yerleştirilebilir. Gofretler yavaş yavaş çözülür, ilacı bırakır ve kanser hücrelerini öldürür. Ameliyattan sonra, bir hap olarak alınan kemoterapi ilacı temozolomid (Temodar) genellikle radyasyon tedavisi sırasında ve sonrasında kullanılır. Glioblastomunuz tekrarlarsa diğer kemoterapi türleri önerilebilir. Bu diğer kemoterapi türleri genellikle kolunuzdaki bir damar yoluyla uygulanır.

  • Tümör tedavi alanları (TTF) tedavisi. TTF, tümör hücrelerinin çoğalma yeteneğini bozmak için bir elektrik alanı kullanır. TTF, kafa derinize yapışkan pedler uygulamayı içerir. Pedler, elektrik alanı oluşturan taşınabilir bir cihaza bağlanır. TTF, kemoterapi ile birleştirilir ve radyasyon tedavisinden sonra önerilebilir.

  • Hedefe yönelik ilaç tedavisi. Hedeflenen ilaçlar, kanser hücrelerinde büyümelerine ve gelişmelerine izin veren belirli anormalliklere odaklanır. İlaçlar bu anormalliklere saldırır ve kanser hücrelerinin ölmesine neden olur. Bevacizumab (Avastin), glioblastoma hücrelerinin vücuda gönderdiği ve yeni kan damarlarının oluşmasına neden olan sinyalleri hedefler ve kanser hücrelerine kan ve besin sağlar. Glioblastomunuz tekrarlarsa veya diğer tedavilere yanıt vermiyorsa, Bevacizumab bir seçenek olabilir.

  • Destekleyici (palyatif) bakım. Palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı ve diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi, kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi diğer agresif tedaviler sırasında kullanılabilir.


glioblastoma


Comments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page