top of page

FDA, Alzheimer için umut olan ilk ilacı onayladı


FDA_Alzheimer_ilaci_onayladı_biogen

Cambridge merkezli Biogen'in erken semptomları olan kişilerde ölümcül hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı amaçlayan tartışmalı bir ilaç. Tıp uzmanlarından oluşan bir danışma panelinin, Biogen'in onay önermek için yeterli kanıt sunmadığı sonucuna varmasından yedi ay sonra, Gıda ve İlaç İdaresi bu tavsiyeyi reddetti ve aducanumab adı verilen ilacı onayladı. Piyasaya sürüldüğünde, Aduhelm markasıyla girecek ve yıllık gelirde milyarlarca dolar üretmesi bekleniyor. Şirkete ne kadara mal olacağını söylenmedi.

Ancak FDA onayı, Biogen'in Alzheimer hastalarının beyinlerinde biriken amiloid adı verilen maddeyi ortadan kaldırma yeteneğinin bilişsel yararları olduğunu gösteren daha büyük bir klinik deney yürütmesini şart koştu. Bu onay olmadan, Biogen sonunda ilacı pazarlamayı bırakmak zorunda kalacak.

FDA İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Dr. Patricia Cavazzoni yaptığı açıklamada, “Aduhelm, Alzheimer hastalığı için 2003 yılından beri onaylanan ilk yeni tedavidir” dedi. "Belki daha da önemlisi, Aduhelm, Alzheimer hastalığının altında yatan patofizyolojiye, beyindeki amiloid beta plaklarının varlığına yönelik ilk tedavidir."

Karar, daha önce onaylanan beş ilaçtan daha etkili bir ilaca aç olan Alzheimer hastaları, aileleri ve savunucuları tarafından alkışlanacak. Alzheimer, tahminen 5,8 milyon Amerikalıyı etkiliyor ve Amerika Birleşik Devletleri'nde altıncı önde gelen ölüm nedenlerinden.

Aynı zamanda, Massachusetts'te herhangi bir yerli ilaç firmasının en büyük çalışan sayısına sahip olan Biogen için de bir zaferdi; dünya çapındaki 9.100 çalışanının yaklaşık 2.400'ü eyalette çalışmakta.

Biogen'in CEO'su Michel Vounatsos, “Bu tarihi an, Alzheimer hastalığının karmaşık alanında on yılı aşkın çığır açan araştırmanın doruk noktasıdır. Bu birinci sınıf ilacın Alzheimer hastalığı ile yaşayan insanların tedavisini değiştireceğine ve gelecek yıllarda sürekli yenilikleri tetikleyeceğine inanıyoruz.”

Multipl skleroz gibi nörolojik bozuklukların tedavisinde uzmanlaşan Biogen, aducanumab'ı uzun vadeli iş stratejisinde önemli bir bileşen haline getirmişti. Biyoteknoloji, en azından kısmen aducanumab'ın onaylanması beklentisiyle, 2020'de küresel iş gücüne 1.700 çalışan ekledi. Ayrıca ilacın üretimine yardımcı olmak için İsviçre'de 1 milyar dolarlık bir tesis kurdu.

İlaç, hastalığın erken evrelerindeki hastaları tedavi etmek için tasarlandı ve bazı uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaklaşık 2 milyon insanın ilacı almaya uygun olabileceğini tahmin ediyor.

Chicago merkezli bir savunuculuk grubu olan Alzheimer Derneği'nin bilim sorumlusu Maria Carrillo, yakın zamanda aducanumab'ın mükemmel olmadığını, ancak ailelerin, sevdiklerinin akıllarını hastalığın başlarında daha uzun süre sağlam tutacak bir tedavi için çaresiz olduklarını söyledi.

Dernek, Samuel L. Jackson gibi ünlüleri "Daha Fazla Zaman" adlı bir kampanyada onay için lobi yapmak üzere görevlendirdi. Jackson, 2012'de ölen annesi de dahil olmak üzere ailesinin birkaç üyesini hastalıktan kaybetti.

Ancak bazıları onaya karşı çıktı. İki son aşamadaki klinik araştırmanın çelişkili sonuçları göz önüne alındığında, işe yaradığına ikna olmadıkları için ilacı reçete etmeyeceklerini söylediler.

Ayrıca, aducanumab hastalar için risksiz değildir. Klinik çalışmalarda yüksek doz alan 10 hastadan üçünde MRI taramasında saptanabilen beyin şişmesi vardı. Bu genellikle ciddi semptomlara neden olmadı, ancak bazı hastalarda kafa karışıklığına ve düşmelere neden oldu.

Aducanumab, bilişsel düşüşün hiç olmadığı veya nadiren yavaş olduğu yaşlı insanların bağışıklık hücrelerinden yapılan monoklonal bir antikordur. Araştırmacılar, Alzheimer hastalarının beyinlerinde biriken beta amiloid adı verilen yapışkan bir maddeyi ortadan kaldırmak için tasarladılar. Araştırmalar bunu iyi yaptığını gösteriyor. Ancak Alzheimer'daki rolü onlarca yıldır şiddetle tartışılan amiloid plaklarını azaltmanın, beyin hücrelerini öldüren ve hafızayı ve düşünmeyi etkileyen hastalık sürecini yavaşlatıp yavaşlatmadığı açık değil.

Uyuşturucunun serüveni, Biogen'in hisse değerlemesini son yıllarda milyarlarca dolar sallayan yükselen umutlar ve cesaret kırıcı aksiliklerle damgalandı. Aducanumab 2015'te umut vaat ettiğini gösterdikten sonra, Biogen iki geç aşama denemesi başlattı, ancak bunlar, bağımsız bir izleme panelinin ilacın işe yaramadığı sonucuna varmasının ardından Mart 2019'da durduruldu.

Ekim 2019'da çarpıcı bir geri dönüşle Biogen, ek verilerin analizinin ilacın yeniden dirilişine yol açtığını duyurdu. Denemelerden birinde, aducanumab verilen kişiler, plasebo alanlara göre yüzde 22 daha yavaş düştü. Diğer deneme amacına ulaşamadı. Yine de Biogen, aducanumabın bilişsel gerilemeyi yavaşlattığı ve etkililiğin anahtarının hastalara yeterince yüksek doz vermek olduğu sonucuna vardı.

FDA, bir ilacın onaylanması için tipik olarak iki ikna edici çalışma gerektirir, ancak özellikle etkili tedavileri olmayan ölümcül veya yıkıcı hastalıklar için istisnalar yapmıştır. Biogen, aducanumab konusunda bir Japon ilaç firması olan Eisai ile işbirliği yaptı.

Geçen Kasım ayında, FDA'ya tavsiyede bulunan bir dış tıp uzmanlarından oluşan bir panel, bağlayıcı olmayan bir oylamada ezici bir çoğunlukla, şirketlerin - ve ilaca parlak bir değerlendirme yapan bazı ajans çalışanlarının - kiraz toplayan pozitif verileri ve olumsuz sonuçları reddettiği sonucuna vardı.

FDA genellikle danışma komitelerinin rehberliğini takip eder, ancak kendi yoluna gittiğinde, tipik olarak yeni bir ürünü onaylamaya meyleder ve Pazartesi günkü onayı özellikle önemli hale getirir.

Hakemli bir sağlık hizmeti dergisi olan Milbank Quarterly'de 2019 yılında yapılan bir araştırma, 2008'den 2015'e kadar bu tür komiteler tarafından yapılan 376 oylama toplantısını analiz etti. FDA, danışma panellerinin tavsiyelerinin yüzde 78'ini kabul etti. FDA, oyların geri kalan yüzde 22'sinde komitelerin tavsiyelerine katılmadı, ancak çoğu zaman ajans daha kısıtlayıcı kararlar verdi.

Çalışmaya göre, bu komiteler yakın oylara sahip olduğunda FDA'nın danışma panellerinin tavsiyelerini reddetme olasılığı daha yüksekti. 11 üyeli danışma kurulu ezici bir çoğunlukla aducanumab'a karşıydı.

Detektörler, aducanumab'a yeşil ışık vermenin FDA'nın güvenilirliğini aşındıracağını ve diğer Alzheimer ilaçlarının gelişimini engelleyebileceğini söyledi. Aducanumab onaylansaydı, eleştirmenler, bazı gönüllülerin plasebo alacağı diğer ilaçlar için Alzheimer hastalarını klinik denemelere almayı zorlaştıracağını iddia etti.

Stanford Hafıza Bozuklukları Merkezi direktörü Dr. Michael Greicius, "FDA onayladığı için herkes bu ilacı kullanmak isteyecektir" dedi.

Araştırmaya harcanan milyarlarca dolara rağmen FDA, Alzheimer'ın bilişsel ve hafıza semptomlarını tedavi etmek için yalnızca beş ilacı onayladı. Bu ilaçlar tipik olarak düşüşü birkaç ay geciktirir ve hiçbiri aducanumab'ın yapması gerektiği gibi hastalığın altında yatan nedenlere değinmez.

Gerçekten de Alzheimer, erken vaatler veren ancak denemelerde boşa çıkan tedaviler için bir mezarlık olmuştur. 2018 raporunda, ilaç endüstrisi, 2017'de sona eren 20 yıllık dönemde Alzheimer için tedavi geliştirmeye yönelik 146 başarısız çaba olduğunu söyledi.

Hap şeklinde gelen Namenda ve Aricept gibi daha eski ilaçların aksine, hastaların ilacı dört haftada bir yaklaşık bir saat boyunca intravenöz olarak almaları bekleniyor.

Alzheimer'ın ne kadar yaygın ve yıkıcı olduğu göz önüne alındığında, güvenli ve etkili bir tedavi neredeyse kesinlikle milyarlarca dolarlık bir gişe rekorları kıran olacak.Comments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page