top of page

Covid-19: Tüm çocuklar aşı olmalı mı?

Çocukları aşılamak rutindir ve yaygın olarak kabul görmektedir - kızamık, kabakulak, çocuk felci, difteri, rotavirüs, çoklu menenjit türleri, boğmaca… liste devam ediyor. Bütün bunlar sadece birkaç haftalıktan başlıyor.

Peki ya Covid-19?

Covid_19_cocuklar_asi

Bazı ülkeler hızla ilerliyor - ABD şimdiden 12 ile 15 yaşları arasındaki 600.000 çocuğu aşıladı. Önümüzdeki yıl daha da gençleşmek için yeterli güvenlik verisine sahip olmayı bekliyor.

Birleşik Krallık, Temmuz ayının sonuna kadar ilk dozlarını vermiş olması gereken, ancak henüz çocuklar konusunda bir karara varmamış olan yetişkinler arasında sarsılıyor.

Bilimsel bir soru var - çocukları aşılamak hayat kurtaracak mı? - Cevap ülkeden ülkeye değişebileceği için karmaşıktır. Çocuklara yönelik dozlar, diğer ülkelerdeki sağlık çalışanlarına ve savunmasız yetişkinlere verilirse daha fazla hayat kurtaracaksa, ahlaki ve etik bir boyut da vardır.

Çocuklarda Covid riski çok düşük

Çocukları Covid'e karşı aşılamamanın bir argümanı, ondan nispeten az fayda görmeleridir.


İngiltere'nin Aşılama ve Aşılama Ortak Komitesinde yer alan Prof Adam Finn, "Neyse ki bu pandemiyle ilgili birkaç iyi şeyden biri, çocukların bu enfeksiyondan çok nadiren ciddi şekilde etkilenmesidir," dedi.

Çocuklarda enfeksiyonlar hemen hemen her zaman hafif veya asemptomatiktir; bu, aşılama kampanyaları tarafından önceliklendirilen yaşlı grupların tam tersidir.

Lancet'te yayınlanan yedi ülkede yapılan bir araştırma , salgın sırasında her milyon çocuktan ikiden azının Covid ile öldüğünü tahmin ediyor.

Yetişkinlerde Covid enfeksiyonunun tehlikelerini artıracak tıbbi sorunları olan çocuklar bile şu anda Birleşik Krallık'ta aşılanmıyor. Sadece "çok yüksek maruz kalma riski ve ciddi sonuçları" olanlara - ki bu, yatılı bakımda ciddi engelli daha büyük çocukları da kapsayabilir - aşılanmaları tavsiye edilir.

Aşılar inanılmaz derecede güvenlidir, ancak risk ve fayda yine de dikkatlice tartılmalıdır.

Bazı ülkeler çocuklara aşı yaptırmaktan fayda görebilir

Çocukları aşılamanın başka bir potansiyel faydası daha vardır - başkalarının hayatını kurtarabilir.


Bu zaten grip için kullanılan bir yaklaşımdır. İki ila 12 yaşları arasındaki İngiliz çocuklara her yıl büyük ölçüde büyükanne ve büyükbabalarını korumak için burun spreyi verilir.

Bir argüman, Covid aşılarıyla aynı şeyi yapmanın sürü bağışıklığına katkıda bulunmaya yardımcı olabileceği - virüsün yayılmaya çalıştığı nokta çünkü pek çok insan korunduğu için.

Covid aşıları, virüsün yayılmasını bozmada çok iyi görünüyor. Sadece bir doz, virüsü yakalama şansını en az yarı yarıya düşürüyor gibi görünüyor ve hala virüs bulaşanların bile onu geçirme olasılığı yarı yarıya .

Çocuklar, koronavirüsün başlıca yayıcıları gibi görünmüyor, ancak daha yaşlı gençler yine de bir rol oynayabilir.


Koronavirüs, okullar ve çocuklar - riskler nelerdir?


London School of Hygiene and Tropical Medicine'den Dr Adam Kucharski, "Ortaokul çağında bulaşma potansiyeli olduğuna dair kesin kanıtlar var, bu nedenle aşılamanın genel bulaşma üzerinde etkisi olabilir" dedi.

Ancak buna değip değmeyeceğine dair evrensel bir cevap yok.


İngiltere'nin aşılama programı hızla ilerliyor ve bir rol oynayabilecek bir bağışıklık mirası bırakan büyük salgınlar oldu .

İngiltere'deki 16 ve 17 yaşındakilerin dörtte birinden fazlasının kanlarında çok az aşı olmasına rağmen koronavirüs antikorları var.

Böylece İngiltere ve benzeri ülkeler, çocukları aşılamadan virüsün yayılmasını durdurmak için yeterli bağışıklığa sahip olduklarını bulabilirler.

Dr Kucharski, "Pek çok salgının olmadığı ve yetişkinlerde bu kadar yüksek kapsamda olmayan ülkeler için çok farklı bir durum, o zaman genç grupları aşılamadan da çok zor" dedi.

Avustralya, aşı tereddütleriyle mücadele eden bir ülkedir ve Yeni Zelanda ve Tayvan gibi yerlerin yanı sıra virüsü o kadar iyi barındırmıştır ki, enfeksiyondan neredeyse hiç bağışıklık yoktur.

Ahlaki olarak kabul edilebilir mi?

Akılda tutulması gereken bir şey, bir çocuğa onun yerine aşı yapılırsa kime aşı yapılmayacağıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, zengin ülkelerin çocukları aşılama planlarını ertelemeleri ve onları dünyanın geri kalanına bağışlamaları gerektiğini söylüyor . Oxford-AstraZeneca aşısının klinik denemelerini yürüten Profesör Andrew Pollard, çocuklara öncelik vermenin "ahlaki açıdan yanlış" olduğunu söyledi .

Edinburgh Üniversitesi'nde bir immünolog olan Prof Eleanor Riley, "Bunun bir vakası var ve sınırsız aşı tedariki olsaydı, 12 yaşın üzerindekilerle devam edebilirdik, ancak yok.

"Sonunda, çocuklarımıza dünyanın başka yerlerinde sürülerinde ölen yetişkinlere öncelik verip vermemeye karar vermek siyasi bir karardır."
Comments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page