top of page

Sporcularda Omurga Kompresyon Kırıkları


sporcularda_omurga_kompresyon_kiriklari

Florida Eyalet Üniversitesi'nin (FSU) geri dönüşü Chris Thompson'ın 8 Ekim 2011'de yaşadığı yaralanma türü, genellikle eforlu sporlara katılan sporcular arasında görülür. FSU koçluk personeli daha önce Thompson'ın oyun sırasında T5 ve T6'da kompresyon kırığı geçirdiğini söyledi.

Hem gençlerde hem de yaşlı yetişkinlerde kompresyon kırıkları meydana gelebilir; daha yaşlı bir yetişkinde ise en sık osteoporoz gelişimi nedeniyle zayıf ve kırılgan kemiklerle bağlantılı olarak gelişir.. Öte yandan, genç bir insanda bir kompresyon kırığı, çoğunlukla Thompson'ın yaşadığı gibi önemli bir travmaya bağlıdır.

Omurlar veya kemikler ve omurlar arası diskler omuriliği ve sinirleri korur. Bir kompresyon kırığı, vertebral gövdenin çökmesi olarak tanımlanabilir. Bu tip kırık, çökme derecesine ve omurilik bütünlüğüne yönelik tehdide bağlı olarak, doğası gereği stabil veya stabil olmayan olarak sınıflandırılabilir. Stabil bir kompresyon kırığı olan bir kişi, sıklıkla kırık seviyesinde ağrı ile ortaya çıkacak, ancak zayıflık veya uyuşma gibi herhangi bir nörolojik eksiklik göstermeyecektir. Bu tip kompresyon kırığı rutin olarak konservatif ve cerrahi olmayan şekilde tedavi edilir. Tedavi, sırt desteği ve ağrı yönetimini ile tedavi edilebilir.

Ameliyatsız tedavi edilen stabil bir kırık, ek komplikasyonlar olmadan iyileşme potansiyeline sahiptir. Olası iyileşme süreleri sorulduğunda, Altamonte'deki Omurga Merkezinde bulunan dünyaca ünlü cerrah Dr. Chetan Patel, "stabil bir kompresyon kırığının çoğu zaman 6-12 hafta içinde kendi kendine iyileşeceğini" belirtti. Komplikasyonlar gelişirse ve kırık iyileşmezse veya kötüleşirse cerrahi çözümler gerekebilir. Dr. Patel'e göre, bir kompresyon kırığından kalıcı ağrısı olan yaşlı bir yetişkin, vertebroplasti veya kifoplasti gibi minimal invaziv bir prosedürler uygulanabilirken , daha genç bir insanda kompresyon kırığı için tipik olarak açık bir prosedür gerekebilir.

Omurga kırığı önemli bir tıbbi problem / durumdur ve optimal iyileşmeyi sağlamak için tıbbi müdahale gerektirir.

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page