top of page

MR Görüntüleme Nedir? Çalışma Prensipleri Nelerdir?
MRI nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme veya MRI, organlar, kemikler, kaslar ve kan damarları da dahil olmak üzere insan vücudundaki hemen hemen her iç yapının ayrıntılı görüntülerini üreten, invazif olmayan bir tıbbi görüntüleme aracıdır. MRI tarayıcıları, büyük bir mıknatıs ve radyo dalgalarını kullanarak vücudun görüntülerini oluşturur. MRI muayenesi sırasında X ışınlarından farklı olarak iyonlaştırıcı radyasyon üretilmez. Bu görüntüler doktorunuza tıbbi durumunuzun teşhisinde ve tedavi sürecinin planlanmasında önemli bilgiler verir.


MRI taraması nasıl çalışır?


MRI makinesi, hastanın etrafında güçlü bir manyetik alan oluşturan ve tarayıcıdan radyo dalgaları darbeleri gönderen büyük, silindirik (tüp şeklinde) bir makinedir. Bazı MRI makineleri dar tünellere benzerken diğerleri daha açıktır.

MRI tarayıcısının yarattığı güçlü manyetik alan, vücudunuzdaki atomların aynı yönde hizalanmasına neden olur. Daha sonra MRI makinesinden radyo dalgaları gönderilir ve bu atomlar orijinal konumlarının dışına çıkar. Radyo dalgaları kapatıldığında atomlar orijinal konumlarına döner ve radyo sinyallerini geri gönderir. Bu sinyaller bir bilgisayar tarafından alınır ve incelenen vücut kısmının görüntüsüne dönüştürülür. Bu görüntü bir izleme monitöründe görünür.

Organlar veya yumuşak dokular incelenirken bilgisayarlı tomografi ( BT ) yerine MR kullanılabilir . MRI, yumuşak doku türleri arasındaki ve normal ve anormal yumuşak dokular arasındaki farkı söylemede daha iyidir.

İyonlaştırıcı radyasyon kullanılmadığı için MR işlemi sırasında radyasyona maruz kalma riski yoktur.

MRI'nın daha yeni kullanımları, ek manyetik rezonans teknolojisinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Manyetik rezonans anjiyografi (MRA), arterlerdeki kan akışını değerlendirmek için kullanılan bir prosedürdür. MRA ayrıca beyindeki anevrizmaları ve vasküler malformasyonları (beyin, omurilik veya vücudun diğer kısımlarındaki kan damarlarının anormallikleri) tespit etmek için de kullanılabilir.

Beynin fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemesi (fMRI), konuşma veya hafıza gibi belirli bir işlevin beyinde gerçekleştiği spesifik konumu belirlemek için kullanılır. Beynin bu tür işlevlerin gerçekleştiği genel alanları bilinmektedir, ancak kesin konum kişiden kişiye değişebilir. Beynin fMRI'si sırasında, Bağlılık Yemini'ni okumak gibi belirli bir görevi yerine getirmeniz istenecektir. Beyindeki fonksiyonel merkezin tam yerini belirleyerek doktorlar beyin bozukluğu için ameliyat veya diğer tedavileri planlayabilirler.


MRI prosedürüne nasıl hazırlanabilirim?


YEME/İÇME:  Çoğu MR incelemesinde olduğu gibi yiyebilir, içebilir ve ilaç alabilirsiniz. Belirli kısıtlamalar gerektiren bazı özel MRI sınavları vardır. Muayenenizi planladığınızda Johns Hopkins Medical Imaging tarafından size ayrıntılı hazırlık talimatları sağlanacaktır.

KIYAFET: İç çamaşırları dahil tüm kıyafetlerinizi çıkarmanız  ve tüm kişisel eşyalarınızı kilitlemeniz istenecektir . Lütfen tüm piercinglerinizi çıkarın ve tüm mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı evde bırakın.

BEKLENENLER: Görüntüleme, her iki ucu da açık olan büyük, tüp benzeri bir yapının içinde gerçekleşir. Kaliteli görüntüler için tamamen hareketsiz yatmalısınız. MRI makinesinin yüksek gürültüsünden dolayı kulak tıkacı gereklidir ve sağlanacaktır.

ALERJİ : Bazı MRI muayeneleri IV kontrastı gerektirir. MRI kontrastına karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, önerilen reçeteyi almak için siparişi veren doktorunuzla iletişime geçin. Bunu muhtemelen muayeneden 24, 12 ve iki saat önce ağızdan alacaksınız.

ANKSİYETE İLACI: Klostrofobi nedeniyle anksiyete önleyici ilaca ihtiyacınız varsa, reçete için siparişi veren doktorunuzla iletişime geçin. Randevu günü reçetenizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın.

GÜÇLÜ MANYETİK ORTAM : Güçlü manyetik alan nedeniyle vücudunuzda herhangi bir metal varsa randevu öncesinde doktorunuza bilgi vermelisiniz. MR'a uygunluğunuzu belirlemek için tür ve konum gibi ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duyulacaktır. Vücudunuzda randevunuzdan önce açıklanmayan metal varsa, daha fazla bilgi elde edilene kadar çalışmanız ertelenebilir, yeniden planlanabilir veya vardığınızda iptal edilebilir.

Tıbbi durumunuza bağlı olarak sağlık uzmanınız başka hazırlıklar gerektirebilir.

Randevu almak için aradığınızda, aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuzu bilgilendirmeniz son derece önemlidir:

 • Kalp piliniz varsa veya kalp kapakçıklarınız değiştirildiyse.

 • İnsülin pompası gibi herhangi bir türde implante edilebilir pompanız varsa.

 • Damar stentleriniz veya klipleriniz varsa.

 • Hamileysiniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız.

 • Daha önce kurşun yaralanması geçirdiyseniz.

 • Daha önce metalle çalıştıysanız (örneğin, metal öğütücü veya kaynakçı olarak).

 • Vücudunun herhangi bir yerinde metal parçalar varsa.

 • 30 ila 60 dakika hareketsiz yatacak durumunuz yoksa.

 • Kapalı alan fobiniz varsa.MRI işlemi sırasında ne olur?


MRI taramaları ayakta tedavi veya hastanede kaldığınız sırada yapılabilir. Belirli protokoller tesisler arasında farklılık gösterse de, MRI prosedürü genellikle şu süreci takip eder:

 • İşlemi engelleyebilecek tüm kıyafetleri, takıları, gözlükleri, işitme cihazlarını, saç tokalarını, çıkarılabilir dişçilik malzemelerini veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

 • Size giymeniz için bir elbise verilecek.

 • Kontrastlı bir işlem yapılacaksa, kontrast boyanın enjeksiyonu için el veya koldan damar yolu açılacaktır. Kontrast madde ağızdan alınacaksa, size kontrast madde yutularak verilecektir.

 • Tarama makinesinin geniş dairesel açıklığına kayan bir tarama masasının üzerinde yatacaksınız. İşlem sırasında hareketi önlemek için yastık ve askılar kullanılabilir.

 • Teknisyen, tarayıcı kontrollerinin bulunduğu başka bir odada olacaktır. Ancak teknoloji uzmanının pencereden sürekli görüş alanınında olacaksınız. Tarayıcının içindeki hoparlörler, teknoloji uzmanının sizinle iletişim kurmasını ve sizi duymasını sağlayacaktır. İşlem sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız teknisyene bilgi verebilmeniz için bir iletişim topunuz olacaktır. Teknisyen, sizi her zaman izleyecek ve sürekli iletişim halinde olacaktır.

 • Tarayıcıdan gelen gürültüyü engellemeye yardımcı olmak için size kulak tıkaçları veya kulaklık verilecektir. Bazı kulaklıklar müzik çalabilir.

 • Tarama işlemi sırasında, manyetik alan yaratıldığında ve tarayıcıdan radyo dalgası darbeleri gönderildiğinde bir tıklama sesi duyulacaktır.

 • Muayene sırasında hareketsiz kalmanız önemli olacaktır çünkü herhangi bir hareket görüntüde bozulmaya neden olabilir ve taramanın kalitesini etkileyebilir.

 • Ara sıra, incelenen vücut kısmına bağlı olarak birkaç saniye boyunca nefesinizi tutmanız veya nefes almamanız talimatı verilebilir. Daha sonra ne zaman nefes alabileceğiniz size söylenecektir. Nefesinizi birkaç saniyeden daha uzun süre tutmanıza gerek yoktur.

 • Kontrast boya kullanılıyorsa IV hattına enjekte edildiğinde bazı etkiler yaşayabilirsiniz. Bu etkiler arasında kızarma hissi veya soğukluk hissi, ağızda tuzlu veya metalik tat, kısa süreli baş ağrısı, kaşıntı veya mide bulantısı ve/veya kusma yer alır. Bu etkiler genellikle birkaç dakika sürer.

 • Nefes almada zorluk, terleme, uyuşukluk veya kalp çarpıntısı yaşıyorsanız teknisyene haber vermelisiniz.

 • Tarama tamamlandığında masa tarayıcıdan dışarı kayacak ve masadan kalkmanıza yardım edilecektir.

 • Kontrast uygulaması için bir IV hattı yerleştirildiyse, hat kaldırılacaktır.

MRI prosedürünün kendisi ağrıya neden olmasa da, özellikle yakın zamanda bir yaralanma veya ameliyat gibi invaziv bir prosedür geçirdiyseniz, prosedür boyunca hareketsiz yatmak bir miktar rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Teknisyen mümkün olan tüm konfor önlemlerini kullanacak ve prosedürü mümkün olan en kısa sürede tamamlayacaktır.


MR işleminden sonra ne olur?


İşlem sırasında düz yatarak baş dönmesi veya baş dönmesi yaşamamak için tarayıcı masasından kalkarken yavaş hareket etmelisiniz.

İşlem için herhangi bir sakinleştirici almışsanız, bunların etkisi geçene kadar dinlenmeniz gerekebilir. Ayrıca araba kullanmaktan kaçınmanız gerekecektir.

İşlem sırasında kontrast boya kullanılmışsa ve randevunuzdan sonra kontrast boyaya bağlı kaşıntı, şişme, döküntü veya nefes almada zorluk gibi herhangi bir yan etki veya reaksiyonla karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayın. Hayatı tehdit eden bir durumda acil yardım telefonunu arayın.

Eve döndükten sonra IV bölgesinde herhangi bir ağrı, kızarıklık ve/veya şişlik fark ederseniz, bu bir enfeksiyona veya başka türde bir reaksiyona işaret edebileceğinden doktorunuza haber vermelisiniz.

Aksi halde MRI taramasından sonra özel bir bakıma gerek yoktur. Doktorunuz size farklı bir tavsiyede bulunmadığı sürece normal diyet ve aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Özel durumunuza bağlı olarak doktorunuz işlemden sonra size daha fazla veya alternatif talimatlar verebilir.


댓글


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page