top of page

Kalp hastalığı ve felçten ölümleri artıran uzun çalışma saatleri: WHO, ILO

Kalp_hastaligi_ felc_olum_uzun_calisma_saatleri

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün bugün Enviro International'da yayınlanan en son tahminlerine göre, uzun çalışma saatleri 2016 yılında inme ve iskemik kalp hastalığından 745.000 ölüme yol açmıştır .

DSÖ ve ILO, uzun saatler çalışmakla ilişkili yaşam ve sağlık kaybının ilk küresel analizinde, 2016 yılında 398.000 kişinin felçten ve 347.000 kişinin en az 55 saat çalışmasının bir sonucu olarak kalp hastalığından öldüğünü tahmin etmektedir. hafta. 2000 ile 2016 yılları arasında, uzun saatler çalışma nedeniyle kalp hastalığından ölenlerin sayısı% 42, felçten ölümlerin sayısı% 19 arttı.

İşle ilgili bu hastalık yükü özellikle erkeklerde (ölümlerin% 72'si erkeklerde meydana geldi), Batı Pasifik ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yaşayan kişilerde ve orta yaşlı veya yaşlı işçilerde önemlidir. Kaydedilen ölümlerin çoğu, 45-74 yaşları arasında haftada 55 saat veya daha fazla çalışmış 60-79 yaşları arasında ölen kişiler arasındadır.

Uzun saatler çalışmanın artık tahmini işle ilgili hastalık yükünün yaklaşık üçte birinden sorumlu olduğu bilinirken, en büyük meslek hastalığı yüküne sahip risk faktörü olarak belirlenmiştir. Bu, düşünceyi insan sağlığı için nispeten yeni ve daha psikososyal bir mesleki risk faktörüne kaydırır.

Çalışma, haftada 55 saat veya daha fazla çalışmanın, haftada 35-40 saat çalışmaya kıyasla tahmini% 35 daha yüksek inme riski ve% 17 daha yüksek iskemik kalp hastalığından ölme riski ile ilişkili olduğu sonucuna varıyor.

Dahası, uzun saatler boyunca çalışan insan sayısı artıyor ve şu anda küresel olarak toplam nüfusun% 9'unu oluşturuyor. Bu eğilim, daha da fazla insanı işle ilgili engellilik ve erken ölüm riskiyle karşı karşıya getiriyor.

Yeni analiz, COVID-19 salgınının çalışma saatlerini yönetme konusuna ışık tutmasıyla ortaya çıkıyor; pandemi, çalışma süresinin artması eğilimini besleyebilecek gelişmeleri hızlandırmaktadır.

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "COVID-19 salgını birçok insanın çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdi" dedi. "Uzaktan çalışma, birçok sektörde norm haline geldi ve genellikle ev ile iş arasındaki sınırları bulanıklaştırdı. Ayrıca, birçok işletme para tasarrufu yapmak için operasyonlarını küçültmek veya kapatmak zorunda kaldı ve hala maaş bordrosunda olan insanlar daha uzun süre çalışıyor Hiçbir iş felç veya kalp hastalığı riskine değmez. Hükümetler, işverenler ve işçiler, işçilerin sağlığını korumak için sınırlar üzerinde anlaşmak için birlikte çalışmalıdır. "

Dünya Sağlık Örgütü Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Departmanı Direktörü Dr. Maria Neira, "Haftada 55 saat veya daha fazla çalışmak ciddi bir sağlık tehlikesi" dedi. "Hepimizin, hükümetlerin, işverenlerin ve çalışanların uzun çalışma saatlerinin erken ölüme yol açabileceği gerçeğini fark etme zamanıdır".

Hükümetler, işverenler ve işçiler, işçilerin sağlığını korumak için aşağıdaki önlemleri alabilir:

  • hükümetler, zorunlu fazla mesaiyi yasaklayan ve çalışma süresinde maksimum sınırlar sağlayan kanunlar, düzenlemeler ve politikalar çıkarabilir, uygulayabilir ve uygulayabilir;

  • İşverenler ve işçi dernekleri arasındaki ikili veya toplu pazarlık sözleşmeleri, çalışma zamanını daha esnek hale getirirken, aynı zamanda maksimum çalışma saatleri üzerinde anlaşmaya varabilir;

  • çalışanlar, çalışılan saat sayısının haftada 55 veya daha fazla artmamasını sağlamak için çalışma saatlerini paylaşabilir.

Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page