top of page

Başa takılan manyetik cihaz beyin tümörünü küçültüyor

A

beyin_tumoru_manyetik_cihaz_tedavi

ABD merkezli araştırmacılardan oluşan bir ekip, beyin tümörünü küçültmek için başa takılan yenilikçi bir cihaz kullandı ve potansiyel olarak glioblastoma için güçlü, yeni, invaziv olmayan bir tedavinin yolunu açtı.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, takım - dayanıyordu araştırmacılar içerir Beyin ve Hipofiz Tümörü Tedavi ve Araştırma Tepe Merkezi'nde de Houston Methodist Nörolojik Enstitüsü - Bir “oncomagnetic cihazı” olarak adlandırılan salınan manyetik alan üreten cihaz, hızla başardı bulundu kültürde glioblastoma hücrelerini öldürür ve farelere implante edilen insan glioblastoma tümörlerini küçültür ve hayatta kalmalarını uzatır. Cihaz ayrıca, onaylanmış başka herhangi bir tedavi seçeneğine erişimi olmayan bir hastada son aşama tekrarlayan glioblastomayı küçültmek için kullanıldı. Araştırmacılar, Frontiers in Oncology'de bu vaka çalışmasının sonuçlarını açıklıyor .

Houston Metodist Araştırma Enstitüsü'nden ortak yazar Santosh Helekar'ın açıkladığı gibi, taşınabilir, giyilebilir cihaz "dönüşü ve zamanlaması şarj edilebilir bir pille çalıştırılan programlanabilir bir mikro denetleyici tarafından kontrol edilen yüksek hızlı elektrik motorları tarafından hızla döndürülen güçlü kalıcı mıknatıslardan" oluşur. Mıknatıs ve motor tertibatları, hasta tarafından giyilen bir kask üzerine monte edilmiş titreşim, ses ve ısı yalıtımlı muhafazalara yerleştirilmiştir. Daha sonra beyni glioblastomayı tedavi etmesi için uyarmak için tedaviye özgü bir rotasyon frekansları ve zamanlama modeli kullanılır.


Glioblastoma, beynin en sık görülen kanseridir. Helekar, tedavisindeki ilerlemelerin, hastalığa yeni teşhis konan hastaların medyan sağkalımını yalnızca biraz uzattığını gözlemliyor - kırk yıl önceki dokuz aydan “bugün yaklaşık 15 ila 20 aya”.

Umut verici bir şekilde, bu tek hastalı vaka raporu, hafta içi günlerde günde üç defaya kadar iki saat boyunca salınan manyetik alanın uygulandığı bir aylık onkomanyetik tedavinin son evre tekrarlayan glioblastom hacmini azalttığını göstermiştir. %30'dan fazla.

Helekar, yeni tekniğin şu anda Houston Metodist Araştırma Enstitüsü'nün Çeviri Araştırma Girişimi tarafından desteklenen devam eden bir araştırma projesinin himayesinde hem araştırma hem de klinik ortamlarda kullanıldığını belirtiyor.

Kanser hücresi ölümü: Onkomanyetik cihazın şeması ve önerilen etki mekanizması. (Nezaket: Santosh Helekar)

"Yakın zamanda yayınlanan laboratuvar araştırma bulgularımız, onkomanyetik cihazın, bu hücrelerin mitokondri ve sitoplazmasındaki reaktif oksijen türlerini [ROS] artırarak, nöronlar, astrositler ve kanserli olmayan hücreler gibi kanserli olmayan hücreleri koruyarak kültürdeki glioblastoma ve diğer kanser hücrelerini öldürdüğünü gösteriyor. bronşiyal epitel hücreleri,” diye açıklıyor Helekar.

"Reaktif oksijen türlerindeki artışın en azından kısmen mitokondriyal elektron taşıma zincirindeki elektron akışının manyetik olarak indüklenen bozulmasından kaynaklandığını varsayıyoruz" diye devam ediyor. "Dönen manyetik alanlar, elektron taşıma zincirinin hareket etmeyen transmembran protein komplekslerinde yer alan kimyasal reaksiyonlarda serbest radikal ara ürünler tarafından değiştirilen eşleşmemiş elektronların dönüşlerini etkiler. Bu hipotezin bazı tahminlerinin teyidi kısa süre içinde yayınlanacak.”


beyin_tumoru_manyetik_cihaz_tedavi

Sonraki adımlar

Yeni cihazın önemli bir avantajı, glioblastoma için mevcut tedavilerin aksine, bilinen herhangi bir ciddi yan etkisinin olmamasıdır. Ayrıca ilaç tedavisi gerektirmez ve başın tıraş edilmesini gerektirmez.

Helekar, "Hafta içi toplam günlük tedavi süresi yalnızca altı saate kadardır" diyor. “Cihazın düşük maliyeti ve basitliği nedeniyle çok daha ucuz olması muhtemeldir. Cihazın kullanımı çok kolay ve kullanışlı çünkü günde üç defaya kadar kask takmayı içeriyor.”


Multimodal spektroskopi, beyin tümörlerini in vivo olarak tespit eder

Ekip şu anda, kültürdeki hücreler üzerindeki biyofiziksel, hücresel ve moleküler etki mekanizmalarını ve ayrıca glioblastomanın fare modellerinde güvenlik ve etkinliğini test etmek için cihazın laboratuvar tabanlı klinik öncesi çalışmalarını yürütüyor.

" Baş araştırmacı olarak Peak Center direktörü ve beyin cerrahisi başkan yardımcısı David Baskin ile birlikte, son dönem tekrarlayan glioblastomalı hastaların, yakın zamanda yayınlanan vaka raporunda bildirildiği gibi, FDA onaylı şefkatli kullanım tedavisine devam ediyoruz." diyor Helekar. "Planlarımız, glioblastoma tedavisi için cihazın güvenliğini ve etkinliğini test etmek için bir pilot klinik deneme için düzenleyici onay almaktır. Ayrıca diğer kanser türlerinde de benzer araştırmalar yapmak için ulusal ve uluslararası diğer kurumlarla işbirliği yapmayı planlıyoruz.”Comments


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page