top of page

Omurga Kanal Darlığı


omurga_kanal_darligi

Daha çok ileri yaşlarda kendini gösteren omurga kanalı darlığı, bel ve bacak ağrıları ile fonksiyon bozukluğunun sık görülen nedenleri arasında yer alır; kapısını çaldığı kişinin yaşam kalitesini belirgin ölçüde düşürür.

Omurga kanalı darlığının belirtileri nelerdir?

Eklemlerin kireçlenmesi, omurilik ve sinir kökü kanalı çevresinde kemik ve bağ dokularındaki değişiklikler ile omurgalar arasındaki disklerin yıpranması dar omurilik kanalının belirtileridir.

Hastalık kendini en sık bel ağrısı, bacak ağrısı, yürümeyi engelleyen kalçadan bacağa yayılan ağrı ve idrar kaçırma kusuru yakınmaları ile gösterir. Bu şikayetlerle başvuran kişilerde yaşam kalitesi giderek düşer. Kişilerin şikâyetleri vücudun duruşuna bağlı olup dik ve ağırlık taşıma pozisyonu ile artar, öne eğilme veya yüklenmesiz duruşlarla azalır.

Omurga kanalı darlığı nasıl tedavi edilir?

Dar omurga kanalı hastalığı öncelikle ağrı kesiciler, bele yapılan enjeksiyonlar ve fizik tedavi ile tedavi edilmeye çalışılır. Bu yöntemlerin başarısız kaldığı durumlarda tek seçenek omurga kanalını cerrahi olarak genişletmektir. Şikâyet oluşturan dar omurilik kanalına yapılan cerrahi tedavinin amacı; omurilik ve buradan çıkan sinirlerin sıkışıklığını giderirken, birçok anatomik yapıyı ve bel omurgasının biyomekanik fonksiyonunu (yük taşıyabilme ve hareket edebilme) korumaktır. Geleneksel cerrahi yöntemler geniş alanda kemik dokusu çıkararak yapılır. Böylece omurilik ve sinir dokusu rahatlatılır ama bu omurganın fonksiyonunun bozulmasına yol açar. Sonuçta hastaya ek olarak vida ameliyatı yapılmasını zorunlu kılar. Ameliyat süresinin uzun olması, fazla miktarda kan kaybı ve ameliyat sonrası ağrılı ve uzun iyileşme süreci ile yüksek oranda başarısızlık da bu eski yöntemlerin dezavantajı olarak öne çıkar.

Radyolojik görüntüleme yöntemlerindeki (MR) hızlı gelişmeler, omurilik kanalı darlığına yol açan yumuşak ve kemik dokuların ayrıntılı tespitinde büyük fayda sağlar. Uygulanan mikro cerrahi yönteminde sıkışıklık seviyesine göre 2–4 cm'lik cilt kesisi (1–5 seviye darlık için) yapılır. En çok ağrıyan bacak tarafından girilip kanalın içinden ilerlenerek her iki taraf kanal içinden genişletilir ve omurilik ve sinir dokuları rahatlatılır. Girilen taraftaki dokuya en az hasar veren bu ameliyat tekniği ile karşı taraftaki anatomik yapılara hiç zarar verilmez. Omurganın yük taşıyabilme ve hareket edebilme gücü bozulmadığı için hasta ameliyattan 3 saat sonra yürütülür ve ameliyattan 4 saat sonra taburcu dahi olabilir.

Mikro cerrahi yöntemle yapılan ameliyatta dikiş olmazken, iki gün sonra pansuman çıkarılıp banyo yapılabilir. Hastanın ameliyat sonrası oturup yürümesi, merdiven inip çıkmasına izin verilirken, hastaların her seferinde 20 dakikadan uzun oturmamaları önerilir. Ameliyattan 15 gün sonra da jimnastik programına başlanır.

Mikro cerrahi tekniği ile omurga kanal darlığı ameliyatlarında alınan sonuçlar son derece başarılıdır. Bu ameliyat tekniği, yaşlıların çok korktuğu diğer ameliyat tekniklerine oranla; kanamanın az olması, kısa sürede kişinin sosyal yaşantısına dönüş imkânı sağlaması ve ameliyat konforu nedeni ile özelikle önerilir.

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page