top of page

Bebeklerin genini değiştiren Çinli Frankeştayn

Geçen hafta genetiği değiştirilmiş bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğduğunu açıklayan He Jiankui'nin nerede olduğu bilinmiyor.

bebek_geni_degistiren_bilim_adami

Araştırması nedeniyle He, canlı birini yaratan ve yaptığı şey yüzünden dehşete düşmüş bir bilim insanının anlatıldığı 'Frankeştayn' romanına atıfla 'Çinli Frankeştayn' olarak tanınmaya başladı.

He ile ilgili gözaltında olduğu ve ev hapsinde tutulduğu gibi iddialar ise görevli olduğu Shenzen Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SUSTC) tarafından yalanlandı.

HERHANGİ BİR SORUYA CEVAP VEREMEYİZ'

Üniversite sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Şu anda resmi kanallar dışında kimsenin bilgisi doğru değil. Konuyla ilgili herhangi bir soruya cevap veremeyiz, ancak herhangi bir bilgiye sahip olursak, resmi kanallarımız aracılığıyla güncelleyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Çinli bilim insanı He Jiankui, genetiği değiştirilerek ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen Lulu ve Nana isimli ikizlerin sağlıklı doğduklarını ve gelecek 18 yıl gözetim altında tutulacaklarını belirtmişti.

İLANI TEPKİYLE KARŞILANDI

Ancak, He'nin açıklaması hem Çin'de, hem de dünya çapında tepkiyle karşılandı.

DSÖ, Çin'deki ‘bebek genetiğinin değiştirilmesi' ile ilgili heyet oluşturacak

Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık ve Planlı Doğum Komitesi, Jiankui'nin çalışmalarını yasa dışı ilan ettiğini ve soruşturma başlattığını duyurdu.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Şu Nanping ise devlet televizyonu CCTV'ye yaptığı açıklamada bakanlığın söz konusu işleme sert bir şekilde karşı olduğunu açıklayarak He ve söz konusu işleme dahil olan araştırmacılar hakkında soruşturma başlatıldığını belirtmişti.

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page