Bebeklerin genini değiştiren Çinli Frankeştayn

Geçen hafta genetiği değiştirilmiş bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğduğunu açıklayan He Jiankui'nin nerede olduğu bilinmiyor.

Araştırması nedeniyle He, canlı birini yaratan ve yaptığı şey yüzünden dehşete düşmüş bir bilim insanının anlatıldığı 'Frankeştayn' romanına atıfla 'Çinli Frankeştayn' olarak tanınmaya başladı.

He ile ilgili gözaltında olduğu ve ev hapsinde tutulduğu gibi iddialar ise görevli olduğu Shenzen Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SUSTC) tarafından yalanlandı.

HERHANGİ BİR SORUYA CEVAP VEREMEYİZ'

Üniversite sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Şu anda resmi kanallar dışında kimsenin bilgisi doğru değil. Konuyla ilgili herhangi bir soruya cevap veremeyiz, ancak herhangi bir bilgiye sahip olursak, resmi kanallarımız aracılığıyla güncelleyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Çinli bilim insanı He Jiankui, genetiği değiştirilerek ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen Lulu ve Nana isimli ikizlerin sağlıklı doğduklarını ve gelecek 18 yıl gözetim altında tutulacaklarını belirtmişti.

İLANI TEPKİYLE KARŞILANDI

Ancak, He'nin açıklaması hem Çin'de, hem de dünya çapında tepkiyle karşılandı.

DSÖ, Çin'deki ‘bebek genetiğinin değiştirilmesi' ile ilgili heyet oluşturacak

Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık ve Planlı Doğum Komitesi, Jiankui'nin çalışmalarını yasa dışı ilan ettiğini ve soruşturma başlattığını duyurdu.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Şu Nanping ise devlet televizyonu CCTV'ye yaptığı açıklamada bakanlığın söz konusu işleme sert bir şekilde karşı olduğunu açıklayarak He ve söz konusu işleme dahil olan araştırmacılar hakkında soruşturma başlatıldığını belirtmişti.

KAYNAK: https://tr.sputniknews.com/asya/201812041036465818-cinli-frankestayn-kayboldu-iddiasi-nerede-oldugu-bilinmiyor/

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.