Dejeneratif Omurga Problemleri Olan Obez Hastalarda Yapılan Bel Ameliyatlarından Sonra Kilo kaybı Ol


Obezite, populasyonda erişkinlerin 1/3 'den fazlasında, gençlerin ise yaklaşık % 17' sinde görülüyor. Son yazılan raporlara göre ise gelecekte bu oranın katlanarak artacağı ve 2030 yılında dünyada 65 milyondan daha fazla obez insan olması bekleniyor. Obezite bilindiği gibi toplum sağlığını tehdit eden önemli bir sorun. Beraberinde pekçok hastalığı getirdiği ve hayat kalitesini etkilediği bir gerçek.

Bel ağrısı ise hastaların polikliniklere en çok başvurdukları en sık 5. sıradaki yakınma. Obezite ve bel ağrısı arasında dejeneratif spondilozis ve spondilolistezis ile yakın bir ilişki vardır. Dejeneratif omurgası olan hastalarda ağrı ve hareket kısıtlılığı hastalarda kilo artışına yol açmaktadır. Fakat bu ilişkiyi sadece buna bağlamak yanlış olur. Aslında daha komplike bir ilişki mevcuttur.

Michigan Üniversitesi' nde yapılan çalışmada vücut kitle indeksi (BMI) 30 kg/m2 'den fazla olan ve tek seviye transforaminal lomber interbody füzyon (TLIF) ameliyatı geçiren, en az 1 yıl süreyle izlenmiş 52 hasta retrospektif olarak incelenmiş. Ameliyat öncesi ve sonrası BMI, ODI ve VAS skorları karşılaştırılmış.

Çalışmanın sonucuna göre, hastaların ağrıları azalması, yaşam kalitelerinde yükselme olmasına rağmen belirgin bir kilo kaybına uğramadıkları gözlenmiş.

Bu yüzden ameliyat sonrası hastaların agresif bir diet programına alınması öneriliyor.

Kaynak: http://thejns.org/doi/full/10.3171/2016.11.SPINE16973

Anasayfa için resmin üzerine tıklayınız...

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.