top of page

Kronik Bel Ağrısında Gabapentinoidler Etkin Mi?


bel_agrisi_gabapentin

Kronik bel ağrısı, populasyonun yaşamı boyunca % 51-80' inde karşılaştığı bir durum. Nöropatik ağrı durumunda pregabalin (PG) ve gabapentin (GB) yani gabapentinoidler faydalı olması nedeni ile kullanılmaktadır. Yeterli çalışma olmamasına rağmen nonspesifik kronik bel ağrılarında giderek artan bir oranda hekimlerce kullanılıyor. Fakat; ne kadar etkin ve fiyat fayda oranı, yan etkiler açısından yeterince değerlendirme bulunmamakta. Bu çalışmada da randomize kontrollü meta analiz ve sistemik tarama metoduyla bu konu araştırılmış.

PG ve GB' nin bilindiği gibi etki mekanizması afferent nöronların presinaptik reseptör seviyesinde nöral geçişi düzenlenmesini sağlayaraktır. Her iki madde de esas etki voltaj bağımlı kalsiyum kanallarında alfa 2 delta-2 subunit üzerinedir. Nöropatik ağrıda çok etkili olduğu söylenen bu ilaçların diğer ağrı tiplerinde etkisi hakkında karmaşık sonuçlar mevcuttur. Ayrıca uzun süreli kullanımlarında yan etkileri ve riskleri açısından net bir değerlendirme yok.

Bu çalışmanın sonucuna göre; PG ve GB' nin kronik bel ağrısında tedavisinde etkisi sınırlıdır. Uzun süreli kullanımlarda maliyet, yan etki, yanlış kullanımı açısından daha ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiği ifade ediliyor.

 

Anasayfa için resmin üzerine tıklayınız...

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page