Akıllı Telefon Bağımlılığı Çocuğunuzun Akıl Sağlığına Zarar Veriyor


Çocuğunuz cep telefonuna yapışık mı? Devamlı olarak online ve sosyal medyayı sık sık kontrol ediyor mu? Viral kedi ve tavşan videoları arıyor mu? O zaman çocuğunuz akıl sağlığı açısından risk altında olabilir. Kore Üniversitesi' nde yapılan bir araştırma sonucuna göre çocuklarımız için ciddi endişe duymalıyız.

Araştımalara göre Amerikalı' ların % 82'si akıllı telefona sahip, % 92' si alışveriş yaparken, %78' i evde bir şeyler yerken, hatta % 44 'ü de caddeden karşıya geçerken dahi akıllı telefon kullanıyor.

Yine yapılan başka bir araştırmaya göre gençlerin %73' ü akıllı telefon kullanıyor, bunların da % 92' si her gün telefonlarında online olduklarını söylüyorlar.

Araştırmacılar akıllı telefon bağımlılığının tehlikeli boyutlara vardığını, özellikle de gençlerde internet ve akıllı telefon bağımlılığı olanlarda beyin kimyasal dengesizliklere yol açtığını ve böylece bu gençlerde depresyon ve anksiyeteye yol açtığını ifade ediyorlar. Araştırmada telefon bağımlılarında kontrol grubuna göre, beyinde davranışlar üzerinde önemli rol oynayan GABA (gama amino butirik asit) ve Glx (glutamat-glutamin) ön cingulat korteks bölümünde yüksek seviyelerde bulundu.

Teknolojinin insan hayatında önemli bir rolü olsa da; yapılan bu çalışmalar çocuklarımıza bir miktar sınırlama getirmemiz ve kontrol altında tutmamız gerektiğini gösteriyor.

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar
Arşiv

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.