Özel Hastanelerdeki Ameliyat Fiyatları Arasındaki Dengesizlik


Bilindiği gibi özel hastanelerin çoğu SGK ile anlaşma yapmış olmasına rağmen, küçük bir kısmının SGK anlaşması yoktur. SGK anlaşması olmayan hastanelerden, özel sigortanız sayesinde ya da tamamen ücretli olarak yararlanabilmektesiniz. SGK ile anlaşma yapan özel hastanelerde ise yine devletin ödediği ücretin dışında bir miktar daha ödeme yapmak zorundasınız.

Özel hastaneler ise adı üzerinde ''özel'' yani devlet hastanelerine göre daha konforlu, hızlı sonuç almak ve ilgi istiyorsanız bu tür hastanelere başvuruyorsunuz. Özel hastanelerde yapılan işlemler için SGK tarafından bir düzenleme var, fakat uygulamada böyle bir şey yok. Özel hastaneler, beğensek de beğenmesek de ticari bir kuruluş olması nedeniyle, SGK' nın verdiği fiyatlandırmayı yeterli görmüyorlar. Bu yüzden ödemelerle ilgili fiyatlandırmada; bir hastanenin sahip olduğu konfora, otelcilik hizmetine, doktorun tecrübesine, ünvanına, ameliyatın zorluk derecesine göre değişkenlik gösteren, aynı cins ameliyata farklı fiyatlar (ör: bel fıtığı ameliyatı) çıkartılabiliyor. Bu da hastalarda kafa karışıklıklarına neden olabiliyor. Maalesef, bu sadece Türkiye' de değil, bütün serbest ekonomiyle yönetilen ülkelerde böyle.

Bana sorarsanız ise hasta ister özel hastanede, isterse devlet hastanesinde hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilmelidir. Devlet, sosyal politikaları sağlıkta daha da etkin bir şekile dönüştürmelidir.

En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.