top of page

Akut bir bel ya da boyun ağrısında ne yapacağız?


akut_bel_boyun_agrisi

Akut bir boyun ya da bel ağrısı iyileşmenin yolu hareketlerimizi kısıtlamadan ve ilaç kullanmadan geçer. Çoğu akut olan bu ağrılar kas spazmlarına bağlıdır ve bir kaç günlük bir periyottan sonra geçer. Aşağıdaki yöntemler iyileşmenizde size bir miktar yarar sağlayacaktır.

1. İlk 48 saat içerisinde öncelikle soğuk uygulama daha sonraki dönemde sıcak uygulama yapılır. Buz lokal anestetik etkisi gibi o bölgede ödem ve inflamasyonu, ağrıyı azaltır. Fakat 48 saatten sonra etkisini kaybeder. Bu dönemden sonra yapılacak olan sıcak uygulama, derin dokularda kan akımını arttırır ve kas spazmlarını gevşetir.

2. İnflamasyon vücudun yaralanmaya ya da irritasyona bağlı verdiği cevaptır. Ağrı, kızarıklık, şişlik, sıcaklık artışı ile karakterizedir. Bu durumu azaltmak için anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır. Non steroid anti-inflamatuar ilaçlar yaygın olarak kullanılır. Gerekliyse doktor tarafından reçete edilebilir. Bu tür ilaçların en sık yan etkisi, gastrointestinal yakınmalara yol açmalarıdır.

3. Profesyonel bir masör tarafından hafifçe yapılacak bir masaj, kasların gevşemesini sağlayabilir.

4. Yapılan çalışmalar, sınırlı bir istirahati önermektedir. İstirahat sonrası mutlaka hareket edilmelidir. Gerekirse bel egzersizleri yapılabilir.

5. Günlük aktivitelerimizde, omurgamızın normal kurvaturunu sağlamalıyız. Gerekirse belimize bir destek koymalıyız. Bu da iyileşme dönemini hızlandırmaktadır.

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page