Boyun Fıtığı Ameliyatında Hareketli Disk Protezi


SERVİKAL DİSK PROTEZİ
SERVİKAL DİSK PROTEZİ

Hareketli total disk protezleri, boyun fıtığı tanısı konmuş hastalarda yakınmalara neden olan ve sinire bası yapan servikal disk çıkartıldıktan sonra mevcut disk yüksekliğini korumak ve bu segmentte hareketi sağlamak amacıyla, boyun fıtığı ameliyatında kullanılan yapay protezlerdir,

Total disk protezi, üreten firmaya göre değişkenlik göstermekle birlikte; bu implantın omurga kemiklerinle temas eden bölgesi, yani endplatelerle temas eden yüzeyi, kobalt kromiyum ve polietilen içeriklidir. Protezin ortasında ve altta yuvarlak bir konveks yüzey ,üstteki bir konveks yüzey ile eklem yaparak birbiri üzerine yerleşir. Ayrıca yüzey üzerine serpiştirilmiş titanyum kemik yüzeyde kayma direncini arttırken, kemik yüzeye teması arttırır. Ve bu bölgede kemikleşmeyi yani füzyonu hızlandırır.

BOYUN FITIĞI DİSK PROTEZİ
BOYUN FITIĞI DİSK PROTEZİ

Top ve soket şeklindeki dizayn edilmiş implant, boyun omurgası arasındaki diskin benzeri potansiyel hareketlere izin verir. Eğme kuvvetlerine karşı direnç koyar. Disk protez, 20 derece ön arka ve 20 derece yana eğilme hareketine rahatlıkla izin verir. Ön arka uzunluğu 12-18 mm., yana uzunluğu 15-19 mm., yüksekliği 5,6,7 mm. Ölçülerindedir. MR uyumludur fakat diğer metal protezler gibi görüntülerde artefakt oluşturur.

BOYUN FITIĞI DİSK PROTEZİ
BOYUN FITIĞI DİSK PROTEZİ

Kullanım koşulları

Boyun fıtığı hastalıklarından, C3-C7 arası anteriordan diskektomi yapılan hastalarda kullanılabilir.

Kontrendike Durumları

İmplantın uygulanacağı bölgede aktif sistemik enfeksiyon

  • Osteoporoz ( T skoru < -2,5

  • İnstabilite varlığı

  • İmpant materyallere duyarlılık ya da allerji

  • Ciddi spondilozis ve disk yüksekliğinde %50 üzerinde kayıp olması

Dr. Tamer Tekin

En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar