Bel Ameliyatı Olan Hastalarda Müzik Terapisi Ağrıyı Azaltıyor

Amerikada yapılan bilimsel bir çalışmada, bel ameliyatı sonrası müzik terapisinin faydalı olup olmadığını araştırmışlar. Çalışmaya 40-55 yaşları arasında bel ameliyatı olan 60 hasta katılmış. 30 hastaya ameliyattan sonra 72 saati içerisinde 30 dk. müzik dinletilmiş. Diğer 30 hastaya ise müzik dinletilmemiş. Lisanslı müzik terapistleri, hastaların müzik tercihlerine göre canlı müzik yapmışlar ve daha sonra hastaların ağrı seviyelerini kontrol ederek karşılaştırılmışlar. Çalışma sonuçlarına göre müzik dinletilen gruptaki hastalarda kontrol grubuna göre ağrı skorlamasında daha iyi bir düşme gözlenmiş.

Bel ameliyatı olan hastalarda, özellikle de implant kullanılan füzyon cerrahisi uygulanan hastalarda, postoperatif dönemde ağrı kontrolü, hekimler için ciddi sorun teşkil edebilmektedir. Bu çalışma, müzik terapisinin bel ameliyatı sonrası hastalarda ağrı kontrolünde hekimlere yardımcı olabileceğinin önemli bir göstergesidir.


En Çok Okunan Yazılar
En Son Yazılar

MENÜ

SOSYAL MEDYA

DR. TAMER TEKİN İLETİŞİM

Fevzi Çakmak Mahallesi, Tevfik İleri Cd No:105, Pendik, İstanbul


+90 216 397 5900

+90 541 539 5979

 
E-mail : info@drtamertekin.com

@ 2014 Tamer Tekin. Istanbul/Turkey. Tüm hakları saklıdır. YASAL UYARI: YAZILI İZİN OLMADAN KOPYALANAMAZ VE YAYINLANAMAZ.