top of page

Beyin Tümörlerinde, 3D Endoskopi Teknolojisinin Keşfi


beyin_tumoru_endoskopi

Artık internet çağında yaşıyoruz ve Google gibi arama motorlarıyla hertür bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Teknolojinin ilerleyişi tıp alanında da tüm cerrahi alanlara yansımış durumda.

Endoskopik teknik üroloji, kadın doğum, genel cerrahi gibi alanlarda kullanılırken, beyin cerrahisinde de minimal invaziv dediğimiz bu yöntemler giderek yaygınlaşmaktadır. Fakat 3D teknolojisinin kullanımı son derece yeni sayılır. Bu teknolojinin keşfinin, son derece ilginç bir hikayesi var. 1993 yılında motosiklet kazası yapan Avi Yaron adındaki bir elektronik mühendisinde, kaza sonrası yapılan beyin tomografisinde beyin tümörü tanısı koyuluyor. Tümörün kötü huylu olabileceği ve derhal ameliyat olması gerektiği kendisine söyleniyor. Fakat tümörün beynin çok kritik bir bölgesinde olduğu ve ameliyattan sonra felç olabileceği, şuurunu kaybedebileceği söyleniyor. Yaron ameliyat olmuyor, kütüphanede anatomik ve biyolojik araştırmalara başlıyor. Çin tıbbından yabani otlar, akupunktur, mega doz vitaminler gibi bir çok alternatif tedaviyi deniyor. Ancak hayal kırıklığına uğruyor.

Yaklaşık 18 aylık bir dönem sonunda yapılan kontrol MR' ında tümörün büyüdüğü tespit ediliyor. Ve ameliyat olmaya karar veriyor. New York' da iyi bir merkezde ameliyat oluyor, başarılı bir operasyon geçiriyor. Bir 18 ay sonra tekrar kontrol yapıldığında, tümörün tekrar oluştuğu görülüyor. Fakat, doktoru derin yerleşimli bir tümör olması nedeni ile tümörü çıkartamayacağını, ellerindeki teknolojinin buna henüz elvermediğini söylüyor. İhtiyaç olanın daha küçük bir kamera ya da skop, 3 boyutlu olarak doktorun beyni görmesi, tümörü başarıyla çıkarmasını için yeterli olduğunu düşünüyor. Ve şu ana kadar böyle bir teknolojinin geliştirilmemesine hayret ediyor.

Bu arada, kütüphanede kamera teknolojileri ve üç boyutlu görme hakkında araştırmalarına devam eder. 2 yıl sonra uygun görüntüyü sağlayabilecek küçük silikon bir çip yapar. Patentini alır. Visualsense adındaki şirketi kurar. 9 yıllık bir çabadan sonra beyin görüntülemesini 3D olarak sağlayan çipin son şeklini vererek, 3D endoskopi teknolojisi uygulamaya hazır hale geliyor. Ve hayatını tehdit eden bu tümörden, kendi yarattığı teknoloji sayesinde ameliyat olarak kurtulur.

Teknoloji, böceklerin görme biçimine benziyor. Skop yüzlerce minyatür sensor içeriyor ve bunların her biri farklı yönlerde, farklı noktalardan aldıkları görsel bilgileri haritalıyorlar. Kullanılan program bilgileri her iki göz için görsele çeviriyor. Bu sayede, cerrah üç boyutlu olarak gördüğü alanda, konforlu bir şekilde, en riskli bölgelerde bile çalışabiliyor.

KAYNAK:


En Çok Okunan Yazılar

En Son Yazılar

bottom of page