top of page

Yeni robotik teknoloji, spinal füzyon ameliyatlarının güvenliğini ve hassasiyetini artırıyor


Yeni robotik teknoloji, spinal füzyon ameliyatlarının güvenliğini ve hassasiyetini artırıyor

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde, spinal füzyon ameliyatlarının güvenliğini ve hassasiyetini artıran ve prosedür için gereken süreyi azaltan yeni bir teknoloji artık mevcuttur. Mazor X Robotik Rehberlik Platformu olarak adlandırılan teknoloji, ameliyat öncesi görüntülemeyi ve işlem sırasında görüntü rehberliğini birleştirerek ameliyat planlamasını ve hassasiyeti geliştirir.


Spinal füzyon, tümörler, kırıklar, spinal stenoz, skolyoz, spondilolistezis ve dejeneratif disk hastalığı gibi durumlar için ağrıyı ve diğer semptomları hafifletmek için kullanılır. Spinal füzyon sırasında, omurlar (omurganın kemikleri) birbirine kaynaşır ve omurlar arasındaki hareketi ortadan kaldırır.

Rush, Chicago'da bir hastanın omurgasının özelleştirilmiş bir 'taslağını' ve omurga vidalarının ayrıntılı konumlarını sağlayan bir görüntüleme bileşenine sahip robotik platformu kullanan ilk hastanedir. Robotik platform, hastaya olduğu kadar ameliyathane masasına da takılır ve cerrahı vidaları uygun yerlere yerleştirirken yönlendirmeye yardımcı olan bir robotik kol içerir.


''Deformiteyi düzeltmenin önemli ve zaman alıcı bir bileşeni, omurları birleştiren vidaları omurgaya doğru ve güvenli bir şekilde yerleştirmektir. Bu sistem, prosedürün bu kısmını daha verimli hale getirir ve bu vidaların doğru yerleştirilmesine yardımcı olur. "

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde ortopedik cerrahi yardımcı doçenti Christopher DeWald


DeWald, "Robotik sistem vida yerleştirmeyi daha verimli hale getirdiğinden, deformitenin düzeltilmesi ve sinirlerin dekompresyonu gibi prosedürün farklı yönlerine odaklanabiliyorum. Tüm ameliyat daha kısa sürede tamamlanabilir" dedi.


Robotik spinal füzyon cerrahisinin bir başka yararı, hem bir hastanın hem de cerrahın radyasyona maruz kalmasını azaltmasıdır, çünkü cerrah, ameliyat sırasında rehberlik için X-ışını görüntülemesine daha az güvenebilir. Teknoloji, ameliyat sırasında alınan görüntülerin, milimetrik doğrulukla işlemden önce alınan bilgisayarlı tomografi (CT) taraması ile eşleştirilmesine olanak tanır. Robot, ameliyat sırasında hastanın pozisyonunu ameliyat öncesi CT taramasıyla eşleştirebilir.

DeWald, "Robotik kol, ameliyattan önce oluşturduğum plana göre vidaları yerleştirmeme yardımcı olacak pozisyona geçiyor" dedi. "Bu araç bana her bir hasta için vidanın boyutunu optimize etme yeteneği veriyor. Hasta için artırılmış güvenlik seviyesi her zaman birincil odak noktası ve robot gibi araçları ve teknolojiyi kullanmanın nedenidir."

DeWald, muayenehanesinde ve ülkede spinal cerrahide robotik sistemin Mazor X gizli sürümünü kullanan ilk kişilerden biridir. Bugüne kadar, bu teknolojiyi kullanarak omurga deformitesi prosedürlerini düzeltmek için bir düzineden fazla prosedür gerçekleştirdi.

"Partnerlerim ve ben bu teknolojiyi, hastanın sagital hizalanması için vida yerleştirme veya ameliyat öncesi planlama gerektiren herhangi bir prosedür için kullanabiliyoruz. Deformite düzeltmesine ek olarak, robotu dejeneratif lomber füzyonlar ve kırık stabilizasyonu için kullanabiliyoruz. "dedi.

Comments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page