top of page

Tenis Oynamak Neden Harika Bir Spordur?

Tenis Oynamanın 10 Zihinsel ve Fiziksel Faydası

Tenis oynamanın sadece 10'dan fazla faydası olsa da, olayların hem fiziksel hem de zihinsel yönünü kapsayan en uygunlarından bazılarını seçtik.


Fiziksel Faydaları

Tenisin sunduğu belki de en belirgin faydalar fiziksel olanlarıdır. Temiz havaya çıkıp etrafta koşmanın yerini hiçbir şey tutamaz ve tenis mükemmel bir motivasyondur. Yükseltilmiş El Göz Koordinasyonu

Tenis, yüksek derecede el-göz koordinasyonu gerektiren bir spordur. Bunun nedeni, harika bir zamanlamaya sahip olmanızı, topa verimli bir şekilde hareket edebilmenizi, teknik olarak sağlam bir vuruş üretebilmenizi ve toparlanabilmenizi gerektirmesidir. Tüm bu beceriler, ancak vücut parçalarınızın uzayda nerede olduğuna dair büyük bir farkındalığa sahipseniz ve el-göz koordinasyonunuz çok iyiyse mümkündür - tenis sizden bunu talep eden bir spordur! Golf gibi bir sporda, ne kadar hareketsiz olursanız olun, sağlam bir vuruş yapabilmek için teknik olarak çok sağlam olmalısınız. Tabii ki, bir tenis raketi ve tenis topu, bir golf sopası ve bir golf topunun kafasından çok daha büyüktür, ancak mesele hala şudur ki, topun nereye düşeceğini, zıpladıktan sonra ne yapacağını ve ne yapacağını bilmeniz gerekir. topa temiz bir şekilde vurmak istiyorsanız çok hızlı bir şekilde çok küçük ayarlamalar yapın.

Ayrıca teniste topa vücudunuzun iki yanından vurmanız ve iki elinizi bir arada kullanmanız gerekir ki bu da sporun bir diğer büyük faydasıdır.

Gözünüzü topun üzerinde tutmak ve nereye düşeceğini ve şutunuza hazırlanırken ne yapmanız gerektiğini takip etmek, iyi tenis oynamanın önemli bir unsurudur.

Derinliği değerlendirmek, sahanın geometrisini analiz etmek ve girdilerinizin şutun sonucunu nasıl etkilediğini anlamak, tenis oynarken el göz koordinasyonunuzu geliştiren önemli faktörlerdir.

Gelişmiş Kardiyovasküler Yetenekler

Saatlerce tenis oynamanın kardiyovasküler yeteneklerinizi geliştireceğini söylemeye gerek yok.

Bunu bir antrenman veya maç boyunca tutarlı bir seviyede yapabilmek için harika bir kardiyoya sahip olmanız gerekir.

Bununla birlikte, örneğin çok fazla uzun mesafe koşusu veya bisiklet sürüyorsanız, alıştığınız fitness türü olmayabilir.

Teniste çok fazla patlayıcı hareket vardır ve her nokta arasında kısa molalar alırsınız, bu nedenle hızlı seğirme kas yeteneklerinizi geliştirmek tenis kortunda dayanıklılığınızı arttırmanın harika bir yoludur.

Çoklu Hareket Düzlemlerinde Hareket Etme


Tenis oynamanın bir başka fiziksel faydası da, diğer birçok spordan farklı olarak, her zaman birden fazla hareket düzleminde hareket ediyor olmanızdır.

Bu, yeni hareket kalıpları geliştirmek, çevikliğinizi artırmak ve dengenizi geliştirmek için harikadır.

Hareket Aralığını İyileştirir


Tenis oynamak, topa ulaşmak için tam vuruş ve esneme yapmanızı gerektirdiğinden, hareket açıklığınızı geliştirmek için harikadır.

Tabii ki aşırı esneyebilir ve yaralanmaya neden olabilirsiniz, ancak genel olarak tenis, sağlam bir teknikle oynandığında kalçalarınızdaki, dirseklerinizdeki, omuzlarınızdaki ve dizlerinizdeki hareket açıklığını doğal olarak artıran harika bir spordur!

Kas Tonusu ve Gücü


Tenis oynamanın daha az ama yine de en önemli faydalarından biri, ondan elde ettiğiniz kas tonlaması ve güç faydalarıdır.

Aynı zamanda çok fazla bükülme, dönüş ve yön değiştirme olduğu için çekirdek gücünüzü geliştirmek için harika bir spordur. Yoğun bir tenis maçından sonra beklediğinizden daha fazla ağrı hissedebilirsiniz!


Zihinsel Faydalar

Tenis inanılmaz derecede zihinsel bir spordur. Aslında bu, çoğu maçın kazanıldığı ve kaybedildiği alandır.

Problem Çözme Becerilerini Geliştirir


Tenisin zihinsel yönünün önemli bir yönü varsa, o da tenisin bir problem çözme oyunu olduğudur. Tenis kadar problem çözmeyi gerektiren başka sporlar yoktur, çünkü vurduğunuz hemen hemen her vuruş rakibinizin size attığının bir tepkisidir.

Beklentilerinizin ve egonuzun sizi yenmesine izin verirseniz, tenis oynarken kendi kendini yok etmek çok kolaydır. Oyuna yaklaşmanın en basit yolu, her bir noktayı birer birer almakla birlikte, önünüzdeki topu oynamaktır.

Bununla birlikte, söylemek yapmaktan çok daha kolaydır ve bir tenis maçı oynarken her zaman bir çeşit stratejiye sahip olmanız gerekir.

Mümkün olduğu kadar rakibinizin backhand'ine oynamak veya mümkün olduğunca çok sayıda topu çapraz sahaya vurmayı hedeflemek kadar basit olsa bile , sahada başarılı olmak istiyorsanız bir saldırı planına sahip olmak önemlidir.

Yeni koşullara, kort yüzeylerine, toplara ve oyun tarzlarına uyum sağlamak, daha iyi bir tenisçi olmanın bir parçası!

Zihinsel Dayanıklılığı Artırır


Teniste puanlama sistemi, rakibinizden daha fazla puan kazanabileceğiniz ve yine de bir maç kaybedebileceğiniz anlamına gelir! Bu, iyi tenis oynamak ve zorlukların üstesinden gelmek için inanılmaz derecede esnek olmanız gerektiği anlamına gelir.

Hatalarınızdan ders çıkarmak ama onların sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermemek, oyunun en iyilerinin başardığı bir şeydir ve hem hayatta hem de tenis kortunda öğrenilecek harika bir derstir!

Sosyalleşme ve Topluluk Duygusu


İşin daha hafif yanı, tenis oynamak aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak ve en önemlisi eğlenmek için harika bir yoldur!

İster arkadaşlarınızla ve ailenizle bir oyundan keyif alıyor olun, ister yerel bir tenis kulübüne katılın ya da bir tatil kampında yeni insanlarla tanışın, tenis oynayabilmek, dünyanın her yerinde sosyalleşmenize yardımcı olabilecek harika bir yaşam becerisidir!

Ayrıca, çiftler oynamak ve bir takım ortamının parçası olmak, bu rekabetçi ruhu benzer düşünen insanlarla paylaşmanın ve sporun keyfini daha da artırmanın harika bir yoludur.

Başarı Duygusu


Tenis, ustalaşması çok zor bir spor olduğundan, işler iyi gittiğinde aslında size büyük bir başarı hissi verebilir!

Diğer birçok sporda olduğu gibi, hepsini bir araya getirmediğinizde ve hiçbir şey yolunda gitmediğinde, tenis oynamak inanılmaz derecede sinir bozucu bir oyun olabilir.

Ancak, bölgede olmayı ve iyi oynamayı bu kadar ödüllendirici yapan bu yüksek zorluk derecesidir.

Ayrıca bir tenis maçı kazanmak (özellikle de elinizden gelenin en iyisini yapmıyorsanız) size büyük bir başarı duygusu verebilir. Yakın bir tenis maçının denemelerini ve sıkıntılarını atlatıp bitiş çizgisini rakibinizden önce geçebilmek harika bir duygu, çünkü maçta karşılaştığınız stresler ve zorluklar bazen skora yansımayabilir. Odaklanmayı ve Kendi Kendini Kontrol Etmeyi İyileştirir

Tenis oynamanın bir diğer önemli zihinsel faydası, sizi kendiniz hakkında düşünmeye ve neyi kontrol edip neyi kontrol edemeyeceğinizi anlamaya zorlamasıdır. Bu inanılmaz derecede önemli bir yaşam becerisidir çünkü etki alanımızın dışında kalan şeylere kolayca kapılabiliriz. Bununla birlikte, her oynadığınızda farklı bir rakibe uyum sağlamanız gerekebilir, ancak konu tenis oynamaya geldiğinde elinizde olmayan şeyler için endişelenmenin pek bir anlamı yoktur. Topa yeterince iyi vuramadığınız için kendinizi suçlamak yerine rakibiniz iyi bir vuruş yaptığında takdir etmek, kağıt üzerinde basit bir zaferde bile çok puan kaybedeceğinizi kabul etmek ve hiç kimsenin tenisi gerçekten 'tamamlamadığını' anlamak üzerinizdeki baskıyı azaltmak, gerçekten kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmak ve beklentilerinizi ayarlamak için yapabileceğiniz her şeydir.Comments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page